Connect with us

Aktuality

Realizácia Paralympijskeho centra sa odďaľuje už vyše 5 rokov

Published

on

Ani päť rokov potom, čo sa rozbehol projekt výstavby Paralympijského centra v Piešťanoch nevedno kedy bude stavba realitou. Jediný výsledok stavebnej činnosti je chýbajúca hádzanárska hala, ktorú zbúrali na jar 2007. „Keďže žijete na Slovensku viete, že situácia nielen z finančného, ale aj z politického hľadiska je nestabilná. Takže je veľmi obtiažne realizovať projekt v takomto rozsahu. Napriek tomu vyvíjame maximálne úsilie, aby sa ho podarilo úspešne dokončiť,“ píše s v poslednom vyjadrení na túto tému  predseda Slovenského paralympijského výboru Ján Riapoš.

[singlepic id=22367 w=320 h=240 float=left]„V roku 2008 sme spustili byrokratický proces, bez ktorého nie je možné vybudovať Paralympijské centrum: teda novovytvorenie architektonickej štúdie, projektovej dokumentácie v plnom rozsahu, stavebných povolení, verejného obstarávania a mnohých ďalších schvaľovacích procesov, vrátane dokúpenia pozemkov od mesta Piešťany, aby sa projekt v tomto rozsahu mohol zrealizovať. So ZSE sa práve ukončil proces dohody o vybudovaní novej trafostanice pre centrum a v súčasnosti prebieha kontrola Úradu pre verejné obstarávanie,“ popisuje situáciu J. Riapoš.

Hádzanársku halu dala radnica do prenájmu na 30 rokov v roku 2005 a okolitý pozemok s rozlohou 2,7 hektára predalo mestské zastupiteľstvo v júli 2006 za 7,9 milióna korún. Nasledovala demolácia „Nafukovačky“, ktorá vyžadovala rekonštrukciu, podľa sľubov však už na jeseň 2007 mala byť hotová hrubá stavba Paralympijského centra.

Na jar 2008 vznikol spor s dodávateľom stavby firmou Kovo-in (teraz Trimetal), ktorý sa vlečie dodnes. V septembri toho istého roka požiadal Ján Riapoš zastupiteľstvo o predaj ďalších pozemkov s celkovou rozlohou 1325 m2 za cenu 800 Sk/m2, podľa metodiky sa cena mala pohybovať nad 2500 Sk za meter. Mesto sa [singlepic id=22369 w=320 h=240 float=right]vtedy so súhlasom poslancov taktiež vzdalo predkupného práva na všetky predané pozemky. Na otázku prečo bolo nutné, aby sa radnica vzdala predkupného práva, Ján Riapoš v poslednom písomnom stanovisku neodpovedal. „Dôvodom bol nepeňažný vklad predmetných nehnuteľností Slovenského paralympijského výboru, o.z. do novozaloženej spoločnosti Paralympijské centrum, a.s., ktorej jediným zakladateľom a akcionárom je SPV, o. z.,“ informovala Lívia Damboráková, vedúca organizačno-právneho odboru MsÚ.

V júni 2009 pre Piešťanský týždeň Ján Riapoš povedal, že stavať sa začne na jeseň. V lete 2010 paralympionici vybrali vo verejnom obstarávaní za zhotoviteľa stavby firmu Bolton z Nového Mesta nad Váhom. V októbri 2010 J. Riapoš sľub o výstavbe zopakoval, s tým, že prvé práce spustia do konca roka. Po ďalšom roku vo svojom poslednom aktuálnom vyjadrení píše: „Bez ukončenia všetkých papierových záležitostí, inžinierskych sietí a infraštruktúry nie je možné začať s výstavbou. Berúc do úvahy už v úvode spomínanú aktuálnu finančnú a politickú situáciu na Slovensku, sa tempo logicky spomalilo a o ďalšom priebehu Vás budeme informovať.“

Videovizualizácia Paralympijského centra:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=KADlBp8M3jU[/youtube]

Text: M. Palkovič, T. Hudcovič Foto: M. Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články