Connect with us

Aktuality

Výzva Coca-Cola pre región uviedla do života zaujímavé projekty

Published

on

5 projektov, 5 zmysluplných nápadov v rôznych oblastiach. Rozvoju turizmu, športu, voľnému času a kultúrnemu dedičstvu v regióne obce Lúka pomohli projekty grantového programu Coca-Cola pre región. Spoločnosť Coca-Cola HBC v spolupráci s Trenčianskou nadáciou uzatvára 1. kolo grantovej výzvy a pripravuje jej pokračovanie. Zrealizované projekty FitPark Modrová a Slušnosť na štadióne v Lúke úspešne nasledujú ďalšie: Dedičstvo predkov, Nové cykloturistické trasy pod Tematínom a Etnologické múzeum v Lúke.

Cykloklub_malovanie_stvroca_1_resize

Rozmanité projekty zakryli hluché miesta
„Tešíme sa záujmu a nadšeniu miestnych zlepšiť svoj región. Zrealizované projekty podporili a spestrili rôzne oblasti života miestnych obyvateľov, sú lákadlom pre turistov a majú potenciál rozvoja,“ hodnotí 1. kolo grantového programu Coca-Cola pre región Marian Pavelka, riaditeľ pre vonkajšie vzťahy Coca-Cola HBC Slovenská republika. FitPark v Modrovej priniesol možnosť precvičiť celé telo na špeciálnych verejne dostupných strojoch. Slušnosť na štadióne podporila futbal a komunitný život v Lúke. Ďalšie projekty boli uvedené do života.

Dedičstvo predkov: 8 fúrikov v 1 minidumperi
OZ Hrad Tematín premenil grant na minidumper a zaradil sa tak medzi 3 združenia na Slovensku, ktoré podobným zariadením disponujú. Pre lepšiu predstavivosť sme činnosť tohto zdatného siláka prerátali matematicky. „Do jednej fúry vieme na motorový vozík naložiť 500 kg kameňa, čo ak rozdelíme na fúriky, je plných 7-8 fúrikov. Čo minidumper prevezie za 1 deň, by robilo 5 ľudí aj dva dni! Vozík nám neuveriteľne šetrí čas a energiu, ktorú môžeme sústrediť na samotnú remeselnú činnosť. Minidumper v našich službách doteraz premiestnil vyše 60 ton materiálu a budeme ho využívať na hrade až do jeho úplného zničenia,“ zanietene opisuje užitočnosť stroja Mojmír Choma, predseda OZ Hrad Tematín. Okrem toho je motorový vozík nápomocný aj pri prevoze piesku, hliny, prípadne blokov pieskovca alebo vedier s maltou.Dedicstvo_predkova_Tematin_minidumper_resize

Vybrúsili diamant medzi zrúcaninami
Na hrade sa pracuje takmer neustále. „Tohtoročné výsledky sú fantastické. Podarilo sa nám zachrániť 3 najohrozenejšie objekty hradu pred kolapsom a počas archeologického výskumu sa poradilo objaviť jedinečné nálezy,“ bilancuje Mojmír Choma. 9 rokov mravčej práce združenia zanechalo na hrade viditeľné stopy. „Opustená a neznáma džungľa je dnes veľmi obľúbeným turistickým miestom pre všetky vekové kategórie. Návštevnosť bola tento rok opätovne vyššia ako minulý. Počas leta sa na hrade premelie viac ako 200 ľudí za deň, víkendy sú obzvlášť rušné,“ popisuje situáciu nadšenec pamiatok. „Budúci rok budeme musieť riešiť rozširovanie informačného systému rovnako ako miesta na odpočinok spolu so sociálnymi zariadeniami. Pohrávame sa aj s myšlienkou vyrobiť fantastické oddychové zóny,“ načrtol svoje predstavy predseda združenia OZ Hrad Tematín.Dedicstvo_predkov_02_resize

25 km nových cyklotrás pod Tematínom
V rámci projektu Nové cykloturistické trasy pod Tematínom boli vyznačené dve nové cykloturistické trasy v dĺžke 25 km. „Grant pokryl väčšinu nákladov spojených so značením ako je výroba všetkých prvkov značenia, zakúpenie licencií na výrobu máp, tlač máp, výrobu veľkoplošných máp, prenájom dopravných prostriedkov, montážny materiál či iné drobné výdavky,“ vysvetľuje Michal Hlatký, predseda Slovenského cykloklubu. Projekt eviduje záujem miestnych, zmeny si však všimli aj návštevníci z iných regiónov. „Počas jedného víkendu sme na trasách stretli viacero českých cyklistov, ktorí navštevujú región pravidelne,“ dodal autor projektu. V danej lokalite plánuje doznačiť ďalšie 3 trasy.Cykloklub_malovanie_znacenie_6_resize

Obyvatelia Lúky si vytvoria vlastné múzeum
Lúčania využili grant na premenu staršieho historického domu na etnologické múzeum s prvkami dobovej architektúry. V rámci prác prebehla demontáž pôvodných a montáž nových okien, nanesenie vrchnej fasády bielou omietkou, zvýraznenie spodnej časti budovy modrou farbou a zvýraznenie vonkajších obvodov okien namodro na starodávny spôsob. V druhej fáze projektu sa dobuduje interiér, naplní sa exponátmi a sprístupní verejnosti. „Obsahom múzea budú predmety dávnej minulosti. Našou snahou je priblížiť ako žili a s akými nástrojmi pracovali kedysi miestni ľudia. Pri zariaďovaní starodávnymi predmetmi zapojíme aj širokú verejnosť, aby nám predmety poskytla do zbierky,“ hovorí Vladimír Vöröš, starosta obce Lúka. 01_Etnologicke_muzeum_Luka_resizemuzeum_final_resize

Jedinečné projekty s víziou rozvoja
„1. kolo grantového programu Coca-Cola pre región udelilo granty v celkovej výške takmer 14 000 € a prinieslo projekty prospešné nielen pre okolie. Sú autentické a jedinečné, odrážajú miestny kolorit. Je možné ich rozvíjať a vytvoriť naozaj výrazné stopy. Tešíme sa na 2. kolo a pevne veríme, že miestni aktivisti nájdu odvahu povedať, čo ľuďom v regióne chýba a posunúť oblasť opäť o stupienok vyššie,“ vyjadrila sa Alena Karasová, správkyňa Trenčianskej nadácie. Ak si myslíte, že v regióne obcí Lúka, Modrová, Modrovka, Hrádok a ich okolí ostalo niečo opomenuté, máte šancu vyjadriť svoj názor v 2. kole grantovej výzvy, ktoré bude vyhlásené začiatkom roka 2017. Viac sa dozviete na www.trencianskanadacia.sk.

-TS PRime time-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články