Connect with us

Aktuality

Projekty majú umožniť vybudovanie plavárne, ale aj rekonštrukciu lávky i amfiteátra

Published

on

Na 7. tohtoročnom zasadnutí piešťanského mestského zastupiteľstva dňa 28. októbra priblížil prednosta Mestského úradu Piešťany poslancom informácie o štyroch projektoch. Radnica chce prostredníctvom zisku finančných prostriedkov zo štátnej kasy a eurofondov vyriešiť niektoré problémy, ktoré mesto dlhodobo trápia. Medzi predkladanými projektami figuruje napríklad výstavba plavárne, obnova lávky pre peších pri Krajinskom moste, vybavenie kuchárskej učebne, ale aj nakúp zametacieho vozidla a v neposlednom rade rekonštrukcia amfiteátra i časti Mestského parku. 

2

Výstavba Mestskej plavárne z programu Interreg.
Mesto Piešťany chce získať finančné prostriedky na výstavbu plavárne v programe Interreg SK- HU, pričom v realizácii by mali pomôcť dve slovenské a jedno maďarské mesto. Výsledkom tohto cezhraničného projektu v meste Piešťany by malo byť vybudovanie Mestskej Plavárne. Stavba by mala stáť vedľa futbalového štadióna, tak ako to bolo pôvodne naplánované. Mesto by malo vďaka projektu získať prostriedky do výšky 894 830 eur, pričom celková cena výstavby plavárne by mala byť približne 2 880 000 eur.

Mosty spolupráce cez rieku Váh a Olšavu.

Mesto chystá aj kompletnú rekonštrukciu lávky pre peších, prostriedky chce získať rovnako z projektu v rámci výzvy Interreg V-A SR – ČR. Cezhraničným partnerom mesta Piešťany bude Mesto Kunovice a lávka sa dočká vyčistenia, odstránenia nánosov zeminy a nečistôt, opravy a výmeny poškodených skorodovaných prvkov konštrukcie, obnovení náterov, výmeny podlážok a výmeny kapotáže za nové prvky. Celkové náklady projektu sú odhadované na 623 613 eur, mesto by malo opravy spolufinancovať sumou 31 180 eur.

Spolupráca škôl pre rozvoj regiónu.
Radnica chce v spolupráci s organizáciou Veselejší Slovácko z Uherského Hradišťa uskutočniť projekt, vďaka ktorému pribudne v jednej zo škôl vybavenie učebne praktickej výchovy kuchynským zariadením a spotrebičmi v hodnote 15 000 až 20 000 eur. Žiaci absolvujú kurzy zdravej výživy a etikety stolovania a kurzy varenia, pričom ich čaká aj exkurzia do  Českej republiky i účasť na gastrofestivale. V rámci týchto aktivít si môže škola zakúpiť nevyhnutné vybavenie pre realizáciu projektu – diaprojektor, plátno, fotoaparát, notebooky, mikroskop, GPS pre orientáciu v teréne či aktualizáciu web stránok škôl. Náklady na projekt by sa mali vyšplhať do výšky 65 000 eur, mesto čaká spolufinancovanie vo výške 3 250 eur. 

IMG_2992_resize
Rekonštrukcia amfiteátra a časti mestského parku.
Amfiteáter a časť mestského parku by sa mali dočkať rekonštrukcie prostredníctvom podpory z Nórskeho finančného mechanizmu. Suma 30 000 eur by mala poslúžiť na realizáciu dvoch projektov, v prvom z nich by študenti z Nórska celý zámer pripravili pod vedením architektov a následne by postupovali pri rekonštrukcii podľa vytvorenej projektovej dokumentácie.

Nákup zametacieho vozidla.
Nákup zametacieho vozidla má byť realizovaný prostredníctvom výzvy Enviromentálneho fondu Slovenskej republiky. Zametacie vozidlo bude slúžiť pre potreby Služieb mesta Piešťany, jeho cena by sa mala vyšplhať na 228 207 eur a radnica sa bude na projekte podieľať spolufinancovaním vo výške 11 410 eur.

-red/Zdroj: Mesto Piešťany/Foto: vv, archív-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články