Connect with us

Aktuality

Punkáči získali pre deti tento rok do 1500 eur a vrecia plné hračiek

Published

on

Na ulici Vás osloví neznáma osoba: „prispejte na pomoc deťom v ohrození.“ Ako zareagujete? Vyzerá seriózne, ale váhate? Čo ak by o finančný príspevok požiadal mladý muž v kanadách, oblečenie by mu zdobili nášivky, zámky, reťaze a na hlave vyčesaný farebný kohút. Tisíc ľudí – tisíc chutí, prečo súdiť človeka podľa jemu osobitého prejavu. Aj punkáči sa vedia prezentovať inak ako rebéliou.

[singlepic id=5181 w=320 h=240 float=left]Dôkazom je benefičný festival s príznačným názvom Punkáči deťom. Myšlienka sa stala skutočnosťou a spolupráca reálne funguje. Nadácia Pomoc deťom v ohrození z výťažkov pomáha utrápeným deťom. „K punku som sa dostal cez kamarátov koncom deviateho ročníka na základnej škole. Beriem ho ako voľný štýl života, pri tom sa snažím byť spoločnosti prospešný, čo sa mi doposiaľ darí,“ hovorí Andrej Siget, organizátor festivalu. Premiérový ročník uspokojil obe strany. Výťažok sa vyšplhal dosiaľ na najvyššie číslo 1.608,25 €. Punkáči napomohli s preplatením hipoterapie, rehabilitačných pobytov a nákupom špeciálnych pomôcok desať ročnej Nikolke s genetickou poruchou, Linde a Dominikovi s detskou mozgovou obrnou, Anastázii a Lorete s mentálnym postihnutím. „Festival sme v roku 2009 presunuli na [singlepic id=5185 w=320 h=240 float=right]bezpečnejšie miesto, zvýšili počet kapiel, na čo však mnohonásobne stúpol rozpočet. Prišlo menej ľudí ako sme očakávali, zo vstupného sme nedokázali pokryť náklady a skončili v mínuse,“ dodáva Andrej. V dôsledku 3000 € straty dodnes splácajú úver. „Keďže financie neboli, organizátori vyzbierali hračky, ktoré odovzdali Špeciálnej základnej internátnej škole Spišské Vlachy a Domovu sociálnych služieb v Giraltovciach. Stretli sa s veľmi pozitívnou odozvou,“ hovorí, Ing. Patrícia Packová, predsedníčka správnej rady v nadácii Pomoc deťom v ohrození. Posledný ročník prilákal rekordných 3000 návštevníkov. Zisk sa pohybuje v rozmedzí od 1200 do  1500 €. „Počas tretieho ročníka sa opäť vyzbierali vrecia plné hračiek, ktoré priebežne distribuujeme. S organizátormi sme v pravidelnom kontakte. Len čo bude známa presná suma, stretneme sa a vyberieme spolu vhodné žiadosti,“ vysvetľuje P. Packová. Všetci máme určité predsudky, ktoré je ťažké ovplyvniť a ešte ťažšie odstrániť. Väčšina punkáčov holduje alkoholu a robí hluk. Hurhaj sa počas festivalu orientoval predovšetkým na [singlepic id=5187 w=320 h=240 float=left]Lodenicu a po jej okolí. Priebeh punkového víkendu hodnotil zástupca náčelníka piešťanskej mestskej polície Peter  Gogol: „Od občanov neboli prijaté žiadne sťažnosti. Zaznamenali sme len dva menšie priestupky, keď bol občan českej republiky vykázaný z priestorov škôlky, pretože zaspal na trávnatej ploche a skupinka účastníkov prevážajúca v nákupnom vozíku z OD Kaufland osobné veci asi jeden kilometer. Na výzvu hliadky vozík vrátili späť na miesto.“ „Návštevníci festivalu sa v meste správali disciplinovane, ale vždy sa dajú nájsť drobné negatíva. V každej štruktúre spoločnosti sú čierne ovce, ktoré sa pričlenia ku stádu a robia skupine zlé meno,“ povedal Andrej. Tradíciou festivalu sa stala každoročne meniaca lokalita konania. „Miesta obmieňame kvôli bezpečnosti. Areál autocampingu Lodenica, nie je spoľahlivý pre vysoké neudržiavané topole. Zakotvíme v Piešťanoch, ale areál osvedčene zmeníme,“ hovorí Andrej Siget.

Prvý dojem dokáže o ľuďoch veľa prezradiť, ale nezabúdajme na to, že za človeka hovoria predovšetkým jeho skutky.

Autor: Tatiana Michalková   Foto: Nadácia Pomoc deťom v ohrození a Tomáš Hudcovič

[nggallery id=197]

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články