Connect with us

Aktuality

Primátor ani rada niektoré dotácie do kultúry neodobrili, zaoberať sa nimi budú ešte poslanci

Published

on

Počas prvého kola výberu žiadateľov o dotáciu na svoju činnosť alebo projekt Komisia pre kultúru a názvoslovie na svojom zasadnutí 3. mája odporučila rozdeliť medzi 22 subjektov 29 651 €. Prekladatelia mali možnosť svoj eaktivity prísť aj osobne predstaviť, čo šesť z nich využilo a ďalší štyria sa ospravedlnili pre zaneprázdnenosť. Zúčastnení členom komisie prezentovali projekty, vysvetlili im zámery jednotlivých žiadostí a zodpovedali otázky. Primátor, ktorý má posledné slovo pri žiadostiach do tisíc eur, sa s odporúčaním komisievšak úplne nestotožnil a dve dotácie neschválil.  O projektoch nad tisíc eur ešte pred zastupiteľstvom rokovala aj mestská rada, ktorá výber sedemčlennej komisie tiež neodobrila. Posledné slovo ešte povedia poslanci.

Po schválení primátorom Milošom Tamajkom dotácie do 1000 eur v oblasti záujmová umelecká činnosť a kultúrne aktivity podľa odporúčania Komisie pre kultúru a názvoslovie dostanú od mesta títo žiadatelia: Tradičné ľudové umelecké remeslá 800 Eur na podujatie, ktorí prebieha v týchto dňoch na Kúpeľnom ostrove, Balneologické múzeum sumu vo výške 980 Eur na vydanie publikácie o  Starom Kláštore a jeho archeologickom prieskume,  Foto-Art-Nature (Yaro Kupčo) 600 Eur na výstavy v roku 2016, Spevácky zbor Coro Laudamus vo výške 700 Eur na prepravu členov zboru na vystúpenie na dvoch podujatiach v Českej republike.

Tisícka bola schválená aj pre organizátorov Young art show, o euro menej dostane MC Úsmev na podujatie Noc svetiel 2016, mesto podporí sumou 1 000 Eur, určenou na 61. Piešťanský festival Umelecký súbor Lúčnica – Dom umenia Piešťany, dotáciu 600 Eur dostane aj Folklórna spevácka skupina Povoja na účasť na folklórnom festivale. Členovia komisie a primátor odobrili tiež nákup hudobných nástrojov pre rodinu Hlbockých sumou 900 Eur, sedem stoviek schválili pre Prvý piešťanský pivovar na organizovanie tanečných večerov, na historickú jazdu vláčikom za o.z. Čango pôjde z mesta 600 eur a Folklórnemu súboru Máj tisícka pre členov na účasť na medzinárodnom festivale folklórnych tancov v Bali.

Primátor Miloš Tamajka neschválil dotáciu  pre o. z. Cesta pomoci na krojovaný Anna bál ani tisícku  na mestský kalendár podujatí, ktorý chcelo pripraviť o. z. Kvas. Spolu „zadotuje“ mesto dvanásť žiadateľov sumou 9 879 Eur.

Bez názvu

Z prijatých žiadostí o dotácie nad tisíc eur Komisia pre kultúru a názvoslovie odporúčala poslancom finančne podporiť tieto projekty: Umelecký súbor Lúčnica – Dom umenia Piešťany na Československý festival „ Piešťanské rendezvous“ vo výške 3000 Eur, Cinematik, s.r.o. na 11. Medzinárodný filmový festival Cinematik Piešťany, kde odporúčali schváliť sumu 5000 Eur,  pre Spevácky zbor Coro Laudamus, o.z. na jubilejný 10. ročník medzinárodného festivalu adventnej a vianočnej piesne Vianočné impresie – Piešťany 2016 odobrili 1300 Eur, vyhoveli aj žiadosti Mestske knižnice mesta Piešťany, kde by malo ísť na Zázračný oriešok na cestách 1822 Eur. Pre B&R Group, s.r.o. na podujatie Cityfest Piešťany, ktorá žiadala 15-tisíc, odporučili poskytnúť 2500 Eur.

india9

Spoločnosti Slovensko – indického priateľstva na projekt Ganeško ide na Párty alebo Krása ukrytá v rozprávkach členovia navrhli dotáciu vo výške  400 Eur a tanečníčkam zo Shams, o.z. na festival Čaro Orientu – VII. ročník sumu 600 Eur.  Komisia odobrila aj poskytnutie tisícky pre TV PIEŠTANY production s.r.o. na vysielanie živých prenosov nedeľných bohoslužieb. Nadácii ADELI na charitatívny koncert ADELI odporučila poskytnúť 1500 Eur a v oblasti architektúry podporiť projekt Pre – um, o.z. Schody – nový priestor vo výške 1260 Eur. Členovia neodporúčali schváliť žiadosť TV KARPATY na spracovanie reportáži o kultúrnych podujatiach. Svoje rozhodnutie odôvodnili, že nie je v súlade s preferovanými oblasťami podľa §3, bod 2, písm. d) VZN č. 3/2015, ktorým sa určuje metodika poskytovania dotácií právnickým a fyzickým osobám podnikateľom. Člen komisie Pavol Pilař argumentoval aj tým, že ide o hlavnú podnikateľskú činnosť žiadateľa, ktorú vykonáva ako platenú službu na objednávku pre jednotlivé inštitúcie.


Podľa uznesení zo zasadnutia Mestskej rady, ktoré sa konalo 10. mája členovia rady sa s odporúčaniami komisie nestotožnili, neschválili poskytnutie dotácie na Cinematik vo výške 3500 eur ani ostatné žiadosti, o ktorých hlasovali „en bloc“ a všetci členovia rady sa pri nich zdržali. Posledné slovo ohľadom týchto požiadaviek na dotácie ale budú mať ešte poslanci, ktorí zasadnú už budúci štvrtok 26. mája.

-red-, foto: archív PNky

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články