Prvá nemocnica pre pacientov s covid-19 bude v Novom Meste nad Váhom

Prvá nemocnica pre pacientov s covid-19 bude v Novom Meste nad Váhom

16. decembra 2020 Off Od PNKYSK

Od tohto týždňa začne fungovať prvá nemocnica určená výlučne pre pacientov s ochorením covid-19. Epidemiologická situácia v Trenčianskom kraji, s ktorým susedí okres Piešťany, je veľmi zlá.

Počet hospitalizovaných pacientov v súvislosti s ochorením covid-19 v nemocniciach je vysoký. Podľa aktuálnych štatistík je v slovenských nemocniciach 2319 pacientov s koronavírusom alebo s podozrením naň, z nich potvrdené ochorenie má 2105 ľudí. Intenzívnu zdravotnú starostlivosť si vyžaduje 160 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 150 osôb.

Nemocnica v Novom Meste nad Váhom pomôže v poskytovaní zdravotnej starostlivosti v najviac vyťaženom kraji na Slovensku – Trenčianskom kraji. K dispozícii pre pacientov s koronavírusom je v tomto zdravotníckom zariadení 60 lôžok.

„Situácia v nemocniciach si vyžaduje radikálne riešenie, počet hospitalizovaných ľudí  s ochorením covid-19 kontinuálne rastie, museli sme zakročiť vytvorením samostatnej nemocnice pre pacientov s covid-19,“ povedal minister zdravotníctva SR Marek Krajčí.

„Veľmi pekne ďakujem nemocniciam a všetkým zdravotníckym pracovníkom za pomoc v tejto náročnej situácii. Ako prvú sme sa rozhodli zmeniť nemocnicu v Novom Meste nad Váhom na zdravotnícke zariadenie špeciálne určené na zdravotnú starostlivosť pre pacientov s ochorením COVID-19. Rozhodli sme sa tak urobiť vzhľadom na epidemiologickú situáciu v kraji a zhoršujúcu sa situáciu s počtom pozitívne testovaných ľudí v danom regióne. Stúpajúce počty hospitalizovaných pacientov dokážeme zvládnuť len vtedy, ak budeme súdržní a bojovať proti COVID-19 spolu,“  povedal štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Peter Stachura.

Rezort zdravotníctva ďalej informoval, že nemocnice komplexne vyhradené pre pacientov s ochorením covid-19 vyberajú citlivo a opatrne, aby bolo zachované poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre pacientov aj s inými diagnózami.

Zdroj: Tlačová správa – Ministerstvo zdravotníctva SR