Connect with us

Aktuality

Radnica informuje: Kúpalisko s termálnou vodou stále v hre

Published

on

Primátor Miloš Tamajka a viceprimátor Michal Hynek mali podľa svojich prísľubov informovať mestských poslancov o aktuálnom vývoji s plánovaným kúpaliskom pri piešťanskej poliklinike na rokovaní 19. marca. Nestalo sa tak, avšak na štvrtok 26. marca naplánovali pracovné stretnutie s poslancami, kde jeden z bodov má názov Plaváreň Piešťany. Dnes radnica na svojom webe zverejnila správu podľa, ktorej je kúpalisko s termálnou stále v hre. Informáciu zverejňujeme v plnom znení.

Vlastník pozemkov pri Poliklinike je pripravený v Piešťanoch investovať. V pláne má sprevádzkovať vrt s termálnou vodou a následne vybudovať hotelový wellness komplex. V prvej etape počíta s vybudovaním verejného kúpaliska. O svojom zámere informoval vedenie mesta oficiálnym listom. Rokovania primátora mesta Miloša Tamajku a jeho zástupcu Michala Hyneka tak už prinášajú prvé ovocie.
07922500a0[1]

Zdeněk Zemek mladší s primátorom a viceprimátorom na mestskom úrade

REKLAMA

banner-marec01

Spoločnosť zastúpená Zdeňkom Zemekom vyjadrila svoj záujem v Piešťanoch investovať. Spoločnosť vlastní pozemky s rozlohou 65 tisíc m² v lokalite blízko polikliniky, neďaleko rekreačnej zóny Sĺňava a rekreačnej zóny Lodenica. Spoločnosť tu v minulosti zrealizovala geologický vrt do hĺbky 1200 metrov. Merania ukázali, že jeho vlastnosti sú vynikajúce – samovýver termálnej vody má teplotu viac ako 70 °C. Veľmi dobré sú aj výdatnosť a chemické vlastnosti. „Na vrte boli prevedené aj ukončené všetky geologické práce vrátane hydrogeologického prieskumu podzemných vôd, prevedené a ukončené boli takisto všetky predpísané a požadované skúšky a posudky,“ píše v liste Zdeněk Zemek. V súčasnosti spoločnosť čaká na povolenie k čerpaniu termálnej vody a nakladaniu s minerálnou vodou z vrtu. Ak povolenie získa, so stavbou kúpaliska by sa mohlo začať už na jeseň tohto roka.

Investor chce v Piešťanoch vybudovať v dvoch etapách termálny a hotelový wellness komplex. V prevej etape plánuje vybudovať verejné kúpalisko s parkoviskom, a to krytý aj vonkajší bazén s vodnými atrakciami. „Presne toto v Piešťanoch chýba a o toto bojujeme. Kúpalisko, ktoré uspokojí potreby Piešťancov a zároveň podporí cestovný ruch,“ informoval primátor M. Tamajka.

V druhej etape má investor v pláne vybudovať hotelový wellness komplex budov s nadštandardnými službami pre klientov hotela. Poskytované služby a procedúry budú prístupné verejnosti, ubytovaným klientom aj samoplatcom.

Spoločnosť Z – group, a.s. je 50 % vlastníkom termálnych kúpeľov Velké Losiny v susedných Čechách, kde v súčasnosti finišuje výstavba termálneho parku. Skúšobná prevádzka by tu mala odštartovať už v apríli 2015. Obdobný komplex by mohol vyrásť aj v Piešťanoch. „Hoci aj v minulosti nám boli bývalým vedením mesta podávané informácie o „nádejných „ investoroch, nikdy nič z toho nebolo. Preto sa teraz veľmi teším, že tu máme spoločnosť, ktorá má nielen reálny záujem, ale aj zrealizované reálne projekty,“ doplnil viceprimátor Michal Hynek.

TS MsÚ

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články