Connect with us

Aktuality

Ranná špička na Brezovej a v okolí je neúnosná, obyvatelia žiadajú jej riešenie

Published

on

Poslanci Zita Bruncková, Michal Fiala a Ján Jánošík z poslaneckého klubu Spoločne pre Piešťany sa spolu so zástupcom náčelníka mestskej polície Petrom Gogolom v utorok 20. októbra stretli na Brezovej a Komenského ulici s obyvateľom mesta Petrom Piešťanským. Ten inicioval toto stretnutie, aby zástupcov mesta upozornil na nebezpečnú dopravnú situáciu pri Základnej škole na Brezovej. Preplnené ulice, šoféri, v prevažnej väčšine rodičia detí, porušujúci predpisy počnúc zákazom zastavenia, cez zastavovanie na prechode pre chodcov až po parkovanie na autobusovej zastávke, aj tak to vyzerá každé ráno v tejto lokalite. Vodiči musia byť navyše vybavení nielen veľkou dávkou trpezlivosti, ale aj opatrnosti.

IMG_5990_resize

„Každé ráno je to tu veľký problém, ani jeden úsek, či už na Bratislavskú alebo Krajinskú nie je priechodný. Ja chápem, že je to len problém, ktorý trvá iba pol hodiny, ale všetci sme dnes ráno videli, že jednak sa tu nedodržujú predpisy a vodiči tu parkujú krížom krážom a cesty sa upchávajú. Bývam tu už asi päť rokov a táto situácia sa tu opakuje deň čo deň. Už mi to nedalo a rozhodol som sa túto situáciu riešiť. Myslím, že je dôležité, aby sa ľudia, ktorí majú nejaký problém ozvali, lebo keď sa o ňom nevie, ťažko sa budú hľadať riešenia,“ reagoval iniciátor stretnutia Peter Piešťanský.

IMG_6013_resize

Situácia na ulici síce pretrváva len ráno, keď rodičia privážajú deti a popoludní ako zo školy odchádzajú, ale ulice sú v tomto čase naozaj nebezpečné. Na Komenského je prejazdný len jeden pruh a vodiči, prechádzajúci týmto úsekom, potrebujú veľkú dávku trpezlivosti. Na Brezovej ulici zase jeden vodič za druhým porušuje zákaz zastavenia. V diskusii medzi Petrom Piešťanským a zástupcami mesta padlo niekoľko možných riešení na zlepšenie dopravnej situácie. Tým najlepším, ale zároveň najnákladnejším riešením by bolo vybudovanie odstavného pásu pre autá priamo pred školou. Finančne by si toto riešenie vyžiadalo odhadom 250 000 eur z rozpočtu mesta. Ako ďalšie možnosti bolo spomenuté zjednosmernenie úseku Komenského a Brezovej ulice od Jozefskej po Javorovú. Do úvahy pripadá aj osadenie zákazových značiek, ktoré by obmedzovali stacionárne parkovanie v danej lokalite od 7:00 do 8:00.

komenského

„Myslím si, že hlavný problém s dopravou v tejto lokalite je naozaj záležitosťou nejakých tridsať minút a jeho riešenie nejakým technickým spôsobom, teda výstavbou odstavného pruhu je pomerne nákladné. Nechcem to dehonestovať, ale myslím si, že by sme to mali skúsiť vyriešiť tak, aby sa rozšírila Brezová a Komenského ulica a to tým, že by sa aspoň v čase najväčšej rannej špičky úplne zakázalo státie v tomto úseku,“ povedal poslanec a predseda Komisie pre bezpečnosť a verejný poriadok Ján Jánošík.

IMG_6015_resize

„Situácia na Brezovej a Komenského je naozaj veľmi komplikovaná. Vodiči, ktorí viezli svoje deti do školy, parkovali dosť bezhlavo, na autobusovej zastávke, na prechode pre chodcov alebo v rade za sebou, čím úplne brzdili premávku. Dopravný referát sa týmto problémom bude musieť určite zaoberať. Stretnutie považujem za veľmi prospešné, nakoľko sama žijem v inej časti mesta a nevedela som si naživo predstaviť ako to v tejto lokalite vyzerá. Vlastne sa veľmi čudujem, že doteraz sa tu nestala žiadna hromadná havária, pretože dnes to tu naozaj hrozilo. Budeme sa snažiť tento stav zmeniť, dopravu sprehľadniť a hlavne ju spraviť bezpečnejšou,“ povedala o stretnutí poslankyňa Zita Bruncková.

IMG_5996_resize

„Príslušníci mestskej polície sem chodia každé ráno, sprevádzajú deti na prechodoch a snažia sa zlepšiť priechodnosť dopravy. Hliadka sem chodí už 4 – 5 rokov a nakoľko áut stále pribúda, je naša prítomnosť dôležitá. Je tu síce zákaz zastavenia, ale vodičov, ktorí tu na tých pár sekúnd zastavia, aby vyložili svoje deti, pokutovať nechceme, pretože by sme spôsobili zhoršenie situácie,“ povedal o doprave zástupca mestskej polície Peter Gogol.

IMG_6000_resize

IMG_5998_resize

-lt-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články