Connect with us

Aktuality

Prvá jazda, prvý spoj, prví cestujúci…

Published

on

Od nedele 11. decembra 2016 vstúpil do platnosti nový grafikon vlakovej dopravy. Ten sa pozitívne dotkol aj železničnej stanice Piešťan. Cestujúci môžu využívať okrem spojov Železničnej spoločnosti Slovensko aj nové spoje dopravcu Arrivy. Práve nimi sa pohodlne dopravíte (zatiaľ len) vo vybrané dni napríklad do Zlína (výstupná zastávka Otrokovice a využitím MHD), či do metropole Českej republiky, Prahy. Vlak vychádzajúci z Nitry zastavuje v slovenských mestách: v Hlohovci, Leopoldove, Piešťanoch, Novom Meste nad Váhom, Trenčíne a Trenčianskej Teplej. Na českej strane zastavuje napríklad v Uherskom Brode, v Uherskom Hradišti, Otrokoviciach, Prěrove, Olomouci, Pardubiciach, Kolíne a v Prahe.

20161217_082338_resize

V sobotu 17. decembra 2016 sa stali prvými cestujúcimi, ktorí v ŽST Piešťany nastúpili o 7:41 hod. do vlaku označeného Ex 1040 Arriva express, dopravcu Arrivy, žiaci Cirkevnej spojenej školy v Piešťanoch, pod vedením učiteľov Mgr. Lukáša Mencla a Mgr. Bibiany Málikovej. Prvýkrát tak mohli žiaci a ich učitelia vyskúšať služby, ktoré cestujúcim ponúka nová konkurenčná spoločnosť. Vlak idúci na trati Nitra – Piešťany – Otrokovice – Praha mal premiéru. Prvý spoj týmto smerom, prvá jazda, prví cestujúci. Aj týmito prívlastkami sa môže popýšiť štyridsať žiakov s učiteľmi CSŠ.

20161217_082508_resize

„Žiaci našej školy cestovali týmto vlakom do Zlína, s nutnosťou prestúpiť na linky MHD, idúcich v intervaloch približne každých desať minút. Okrem jazdy dopravnými prostriedkami sme naplnili svoje potešenie autentickým výhľadom na mesto, žiakom sme ozrejmili históriu a významné súčasti mesta, obohatený výkladom o známom obuvníkovi Baťovi, prehliadkou historickej budovy obuvníckeho priemyslu, prehliadkou dokumentačného múzea, návštevou galérie s vianočnou tematikou a komentovanou prehliadkou najkrajších častí tohto mesta. Radosť detí opätovne vyčarovali rozprávkové vianočné trhy, na ktorých mali možnosť zamaškrtiť si, zakúpiť pekné suveníry alebo drobné darčeky pre čakajúcich rodičov. Okrem toho mohli sledovať pripravený kultúrny program či vianočné tvorivé dielne,“ povedal Lukáš Mencl.

20161217_101622_resize

Čas rýchlo plynul a bolo potrebné sa z víkendového výletu vrátiť domov. Naspäť už žiaci a ich učitelia nemali cestu takú jednoduchú. Čakalo ich veľké dobrodružstvo v podobe niekoľkých prestupovaní. „Zo Zlína sme cestovali do Otrokovic, odtiaľ do Starého Města u Uherského Hradišťa, následne vlakom do Veselí nad Moravou a potom do Velkej nad Veličkou. Tieto spoje vykonáva národný dopravca – České dráhy. Z Velkej nad Veličkou sme už cestovali vlakmi Železničnej spoločnosti Slovensko do Nového Mesta nad Váhom a následným prestupom do konečnej stanice nášho výletu – Piešťan, s príchodom po 21. hodine. Medzi jednotlivými spojmi bol prestupný čas veľmi krátky – do piatich minút. Deťom sa prestupovanie veľmi páčilo, vyskúšali si tak služby a vlaky troch železničných dopravcov, viezli sa novými a modernými spojmi, avšak sem-tam nechýbala aj história v podobe starších typov železničných vozidiel“, dopĺňa Lukáš Mencl.

-Autor: Mgr. Lukáš Mencl-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články