Connect with us

Aktuality

Realizácia projektov participatívneho rozpočtu sa už rozbehla

Published

on

Mesto Piešťany sa rozhodlo v prvej polovici roka vyčleniť 20 000 eur na projekty participatívneho rozpočtu pochádzajúce priamo od obyvateľov. Za predložené návrhy hlasovalo dohromady 1 837 Piešťancov. Najviac z nich dalo svoj hlas nápadu vybudovania Viacgeneračnej oddychovej zóny na Lipovej ulici, pričom revitalizácia tejto lokality sa už rozbieha. Suma vo výške 1 996 eur pridelená na tento projekt má pomôcť s pretvorením chátrajúceho detského ihriska na priestor určený na stretávanie obyvateľov a trávenie voľného času. Celkovo bude realizovaných päť malých a dva veľké projekty.

14520604_1085158751533544_398856650246472448_n

Autori projektu „Viacgeneračná oddychová zóna Lipová“ chceli bývalú oddychovú zónu s detským ihriskom prebudovať na plochu využiteľnú pre všetky vekové kategórie. V priestore naplánovali obnovu detských prvkov, osadenie exteriérového sedenia, petangové ihrisko, osadenie cvičebných prvkov, stolu na stolný tenis, či exteriérový šach. V prvej fáze projektu by sa osadilo exteriérové sedenie 2 stoly a 4 lavičky, v južnej časti oddychovej zóny v tieni koruny stromu. Celkový koncept navrhnutej zóny pomáha dotvárať Eva Wernerová zo Služieb mesta Piešťany. Prvá časť projektu sa bude realizovať ešte v tomto roku a jeho dokončenie je naplánované na budúci rok.

„Podobne ako s realizáciou Viacgeneračnej oddychovej zóny na Lipovej ulici začíname aj s riešením ďalších projektov participatívneho rozpočtu. Zodpovední pracovníci pripravujú osadenie pinpongových stolov v mestskom parku, hneď po tom čo ich umiestnenie odsúhlasí pamiatkový úrad. Vyberá sa dodávateľ púmp pre cyklistov a rozbehla sa tiež realizácia ihriska v MŠ Považská. Vďaka participatívnemu rozpočtu nastanú zmeny aj v priestoroch MC Úsmev, kde momentálne pripravujú pracovníci Oddelenia IT a majetku MsÚ zjednodušenú dokumentáciu pre následnú realizáciu,“ povedal o pripravovanej realizácii projektov viceprimátor Tomáš Hudcovič.P1020935

Na participatívny rozpočet je vyčlenených 20 tisíc eur, pričom predpokladané výdavky na
realizáciu 2 veľkých a 5 malých projektov boli vyčíslené na 17 495 eur. Zvyšných 2 505 eur je zatiaľ ponechaných ako rezerva, ktorá bude buď použitá na ďalší projekt alebo na prípadné dofinancovanie. Okrem Viacgeneračnej oddychovej zóny na Lipovej ulici bude podporené sumou 2 000 eur projekt Vonkajšieho detského ihriska pri MŠ Považská, 2 000 eur bude použitých na projektovú dokumentáciu cyklochodníkov v centre mesta, 2000 eur poputuje na Stolnotenisové stoly v parku a projekt Verejná cyklopumpa – miesto pre cyklistovu dušu má byť realizovaný v hodnote  1 999 eur. Najvyššia suma 5 000 eur má byť použitá na vytvorenie Bezbariérových priestorov v Materskom centre Úsmev a 2 500 eur má zachrániť malé futbalové ihrisko na Sídlisku Adam Trajan.

6 2000 a

-lt/Zdroj: Mesto Piešťany/Foto: archív-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články