Connect with us

Aktuality

Revitalizácia Červenej veže je v nedohľadne

Published

on

Stav lesoparku Červená veža je katastrofálny. Zopár zlomených suchých stromov visí na tých, ktoré zatiaľ ešte stoja, niektoré už ležia na chodníkoch, kde sú ďalšou nástrahou otvorené kanály. Počas prechádzky po prírode, ktorá je z centra Piešťan na dosah, človek nevie, na čo si má dávať skôr pozor.

[singlepic id=22342 w=320 h=240 float=left]Podľa Jaroslava Janečka starostu obce Banka, kam katastrálne Červená veža patrí, zastupiteľstvo schválilo výmenu lesoparku za pozemky lyžiarskeho strediska pred štyrmi rokmi: „Niektorí ľudia si mysleli, že sa tým znížil majetok obce, ale my dokazujeme, že naopak majetok obce sa zvýšil o niekoľko miliónov, pričom to prospelo aj športovcom.“

Starosta priznal, že ho zlý stav chodníkov a priľahlých pozemkov trápi, ale na nápravu údajne nemá právomoci. Územie je majetkom súkromnej spoločnosti IFF. „Keď sme to vlastnili, tak sme to aspoň raz za rok vyčistili a snažili sa tam urobiť poriadok. Teraz je to skutočne v zlom stave a vrhá to zlé svetlo aj na nás. Ľudia si myslia, že to patrí obci,“[singlepic id=22349 w=320 h=240 float=right] povedal starosta a dodal: „Keď ide o zarastené pozemky, tak tam máme páky, ale keď ide o les, skôr si myslím, že nie ako áno. My ich môžeme vyzvať, ale je to ich dobrá vôla, či sa do toho pustia alebo nie. Skôr by som povedal, že čo sa týka takéhoto lesoparku, tak tam by mohol vstúpiť aj obvodný úrad životného prostredia.“

Eva Kováčová z odboru ochrany prírody a krajiny Obvodného úradu Životného prostredia Piešťany mu oponovala, že podľa §69 Zákona o ochrane prírody a krajiny, by mala postupovať obec. Ďalej uviedla, že obvodné úrady mali takéto kompetencie, ale tie už prešli na samosprávy.

[singlepic id=22365 w=320 h=240 float=left]Podpredseda predstavenstva spoločnosti IFF Branislav Jurga, ktorého sme sa už dávnejšie pýtali, čo mienia robiť s Červenou vežou, sa pre časovú zaneprázdnenosť odmietol vyjadriť. Predseda predstavenstva Zdeněk Pátek po prvej telefonicky položenej otázke, či a ako chce IFF riešiť zlý stav na svojich pozemkoch, povedal, že nepočuje a zložil. Potom telefón nezdvihol. Na SMS správu so žiadosťou o vyjadrenie reagoval: „Na Červenej veži nemá spoločnosť IFF zatiaľ žiaden konkrétny investičný zámer. Je preto bezpredmetné sa v danej veci vyjadrovať.“

Lesopark na Červenej veži vznikol v medzivojnovom období, počas rozmachu piešťanských kúpeľov. Rodina Winterovcov chcela návštevníkom dopriať možnosť aktívneho oddychu a výhľad na honosný kúpeľný komplex. V tej dobe na pôvodných pasienkoch a lúkach vysadili druhy stromov, ktoré nie sú v našej oblasti prirodzené. Následky tejto druhovej skladby sa podľa odborníkov prejavujú až dnes a súvisia tiež so zanedbanou starostlivosťou.

[nggallery id=1235]

Text a foto: Martin Palkovič


Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články