Connect with us

Aktuality

Prieskum SP: Viac ako polovica seniorov by prijala platenie parkovného pomocou SMS

Published

on

Pred časom sa medzi poslancami mestského zastupiteľstva rozprúdila debata o tom, či kupovať nové parkovacie automaty, alebo zaviesť v Piešťanoch SMS systém parkovania. Jej iniciátorom bol Michal Fiala (nezávislý – klub Spoločne pre Piešťany) a následne Remo Cicutto (nezávislý), ktorý navrhol uznesenie podľa, ktorého by mal mestský úrad v budúcom roku podniknúť kroky na zavedenie SMS parkovania. Diskusia sa viedla medzi poslancami Spoločne pre Piešťany už pred rokovaním zastupiteľstva na tému, či seniori, ktorých je v Piešťanoch značné množstvo, dokážu využívať tento systém. Seniorský parlament sa preto rozhodol zrealizovať prieskum, ktorý by zodpovedal túto otázku. Jeho výsledky prezentoval podpredseda SP Jiří Rais na rokovaní zastupiteľstva 26. novembra a odovzdal ich vedeniu mesta a poslancom.

S odbornou stránkou a prípravou prieskumu pomohol poslanec MsZ Peter Tremboš. Otázky dotazníka boli postavené širšie, tak aby boli zachytené názory seniorov mesta Piešťany na problematiku parkovania, pričom mohli vyjadriť aj pripomienky k ďalším oblastiam. Prieskum sa uskutočnil v mesiacoch október a november tohoto roka, pričom na otázky anketárov zo Seniorského parlamentu odpovedalo 254 respondentov.

SP-prieskum - pohlavie a vek

V prieskume o málo dominovali odpovede mužov a najpočetnejšou skupinou boli seniori vo veku 60-64 rokov.

„Seniorský parlament na svojej 2. plenárnej schôdzi 27. októbra rozhodol oficiálne o vykonaní prieskumu medzi občanmi staršími ako 60 rokov, ktorého cieľom bolo zistiť názory seniorov na problematiku parkovania v meste a platenia parkovania pomocou sms správ. Na tejto téme sme však pracovali už dlhšie. Dotazník, ktorý sme pripravili obsahoval 12 otázok. Prvých sedem bolo zameraných na zisťovanie pohlavia veku, dosiahnutého vzdelania, približného miesta bydliska, dĺžku bývania v Piešťanoch, ekonomickú aktivitu respondentov a používania motorového vozidla. Následne boli respondenti – vodiči dopytovaný na spôsob parkovania a možnosti platenia,“ vysvetľuje podpredseda Seniorského parlamentu Jiří Rais.

Z oslovených respondentov 69 percent používa motorové vozidlo. Čo sa týka parkovania z nich 52 % využíva na parkovanie v centre mesta platené parkoviská, iba 3 % používajú parkovací automat. Z oslovených 15 % z rôznych dôvodov neplatí za parkovanie a až 30 % sa snaží v centre neparkovať. V mieste bydliska až 62 % obyvateľov odpovedalo, že na parkovanie využíva verejné priestranstvo.

5 SP-prieskum - parkov v centre

Otázky na základný dôvod, prečo sa prieskum realizoval, priniesli zaujímavé čísla. Až 87 % respondentov využíva mobilný telefón na zasielanie SMS správ,  55 % by prijalo takýto spôsob uhrádzania poplatkov za parkovanie.

6 SP-prieskum - mobil

6 SP-prieskum - SMS

V závere dotazníka mali respondenti možnosť uviesť svoje pripomienky. Najčastejšie sa opakovali návrhy na vybudovanie nových cyklotrás, zvyšovanie počtu parkovacích miest v konkrétnych lokalitách, vybudovanie parkovacích domov, návrhy na opravu ciest a chodníkov, zlepšenie práce Mestskej polície a zavedenie bezplatného parkovania pre obyvateľov Piešťan.7 SP-prieskum - navrhy

Všetky tabuľky prieskumu a vyhodnotenie nájdete tu.

-th-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články