Od nedele 11. decembra 2016 vstúpil do platnosti nový grafikon vlakovej dopravy. Ten sa pozitívne dotkol aj železničnej stanice Piešťan. Cestujúci môžu využívať okrem spojov Železničnej spoločnosti Slovensko aj nové spoje dopravcu Arrivy. Práve nimi sa pohodlne dopravíte (zatiaľ len) vo vybrané dni napríklad do Zlína (výstupná zastávka Otrokovice a využitím MHD), či do metropole Českej republiky, Prahy. Vlak vychádzajúci z Nitry zastavuje v slovenských mestách: v Hlohovci, Leopoldove, Piešťanoch, Novom Meste nad Váhom, Trenčíne a Trenčianskej Teplej. Na českej strane zastavuje napríklad v Uherskom Brode, v Uherskom Hradišti, Otrokoviciach, Prěrove, Olomouci, Pardubiciach, Kolíne a v Prahe.

20161217_082338_resize

V sobotu 17. decembra 2016 sa stali prvými cestujúcimi, ktorí v ŽST Piešťany nastúpili o 7:41 hod. do vlaku označeného Ex 1040 Arriva express, dopravcu Arrivy, žiaci Cirkevnej spojenej školy v Piešťanoch, pod vedením učiteľov Mgr. Lukáša Mencla a Mgr. Bibiany Málikovej. Prvýkrát tak mohli žiaci a ich učitelia vyskúšať služby, ktoré cestujúcim ponúka nová konkurenčná spoločnosť. Vlak idúci na trati Nitra – Piešťany – Otrokovice – Praha mal premiéru. Prvý spoj týmto smerom, prvá jazda, prví cestujúci. Aj týmito prívlastkami sa môže popýšiť štyridsať žiakov s učiteľmi CSŠ.

20161217_082508_resize

„Žiaci našej školy cestovali týmto vlakom do Zlína, s nutnosťou prestúpiť na linky MHD, idúcich v intervaloch približne každých desať minút. Okrem jazdy dopravnými prostriedkami sme naplnili svoje potešenie autentickým výhľadom na mesto, žiakom sme ozrejmili históriu a významné súčasti mesta, obohatený výkladom o známom obuvníkovi Baťovi, prehliadkou historickej budovy obuvníckeho priemyslu, prehliadkou dokumentačného múzea, návštevou galérie s vianočnou tematikou a komentovanou prehliadkou najkrajších častí tohto mesta. Radosť detí opätovne vyčarovali rozprávkové vianočné trhy, na ktorých mali možnosť zamaškrtiť si, zakúpiť pekné suveníry alebo drobné darčeky pre čakajúcich rodičov. Okrem toho mohli sledovať pripravený kultúrny program či vianočné tvorivé dielne,“ povedal Lukáš Mencl.

20161217_101622_resize

Čas rýchlo plynul a bolo potrebné sa z víkendového výletu vrátiť domov. Naspäť už žiaci a ich učitelia nemali cestu takú jednoduchú. Čakalo ich veľké dobrodružstvo v podobe niekoľkých prestupovaní. „Zo Zlína sme cestovali do Otrokovic, odtiaľ do Starého Města u Uherského Hradišťa, následne vlakom do Veselí nad Moravou a potom do Velkej nad Veličkou. Tieto spoje vykonáva národný dopravca – České dráhy. Z Velkej nad Veličkou sme už cestovali vlakmi Železničnej spoločnosti Slovensko do Nového Mesta nad Váhom a následným prestupom do konečnej stanice nášho výletu – Piešťan, s príchodom po 21. hodine. Medzi jednotlivými spojmi bol prestupný čas veľmi krátky – do piatich minút. Deťom sa prestupovanie veľmi páčilo, vyskúšali si tak služby a vlaky troch železničných dopravcov, viezli sa novými a modernými spojmi, avšak sem-tam nechýbala aj história v podobe starších typov železničných vozidiel“, dopĺňa Lukáš Mencl.

-Autor: Mgr. Lukáš Mencl-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972