Connect with us

Aktuality

Radnica chystá zmeny v parkovaní. Niektoré ceny stúpnu na dvojnásobok

Published

on

Piešťanský mestský úrad chystá na najbližšie rokovanie mestského zastupiteľstva návrh na zmeny v parkovaní. V novom všeobecne záväznom nariadení predkladá poslancom okrem iného rozšírenie ulíc, kde sa bude vyberať parkovné a taktiež zdvojnásobenie ceny na parkovisku Nálepkova i  ceny parkovacích kariet.

Parkovanie je v Piešťanoch podobne ako v iných slovenských mestách dlhodobým problémom. Aj preto poslanci minulého zastupiteľstva žiadali radnicu o spracovanie Štúdie statickej dopravy, ktorá by riešila komplexný návrh systému parkovania v meste. Na tento účel vyčlenili v rozpočte 40-tisíc eur. Odvtedy uplynul viac ako rok, avšak radnica tento krok nerealizovala.

Nové vedenie mesta teraz prichádza z novým návrhom  všeobecne záväzného nariadenia, ktorým sa mení a dopĺňa Všeobecne záväzné nariadenie mesta Piešťany o podmienkach státia v zóne dopravného obmedzenia a plateného parkovania na území mesta Piešťany z roku 2008 a 2011.  Podľa materiálu pripraveného na rokovania komisií je navrhovaných viacero zmien.

Čo sa má meniť?

Prvou podstatnou novinkou je rozšírenie zóny plateného parkovania o ďalšie ulice. Ak bude návrh VZN schválený, platiť sa má za parkovanie aj na Teplickej, Štúrovej, Meštianskej a v časti ulíc Sládkovičova a Pod Párovcami. Tieto ulice majú v súčasnosti  zriadené parkovacie miesta a sú vyznačené zvislým a vodorovným značením. Ich zahrnutie  do zóny plateného parkovania si bude vyžadovať posunutie a doplnenie jestvujúcich zónových značiek a osadenie 5 ks parkovacích automatov. Podľa vyjadrenia spracovateľov materiálu pôjde o prvú etapu rozširovania platených zón. Komisia MsZ pre výstavbu a dopravu pod vedením poslanca Rema Cicutta navrhovala v minulosti v centre mesta zahrnúť do zóny plateného parkovania aj ďalšie komunikácie. Na tých je však potrebné vytvoriť parkovacie miesta, respektíve vytvorenie parkovacích miest si bude vyžadovať zmenu organizácie dopravy, teda platiť sa na nich bude až neskôr.

Druhým zásadným návrhom je zvýšenie  cien parkovania. Jednotná sadzba za parkovanie sa má zvýšiť z 50 centov na 60 centov za hodinu. Na parkovisku Nálepkova má byť zavedená  jednotná cena 1 euro za hodinu. Majitelia osobných automobilov doteraz platili 50 centov a za autobus sa platilo 2 eurá za hodinu. Návrh VZN hovorí tiež o tom, že na parkovisku Nálepkova nebudú platiť parkovacie karty s výnimkou víkendov.  Radnica navrhuje na  parkovisku Nálepkova celoročné spoplatnenie od 7:00 do 21:00 h. Tento čas platí aktuálne len počas letných mesiacov, ostatných deväť sa platí za parkovanie len v čase od 7:00 h do 19:00 h.

Výrazné navýšenie je navrhnuté pri cenách parkovacích kariet. Kým doteraz občania za celoročnú kartu zaplatili 25 eur, po novom to má byť 50 eur. Viac zaplatia aj podnikatelia, keď sa má cena u nich zmeniť z 35 na 70 eur ročne. Navrhnuté je i zvýšenie ceny týždennej neprenosnej karty zo 6 na 12 eur.

Tržby rastú, o koľko budú v ďalšom roku?

Tržby za parkovanie každoročne rastú. Kým v roku 2014 samospráva získala na parkovnom 249-tisíc eur, v minulom roku to bolo približne 284-tisíc eur. Tržby z predaja parkovacích kariet sú výrazne nižšie ako tržby z parkovacích automatov. Vlani boli vydané parkovacie karty za 59-tisíc eur. Automaty priniesli Mestu Piešťany tržby v sume 224 500 eur. O koľko by sa mali zvýšiť príjmy mesta po zvýšení cien parkovného, materiál pripravený na rokovanie nehovorí. Ak by si kúpilo parkovacie karty rovnaké množstvo obyvateľov a firiem, dal by sa očakávať nárast rádovo o 60 tisíc eur a rovnako by tak o 20 percent mohla narásť suma tržieb z automatov. To však platí len za predpokladu, že po zvýšení cien, obyvatelia nezačnú viac používať iné dopravné prostriedky, či MHD.

Mestské zastupiteľstvo v predošlom období tiež schválilo návrh na zavedenie SMS systému platieb za parkovanie. Radnica pod vedením Miloša Tamajku ho však nerealizovala a neohlásilo ich zatiaľ ani nové vedenie mesta. 

Mesto Piešťany zverejnilo návrh zmien VZN na svojej webovej stránke 7. júna. Od tohoto dňa plynie 11 dní, kedy je možné navrhované zmeny pripomienkovať aj širokou verejnosťou.

-th-

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články