Connect with us

Aktuality

Projekt obnovy parku nadväzuje na históriu – aj na Beethovena

Published

on

Krajinársko – architektonickú súťaž na obnovu mestského parku, ktorú v roku 2012 vyhlásilo Mesto Piešťany, vyhral spomedzi ôsmich účastníkov návrh kolektívu mladých žien, absolventiek Fakulty záhradnej a krajinnej architektúry Mendelovej univerzity v Brne. Víťaznú štúdia predstavili verejnosti v marci tohto roku a bola aj podkladom pre spracovanie projektu. Jeho konečnú verziu nedávno odovzdali piešťanskej radnici.

P1030031

Mladé krajinné architektky Ivana Kučírková, Klára Nepustilová, Eva Teplická a Dominika Letková sa návrhu obnovy mestského parku venovali poctivo a zanietene. Ako spomína Dominika Letková, rodáčka z Piešťan, bývajúca vo Vrbovom, ktorá u nás podniká, všetky komponenty vyberali veľmi citlivo, aj preto, lebo ide o kultúrnu pamiatku: „Mala som nejaké informácie ešte z mojej diplomovej práce, ktorá sa týkala úpravy nábrežia Váhu od Kolonádového mosta po Sĺňavu. Študovala som historické pramene, súvislosti, hľadala som zdroje v Balneologickom múzeu. Nechceli sme vyrábať nový park, prestavovať chodníky, je rozvrhnutý naozaj dobre, snažili sme sa skôr oživiť ho o nové vegetačné prvky.“ Svoje návrhy konzultovali s vybranými špecialistami či už pri výbere trávnikovej zmesi, ktorá bude napríklad kombinovaná s lúčnymi bylinami vo východnej časti parku, výberom kvetín na záhony, ale aj materiálu na chodníky. „Pri návrhu trvalkových záhonov sme oslovili Ing. Ondřeja Fousa, ktorý je považovaný za špičku vo svojom odbore,“ hovorí D. Letková.

Centrálnou zónou by sa mala stať hlavná alej alebo promenáda. V štúdii autorky uvádzajú: „Hlavná promenáda je zakončená pôvodným rondelom stromov, z ktorého sa do dnešnej doby dochovalo iba torzo a navrhuje sa k obnove. V rámci návrhu je riešená obnova vonkajších stromoradí, vnútorné stromoradia sa ponechávajú na dožitie.“ Jedným z efektných prvkov by mal byť trvalkový záhon, vedený jej stredom. Na promenádu nadväzuje „Centrálna lúka“,  situovaná v ploche bývalého rozária. Okolo nej by mal viesť okružný chodník doplnený odpočinkovými plochami s pergolami, rôznymi formami posedenia ako lavičky, stoly, otočné stoličky, lehátka . Podľa Dominiky Letkovej tu chceli vytvoriť jemnú zvukovú zónu: „ Inšpirovali sme sa návštevou Beethovena v Piešťanoch.“ V zóne by boli umiestnené akustické prvky ako perkusie, harfa a xylofon.   V blízkosti sa nachádza aj pikniková lúka so stolmi a posedením.

Športovo-rekreačná časť je situovaná vo východnej časti parku. Táto časť je určená pre aktívnu rekreáciu všetkých vekových vrstiev. Vizuálne je prepojená s okolitou krajinou – ostrov Lido a funkčne nadväzuje na frekventovanú komunikačnú trasu nábrežia pozdĺž rieky Váh. Umiestnené je tu prírodné detské ihrisko, pričom využitý je blízky porast, ktorým je vedený drevený chodník.

P1030011

Ďalšími doplnkami parku by mali byť napríklad pitné fontánky či objekt pre zázemie športovísk so sociálnym zariadením a sprchami, situovaný v blízkosti súčasných športových ihrísk. Tie by tiež mali prejsť rekonštrukciou a súčasťou objektu Zázemie športovísk by mala byť aj kaviareňV blízkosti kaviarne je situovaný aj „senior fit park“ a spomínané prírodné detské ihrisko.

Po obvode parku by bola vedená okružná komunikačná trasa využiteľná ako inline a cyklotrasa. Ďalšie komunikačné trasy sú plánované v interiéri parku. V rámci obnovy sa počíta s kompletnou obnovou povrchu komunikácií a trasovanie pôvodných ciest návrh z väčšej časti rešpektuje. Oživiť park by malo aj nové osvetlenie, ktoré by zvýraznilo hlavnú alej a okružný chodník. „Chceli sme zachovať aj také pokojnejšie zóny a zvýrazniť centrálnu časť, napríklad tiež zaujímavým podsvietením stromov. Aby sa ľudia neobávali a využívali park na prechádzky až do neskorého večera,“ dopĺňa slovenská spoluautorka.

Samozrejme, že obnova parku si bude vyžadovať  zásahy do zelene a niektoré prestarnuté dreviny a kríky budú odstránené. „Chceli by sme týmto aj osloviť ľudí, aby pochopili, že nepôjde o zbytočné rúbanie stromov, ale o potrebnú výmenu,“ upozorňuje Dominika Letková. Parková zeleň je sledovaná a pri aktuálnej  pasportizácii odborníci označujú, ktoré stromy sú určené na výrub. Niektorú vegetáciu preto nahradí nová, vybraná tak, aby jej údržba bola čo najmenej náročná.

Či sa však celý projekt, ktorý sa týka územia skoro dvadsať hektárov od Kursalonu až po futbalový štadión a obsahuje i ďalšie doplnky, ktoré sme nespomínali,  zrealizuje, závisí aj na peniazoch. Náklady vyčíslili autorky v štúdii na približne tri milióny eur.  Obnovu parku je však podľa nich možné robiť aj na etapy.

(Text a foto: A. Drahovská)

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články