Connect with us

Aktuality

Prvé piktogramy našli pri Prašníku

Published

on

Na stredajšej besede ,,Piktogramy v obilí“ v piešťanskom AkSene predstavil ufológ Miroslav Karlík aj piktogramy nájdené na Slovensku či pozorovania UFO v okolí. Spomenul a aj to, aké sú rozdiely medzi skutočnými a falzifikovanými nálezmi. Prvý kruh na poli, ktorý počas 23-ročnej histórie UFO klub v Trnave zaevidoval, sa našiel v našom okrese –  v Pustej Vsi neďaleko Prašníku.

 IMG_2064_resize

Do dneška ich členovia zaznamenali na našom území už viac ako dve desiatky. „Piktogram v Pustej Vsi objavil mladý muž, ktorý si všimol, že obilie na poli je systematicky pováľané. Javu sa strašne čudoval, nemal s tým žiadnu skúsenosť. Vstúpil do kruhu a vzápätí odpadol. Zostalo mu zle a z kruhu sa s veľkou námahou vyplazil,“ povedal o tomto objave ufológ.

IMG_2082_resize

REKLAMA

kia-042015-500

Miroslav Karlík sa kvôli svojej vášni venoval aj štúdiu archeológie a astronómie a návštevníkom podrobne vysvetľoval, o čo pri piktogramoch vlastne ide. Sú to vlastne veľké geometrické vzory v obilí, ktoré sa objavujú náhle, bez zjavnej príčiny, vždy v noci. Objavujú sa všade vo svete, na našom území sa vyskytovali prevažne na konci deväťdesiatych rokov. Podľa Karlíka ani poľnohospodári, ktorí tieto nálezy videli, si ich nevedeli vysvetliť, pretože obilie bolo pozohýbané, ale stonky v kruhoch neboli nikdy polámané. Vo vnútri sa vraj dá namerať zvýšená miera bio-žiarenia, vždy sa vyskytujú magnetické odchýlky buď na jednu alebo druhú svetovú stranu, čo podľa smeru sklonu rastlín.  Rádioaktívne žiarenie nebolo nikdy zistené.

IMG_2074_resize

Ako uviedol M. Karlík, obilie z piktogramov aj podľa výskumu vo Veľkej Británii vykazuje známky ožiarenia a zmenu v štruktúre, ktorá po niekoľkých dňoch odznieva, podobne, ako tomu býva napríklad u zmagnetizovaného klinca. V mieste obrazcu  sa často začne dariť iným ako nasadeným plodinám, v zime sa tam roztápa sneh a dochádza aj k zmene farby rastlín. Zaujímavosťou sú nálezy mŕtveho hmyzu v kruhoch a tiež odpor psov, ktorí do obrazcov nechcú vstupovať. Najviac kruhov bolo nájdených koncom deväťdesiatych rokov.

IMG_2117_resize

 

Správa z  Crabwoodu pri Winchesteri, ktorú dešifroval medzi inými aj priemyslovák z Martina Tomáš Pavlík pomocou binárneho kódu, vraj znie:
„Vyvarujte sa poslov falošných darov a ich porušených sľubov. Mnoho bolesti ale ešte je čas. Verte. Tam vonku je dobro. Vzdorujeme podvodu. Cesta sa uzaviera.“

Počas dlhoročnej histórie členovia klubu preskúmali a zaevidovali viac ako štyristo hlásení. Jednalo sa o pozorovania neznámych objektov, neznámych bytostí, duchov, zjavení a iných paranormálnych javov. Klub má dobrú spoluprácu s obdobnými združeniami v Poľsku, vo Švédsku a v Čechách. V Piešťanoch a ich najbližšom okolí bolo uskutočnených podľa záznamov UFO klubu v Trnave päť pozorovaní UFO, prvý neznámy svetelný objekt tu spozorovali v roku 1983, posledný pred piatimi rokmi.

IMG_2103_resize

„Bývam v Piešťanoch na Valovej ulici. Išla som autom z obchodu Delfin, ktorý je umiestnený tesne pred budovou Povodia Váhu. Čiže išla som po ceste v smere z východu na juhozápad. Predo mnou na oblohe som videla veľmi veľkú jasnú hviezdu a naraz som si uvedomila, že sa hýbe a na rozdiel od ostatných hviezd je svetločervená. To ma zaujalo a vyhodnocovala som, či je to lietadlo. Nebolo, lebo tie lietajú vyššie a blikajú. Nebola to ani družica, lebo tiež lieta vyššie, je menšia a bliká. V lete v Piešťanoch púšťali balóny šťastia a nerobilo mi problém ich rozoznať. Ešte som myslela na helikoptéru, ale to som tiež zavrhla, lebo to letelo zase dosť vysoko a plynule a neblikalo. Zvuk som z auta nepočula. Letelo to z juhozápadu na severovýchod. Zastala som s autom naprostred cesty a sledovala som to. Letelo to plynule a dosť rýchlo ako malé lietadlo. Keď to preletelo ponad mňa, zastalo to, zmenilo smer a pomaly letelo zase na juhozápad. Musela som sa pohnúť s autom, zaparkovala som pred domom a vyšla z auta, ale už tam nič nebolo. Bolo to v čase okolo 18.50 hod. a mohlo to trvať najviac 5 min. Presne to neviem odhadnúť. Skôr menej. Vyzeralo, že to ide za zdrojom svetla z umelého osvetlenia na tenisových kurtoch. Je veľmi intenzívne a žiaru vidno až z prednádražia. Bol to pre mňa silný zážitok. Hoci som fajčiar a chodím fajčiť na dvor aj v noci, nič také som ešte nevidela. Do dnešného dňa som bola skeptik na UFO, kruhy v obilí…. Ale po dnešku…,“ znie posledný záznam trnavského UFO klubu z preverovaného pozorovania v našom meste z roku 2010, ktorý uvádza na svojej web stránke.

-lt-

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články