Connect with us

Aktuality

Rázusova bude opäť jednosmerná

Published

on

Ulicu v centre mesta plánuje radnica nechať obojsmerne prejazdnú do kolaudácie Teplickej. Presný dátum zatiaľ nie je známy. Potom automobilovú dopravu vrátia do jednosmerného režimu. Odborník navrhuje jednoúrovňovú cestu pre peších aj autá, ktoré pôjdu oboma smermi, ale iba 20 kilometrovou rýchlosťou.

[singlepic id=15174 w=320 h=240 float=left]Automobilová doprava z nej bola vylúčená v roku 2001, stále sa však ozývali hlasy za sprejazdnenie. V septembri 2010 zvíťazilo kompromisné riešenie, autá mohli po Rázusovej chodiť v smere od Kolonády. Z oboch strán ulicu otvorili v súvislosti s rekonštrukciou Teplickej. Po jej kolaudácii bude Rázusova opäť jednosmerná.

Podľa vedúcej odboru správy mestského úradu Evy Pobjeckej je v územnom pláne stále Rázusova súčasťou pešej zóny. „Danej problematike sa venovali tímy spracovateľov viacerých dokumentov – územného plánu, organizácie dopravy v centrálnej mestskej zóne a naposledy generelu dopravy. Boli vykonané prieskumy a nasimulované situácie, čo by  znamenalo pustenie obojsmernej dopravy po Rázusovej pre centrum mesta. Závery jednoznačne potvrdzovali, že obojsmerná prevádzka prenesie tranzitnú dopravu do centra mesta, čo prinesie zhoršenie dopravnej situácie,“ vysvetlila.

[singlepic id=15175 w=320 h=240 float=right]Na otázku aké má radnica ohlasy na obojsmernú premávku po Rázusovej, Eva Pobjecká odpovedala: „Ohlasy ľudí sú aj pozitívne aj negatívne. Mimo dopravnej špičky je to kratšie a rýchlejšie pre motoristov a jednoduché pre zásobovanie. Naopak, v dopravných  špičkách ľudia kritizujú kolízie pri parkovaní, kolízie s chodcami, kolízie pri zúženom napojení s Kukučínovou.“

„Choďte sa pozrieť teraz na Rázusku, keď je otvorená obojsmerne. Sústavné nekonečné rady áut hučiace a smrdiace v blízkosti pešej zóny a medzi tým kľučkujúci cyklisti a peší chodci. Toto chcú tí, čo kričia, aby bola táto cesta obojsmerná? Ešte šťastie, že keď sa dokončí Teplická tak jeden smer uzatvoria,“ napísal v diskusii náš čitateľ. Ďalší mu oponoval: „Rázusova a pešia zóna? Ktosi, a nie iba jeden, už neraz písali, že z Rázusovej nikdy pešia zóna nebude. Iba ak akýsi ‚tranzit‘ dokonca aj peších, nakoľko tam [singlepic id=15176 w=320 h=240 float=left]nikde nie je a ani nebude akási cukrárnička, kaviarnička, obchodíky, alebo možnosť voľného pohybu detí, prípadne, aby tam niečo ľudí lákalo a pútalo, kde by sa stretávali.“

Riešiteľ Územného generelu dopravy Mesta Piešťany Peter Rakšányi z Katedry dopravných stavieb STU navrhuje začleniť Rázusovu ulicu do centrálnej pešej zóny mesta so špeciálnym dopravným režimom: „Celá ulica by mala byť vydláždená v rovnakej úrovni ako chodníky, v dlažbe by mala byť kameňmi inej farby a drsnosti vymedzená línia vozovky pre autá, šírky maximálne 5,5 metra.“ Toto kompromisné riešenie môže uspokojiť zástancov aj odporcov sprejazdnenia ulice. Maximálna povolená rýchlosť pri obojsmernej prevádzke by totiž bola 20 km/h.

„V takto rozšírenej pešej zóne sme po dohode s architektami a dopravákmi mesta navrhovali aj nové pešie pasáže medzi Winterovou a Rázusovou, aby to malo vôbec zmysel. Pasáže sú konsenzus verejných a súkromných záujmov, kde by mali profitovať okrem verejnosti obe zložky: vlastníci pozemkov aj správa mesta,“ dodal Peter Rakšányi.

DOPLNENÉ vyjadrenie náčelníka mestskej polície Marcela Mihálika:

„Mestská polícia nezaznamenala žiadnu sťažnosť a ani neriešila žiaden priestupok z dôvodu otvorenia Rázusovej ulice. Po vyznačení nového vodorovného značenia riešime priestupky v zmysle zákona o premávke na pozemných komunikáciách – státie na šikmých rovnobežných čiarach.

Z pohľadu mestskej polície môžem zhodnotiť, že otvorením Rázusovej ulice nevznikol žiaden výrazný problém v otázke bezpečnosti. Na druhej strane je však otázka niekoľkonásobného zvýšenia prejazdu motorových vozidiel cez centrum mesta, zvýšená záťaž na životné prostredie a podobne. K tomuto sa však musí vyjadriť niekto iný a svoj názor by mali uviesť aj občania.“

Autor: Martin Palkovič Foto: Tomáš Hudcovič

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články