Connect with us

Aktuality

Púť na Jurka sa tento rok neuskutoční

Published

on

Tradícia, ktorá trvá už takmer 500 rokov, bude tento víkend prerušená. Kvôli pandémii ochorenia Covid-19 sa Púť na Jurka v tradičnom termíne neuskutoční. Oznámila to obec Nitrianska Blatnica.

Za normálnych okolností by počas posledného aprílového víkendu prišli k najstaršej rotunde na Slovensku stovky ľudí. Stále však platia opatrenia, ktorých cieľom je zamedziť šíreniu ochorenia Covid-19, nesmú sa konať žiadna hromadné podujatia ani verejné bohoslužby.

Advertisement
Hello GPT

Vznik Rotundy sv. Juraja v katastri obce Nitrianska Blatnica, je datovaný do prvej tretiny 9. storočia. Rotunda má svoju dvojičku v neďalekom Ducovom (Kostolec). Okolo obidvoch boli palisádové dvorce patriace miestnej vládnucej vrstve.

Pútnici sa pri rotunde schádzajú od roku 1530 vždy po sviatku sv. Juraja (24. apríla). Tradícia pútí a vzťah ľudí k tejto lokalite nebol prerušený ani komunistickým režimom.

Advertisement
Hello GPT

Do dnešným čias sa rotunda zachovala aj vďaka stavebným úpravám, ktoré menili jej vzhľad v 11. až 13. storočí. Najväčším stavebným počinom bolo preklenutie ruín a akési znovuvztýčenie kostolíka v roku 1530.

V roku 1655 bola pristavená veža, pustovňa a stredoveká škola, ktorej najvýznamnejším známym žiakom bol rodák z Košickej Belej Ján Scitovský – neskorší ostrihomský arcibiskup a kardinál, prímas mnohonárodného Uhorska.

Advertisement
Hello GPT

Text: Martin Palkovič

Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články