Komunálne voľby v novembri 2014 priniesli nástup viacerých nestraníkov do samospráv. Aktívni občianski kandidáti, ktorí diskutovali s verejnosťou v Piešťanoch ešte pred voľbami – Juraj Smatana z Považskej Bystrice a Piešťanec Tomáš Hudcovič zasadli do poslaneckých lavíc, Miroslav Kollár sa stal primátorom Hlohovca a v Trnave vyhral Peter Bročka. Všetci štyria si pri debate minulý štvrtok v komunitnom centre ŽiWell zaspomínali na svoje očakávania a zhodnotili tiež súčasný stav rok a pol po voľbách.

IMG_0460Viac ako hodinovú debatu, ktorú moderovala Barbora Piovarčiová, si prišlo pozrieť pár desiatok návštevníkov. Najväčšiu podporu mal u domácich Miro Kollár. Na radnici v Hlohovci totiž pracuje viacero bývalých pracovníkov Mestského úradu v Piešťanoch. Všetci kandidáti sa na úvod vyjadrili, že výsledky volieb boli pre nich signálom očakávania zmeny od ľudí. K vstupu do politiky ich viedla najmä osobná skúsenosť s problémami pri presadzovaní netradičných riešení do praxe. Podľa Juraja Smatanu je dokonca dôležité, aby aktivisti išli do politiky, aby dobré nápady neboli prekrútené či nezostali nevyužité.

Obaja noví primátori sa tiež vyjadrili, že sa potýkali a ešte stále riešia i personálne zmeny a problémy s pracovníkmi na svojich úradoch. Aj Petrovi Bročkovi mnohí radili, aby urobil personálne „čistky“. „Vy ste sa zbláznili, povyhadzujem vedúcich odborov či ďalších pracovníkov a zle to skončí..“ spomínal na úvodné debaty. „Pristúpil som k tomu úplne inak. Prvý rok bol vyslovene o tom, že som chcel vidieť, kto je ochotný robiť a kto nie.“ Podľa neho sa to ukázalo veľmi rýchlo a dokonca aj tí ochotní mali napríklad problém zvládať tempo zmien a niektorí úrad sami opúšťajú.

IMG_0452Všetci komunálni politici v rámci svojich volebných mandátov navrhovali aj zmeny v mestských rozpočtoch.

IMG_0453Zhodli sa i na tom, že štyri roky je na systémové nastavenia málo. „Ak chcete dosiahnuť zmenu, ktorá bude viditeľná aj pre ďalšie generácie, osem rokov je minimum,“ vyjadril sa Peter Bročka. „Prvý rok zisťujete, kde je sever, teraz sme v druhom roku a začína sa strategické plánovanie.“ Systém by podľa neho mal byť nastavený tak, aby sa dobré rozhodnutia nemenili po nástupe iného kandidáta, ale procesy pokračovali a nedali sa zvrátiť. Zároveň si myslí, že osem rokov vo funkcii je maximum pre duševné zdravie jednotlivca, s čím súhlasil aj Miroslav Kollár. Tém, o ktorých štyria aktivisti a zároveň komunálni politici debatovali, však bolo ešte oveľa viac a celý záznam z debaty si budete môcť pozrieť na PNkách v najbližších dňoch.

IMG_0457

IMG_0459

IMG_0455

IMG_0456

-red-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972