Connect with us

Aktuality

Prvý Stolperstein pripomína dcéru Ľ. Wintera – Máriu Schulzovú

Published

on

Pamätný kameň Stoleprstein je uložený odvčera na pešej zóne pred Zeleným stromom, rodným domom a posledným bydliskom Márie Schulzovej, rodenej Winterovej. Mosadzná dlažobná kocka s menom a ďalšími údajmi ju má pripomínať ako obeť holokaustu. Vnučka Alexandra a najmladšia dcéra Ľudovíta Wintera bola odvlečená počas druhej svetovej vojny do koncentračného tábora, kde zahynula. Uloženie Stolpersteinu na pamiatku svojej starej mamy iniciovala Andrea Schulz-Steinel a uskutočnilo sa v sobotu 6. augusta za účasti zástupcov mesta, potomkov rodiny Winterovcov ako aj autora myšlienky projekty pamätných kameňov, nemeckého akademického sochára Günthera Demniga, ktorý vlastnoručne dlažobnú kocku aj vložil na svoje miesto – pred pamätnú tabuľu Ľudovíta Wintera a vchod do Zeleného stromu.

IMG_6324Na slávnostnom podujatí vystúpili s pár slovami okrem primátora Miloša Tamajku aj Andrea Schulz-Steinel, ďalej Eva Justová, ktorá zastupovala piešťanskú židovskú obec a riaditeľ Balneologického múzea Vladimír Krupa. Vo svojich prejavoch pripomenuli zásluhy rodiny Winterovej na rozvoji Piešťany, ale aj hrôzy holokaustu, ktoré sa kruto dotkli i života obyvateľov nášho mesta.

Ako uviedla v príhovore okrem iného Eva Justová, „eportácia obyvateľov židovského vierovyznania z Piešťan a okolia začala 23. marca 1943 sústredením mladých žien a dievčat a odvlečením do vyhladzovacieho tábora Osvienčim, mladých mužov do koncentračného tábora Majdanek. „Aby zakryli svoj falošný úmysel vypravili v dňoch 24-25. Apríla rodinný transport do Osvienčimu. Okolo 300 ľudí s použitím násilia nahnali do dobytčích vagónov, Takto bolo deportovaných viac ako 90 perc. židovského obyvateľstva. Do konca mája 1942 bolo z okresu Piešťany deportovaných okolo 1360 židov.“

Najmladšia dcéra Ľudovíta Wintera Mária Schulzová bola na základe udania kvôli svojmu židovskému pôvodu 5. januára 1945 odvlečená do koncentračného tábora Bergen-Belsen a už nikdy sa nevrátila. Zahynula tu vo veku 38 rokov, ale  jej rodina sa až po 60-tich rokoch dozvedela, čo sa s ňou vlastne stalo. „Môj otec, ktorý bol vnukom Ľudovíta Wintera a synom Márie tým celý život hrozne trpel,“ spomína Andrea Schulz-Steinel, ktorá žije v Nemecku. „Jeho matka bola odvlečená a nikdy sa nevrátila. On bol ešte dieťa a preňho a pre jeho sestru to bolo natoľko strašné, že sa s tým nikdy nevyrovnali. Okrem toho nikto nevedel, kde zostala ich mama, nevedel im nič povedať. Môj otec sa až 60 rokov po tom, čo zmizla, dozvedel, že zomrela v koncentračnom tábore Bergen-Belsen.“

IMG_6352Ako ďalej Winterova pravnučka  uviedla, pred dvomi rokmi zaregistrovala existenciu Stolpersteinu v Nemecku a dva z týchto kameňov sú aj pred domom Andreinej mamy v Bratislave. „Autora projektu som oslovila, či by bol ochotný uložiť jeden kameň aj v Piešťanoch a on veľmi rád súhlasil, keď vybavím povolenie od mesta,“ dopĺňa. „Dnes som hrozne šťastná, že sa to podarilo, lebo moja stará mama mala 38 rokov, keď za príšerných okolností, ako ostatní, čo boli v tom tábore, musela zomrieť.“ Andrea Schulz-Steinel spolu s manželom navštívila aj dokumentačné centrum, ktoré vyrástlo na mieste bývalého koncentračného tábora, kde našla i Máriino meno medzi obeťami. Ako spomína, keď videla všetky tie filmy, ktoré ukazovali, čo si vytrpeli jeho obyvatelia, rozhodla sa, že urobí všetko pre to, aby sa na meno jej starej mamy nezabudlo. Po dvoch rokoch sa jej podarilo v spolupráci s mestom myšlienku zrealizovať.

IMG_6304IMG_6307IMG_6357Do Piešťan spolu s ňou pricestoval z Nemecka aj autor projektu Stolpersteinu sochár Günther Demnig i s manželkou. „Pozadím mojej myšlienky bolo, priniesť mená tých obetí tam, odkiaľ pochádzali. Pretože taký Auschwitz je veľmi ďaleko. A kolínsky rabín mi povedal jednu vetu, že človek je až vtedy zabudnutý, keď sa zabudne jeho meno. Vtedy som založil vlastne tento projekt,“ vysvetlil. Na svete už uložili viac ako 59-tisíc Stolpersteinov a niekoľko desiatok sa ich nachádza aj na Slovensku, v Bratislave, Banskej Bystrici či v Košiciach. V Piešťanoch má zatiaľ prvý práve Mária Schulzová, Winterová priamo na pešej zóne.

IMG_6327

IMG_6337IMG_6336IMG_6364IMG_6370IMG_6371

IMG_6387

IMG_6396-ad-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články