Connect with us

Aktuality

Primátor nebude presúvať peniaze v rozpočte bez poslancov

Published

on

Na poslednom tohtoročnom zasadnutí poslanci prijali okrem iného aj uznesenie, podľa ktorého väčšie presuny peňazí medzi kapitolami rozpočtu, už nebude môcť schváliť primátor bez súhlasu zastupiteľstva. Zmeny rozpočtu, ktoré nemajú vplyv na celkovú výšku príjmov a výdavkov alebo takzvané rozpočtové opatrenia, bude môcť úrad a primátor vykonať len do výšky tritisíc eur. Zastupiteľský zbor tak rozhodol na základe podnetu poslankyne Zity Brunckovej (nezávislá – Klub Spoločne Pre Piešťany).

Doteraz mal podľa internej smernice Zásady finančného hospodárenia mesta Piešťany v znení dodatku č. 1, par. 10, bod 4 primátor právo vykonávať zmeny rozpočtu bez obmedzenia ich výšky, pokiaľ sa nezmenila celková suma príjmov a výdavkov. Vo štvrtok 17. decembra aj kvôli výsledkom kontroly, kde sa podľa záverov kontrolóra na úrade preukázalo nehospodárne nakladanie s verejnými financiami, navrhla Zita Bruncková uznesenie na obmedzenie právomocí primátora. Poslanci schválili, že vykonávanie zmien v rozpočte môže primátor podpísať len do limitu tritisíc eur na mesiac. O každom rozpočtovom opatrení zároveň uložili úradu povinnosť, informovať členov mestského zastupiteľstva na najbližšom zasadnutí.

Primátor sa obhajoval, že zastupiteľstvo tak bude musieť zasadať každý týždeň, lebo mesačne sa podľa neho vraj robia desiatky rozpočtových opatrení hlavne kvôli školstvu a sociálnym veciam.  Zita Bruncková s ním však nesúhlasila a rázne vyhlásila: „Tritisíc musí stačiť.“ Podľa nej, ak sa presúvajú vyššie sumy alebo robia časté zmeny, znamená to, že rozpočet nie je dobre nastavený.

Rozpočtové opatrenia zaujímali aj poslanca Tomáš Hudcoviča (nezávislý – Klub Spoločne pre Piešťany). Podľa materiálu, ktorý dostal z úradu, vraj za prvých desať mesiacov primátor podpísal iba 16 rozpočtových opatrení. Zároveň poukázal na to, že v roku 2014 primátor Cicutto podpísal okolo 140 takýchto presunov, väčšinou v malých sumách, niekedy vo väčších.

IMG_2730_resize

„Z toho mi vychádza, že sa nerobia rozpočtové opatrenia a čerpajú sa položky, ktoré nie sú kryté rozpočtom,“ uviedol poslanec. Zároveň dal návrh na uznesenie, aby primátor do 23. decembra tohto roku predložil ich zoznam a zároveň čerpanie jednotlivých položiek rozpočtu poslancom. Miloš Tamajka sa bránil, že pokiaľ vie, podpísal v tomto roku viac ako päťdesiat rozpočtových opatrení.

Zmeny alebo presuny financií v rozpočte, ako aj prámovoci primátora pri nich si podľa zákona o obecnom zriadení a ďalších zákonov o rozpočtových pravidlách určujú mestá samostatne. Napríklad v Galante podľa interných zásad rozpočtové opatrenia v I. polroku vykonáva úrad iba výnimočne a po polročnom prehodnotení ďalšie plánované zmeny predkladá radnica na zaradenie do bežného rozpočtu a schválenie zastupiteľstvu. Právomoc primátora je zároveň obmedzená do výšky 10-tich percent zo schváleného rozpočtu jednotlivého oddielu, skupiny a triedy, ktorej sa zmena týka.

Trenčíne zasa môže hlava mesta od tohto roka presúvať položky v bežných výdavkoch do výšky 500 -tisíc eur ročne, kapitálové výdavky sú obmedzené piatimi percentami. Mesto Pezinok má vo svojej legislatíve stanovené, že rozpočtové opatrenia schvaľuje mestské zastupiteľstvo. Na preklenutie časového rozdielu medzi jednotlivými zasadnutiami môže presuny schváliť aj primátor, ale následne o tom informuje poslancov.

-ad-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články