Connect with us

Aktuality

RegioJet po prvý raz zastaví v Piešťanoch

Published

on

Žltý vlak RegioJetu po prvý raz zastaví aj v Piešťanoch. Napriek záujmu piešťanskej cestujúcej verejnosti a kontaktu predstaviteľov samosprávy s riaditeľom spoločnosti RegioJet Radimom Vančurom sa nepodarilo vybaviť pravidelnú zastávku súkromného prepravcu v kúpeľnom meste. Dôvodom mal byť nedostatočný počet cestujúcich. Dopravca však prisľúbil, že v Piešťanoch zastaví pre skupinu minimálne 25 osôb, ktoré cestujú najmenej na vzdialenosť 150 km. Prvý raz sa tak stane v utorok 12. mája. Žltým vlakom prídu večer do Piešťan žiaci Cirkevnej spojenej školy, ktorí ho využijú na návrat zo školského výletu v Košiciach.

regiojet-800x530

Ilustr. foto RegioJet

REKLAMA

bio dia web baner 300x300 apr15

Dvadsaťsedem žiakov VII. A  pod vedením triedneho Lukáša Mencla sa chystá na exkurziu do Košíc. Cestu z Piešťan majú  naplánovanú nočným rýchlikom 615 Zemplín, odchádzajúcim z Piešťan v utorok  o 00:32  h, ktorý je v Košiciach tesne pred šiestou ráno. „Deti z našej školy boli na exkurzii v Košiciach už v minulosti, využili na to akciu ZSSK – Vlakom do múzeí a galérií. Nakoľko dnes majú deti cestu vlakom bezplatne a rozpočítavajú sa iba náklady na dozor –  sprievodcov, ide o symbolické peňažné položky. Oproti skúsenostiam z minulosti žiaci vyskúšajú komfort ležadiel a využijú možnosť spánku vo vlaku, nakoľko ich čaká bohatý a vyčerpávajúci program,“ hovorí L. Mencl.

Po príchode do Košíc navštívia ZOO, potom ich čaká návšteva Planetária. Popoludní navštívia piešťanské deti  Steelpark – kreatívnu fabriku. Tento  projekt je výsledkom aktívnej spolupráce spoločnosti U. S. Steel Košice, s.r.o. a troch vzdelávacích a vedeckých inštitúcií – Technickej univerzity v Košiciach, Univerzity P. J. Šafárika a Slovenskej akadémie vied. Expozícia ponúka aktívne hranie sa s vyše 50 exponátmi demonštrujúcimi príbeh ocele, a to z oblasti hutníctva, geológie, fyziky, chémie, bezpečnosti, strojárstva a ďalších. „Neskôr ešte navštívime historickú časť mesta Košice, prejdeme sa po námestí a nezabudneme sa pozrieť do Dómu sv. Alžbety a Severnej veže Dómu sv. Alžbety, poskytujúcej verejnosti možnosť vyhliadky na mesto. Na záver nabitého dňa nás čaká ešte malá návšteva Slovenského technického múzea, akási ochutnávka toho, čo múzeum návštevníkom ponúka,“ dodáva triedny, ktorý je okrem iného fanúšikom železničnej dopravy.

Žiaci s pedagógmi Bibiánou Málikovou a Lukášom Menclom, ktorí sa pre „svoje“ deti snažia pripravovať netradičné výlety, či iné aktivity a interaktívne podujatia, využijú na cestu spať domov  vlak kategórie IC, presnejšie IC 404 Regiojet, ktorý za bežných okolností v železničnej stanici  Piešťany nezastavuje. Podmienkou zastavenia vlaku RegioJet  je skupina nad 25 osôb. V tom prípade je možné zastaviť vlak nielen v bežných zastávkach RegioJetu, ale aj na jednej z viacerých na trati Bratislava – Žilina – Košice a Košice – Žilina – Praha. Minimálna jazdná vzdialenosť musí byť väčšia ako 150 km, pričom piešťanské deti majú naplánovaných 364 km. Žltý vlak RegioJetu s deťmi z Cirkevnej spojenej školy by mal v Piešťanoch zastaviť  v utorok 12. mája o 21:20 h.

-red- Ilustr. foto: RegioJet

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články