Problém Centroom je väčší ako sa predpokladalo

Problém Centroom je väčší ako sa predpokladalo

18. októbra 2015 Off Od PNky.sk

Podľa informácií zverejnených Mestom Piešťany sú problémy s budovou Centroom ešte väčšie ako sa predpokladalo. V sobotu 17. októbra opäť zasadol krízový tím, obyvatelia polyfunkčného objektu si dnes predpoludním totiž všimli, že dlažba na štvrtom, piatom a šiestom sa vydúva a praská a zadŕha sa výťah. Situácia bola vyhodnotená ako mimoriadne nebezpečná. Dôvodom deformácií má byť nerovnomerné sadanie objektu.

received_1047365445315377

Objekt si bol prezrieť autor statického posudku prof. Benko a poverený šéf piešťanského stavebného úradu Ivan Pauer. Podľa ich vyjadrenia sa v priebehu pár dní objavili nové praskliny na obvodových múroch budovy. „Toto netreba vnímať len ako posledný varovný prst, ale už ako päsť. Vec je vážna,“ konštatoval Ivan Pauer, ktorý okrem pôsobenia na Oddelení stavebných služieb na mestskom úrade v Piešťanoch pôsobí zároveň ako prezident Stavebnej komory Slovenskej republiky.

Vlastníci bytov resp. správcovská spoločnosť mala, po nariadení miestneho stavebného úradu vypratať stavbu a vykonať neodkladné zabezpečovacie práce, do štvrtka predložiť projektovú dokumentáciu, ktorá rieši sanáciu budovy, no nestalo sa tak. Podľa vyjadrenia radnice je posledným termínom na jej doručenie najbližší pondelok. Zjednodušená projektová dokumentácia má riešiť aj vytýčenie ochranného pásma. Zatiaľ sa nedá povedať, či pásmo obmedzí pohyb chodcov a vozidiel na Nitrianskej ulici, či nákupné centrum Aupark.

Podľa autora aktuálneho statického posudku sa obdobný posudok robil v roku 2010. Pred piatimi už jestvovalo upozornenie, že je potrebné odstrániť príčinu praskania stien, ktorou je sadanie budovy. Žiaľ nikto sa tejto veci nevenoval.

TS msÚ PN/th Foto MsÚ PN