Connect with us

Aktuality

Prídu Piešťany o ďalšiu zeleň?

Published

on

Mesto Piešťany pripravuje aktualizáciu územného plánu. Na rokovanie mestského zastupiteľstva, ktoré sa uskutoční 30. júna, je pripravený materiál, schválením, ktorého zadajú poslanci obstaranie zmien a doplnkov súčasnej územnoplánovacej dokumentácie. Jednou z lokalít, kde mestská rada odporučila zmenu územného plánu je miestne biocentrum Malá vrbina medzi poliklinikou a sídliskom Adam Trajan. Plochy verejnej zelene by tu mali byť preklasifikované na plochy zariadení športu a rekreácie, čo by znamenalo, že v lokalite bude možná výstavba. Zároveň by mala byť redukovaná plocha miestneho biocentra. Obyvatelia sídliska Adam Trajan by tak mohli prísť o ďalší kus zelene, ktorej už teraz majú vo svojej blízkosti veľmi málo.

[singlepic id=15326 w=320 h=240 float=left]O zmenu územného plánu požiadali vlastníci pozemkov v lokalite Malej vrbiny, z ktorých väčšina podľa katastra nehnuteľností pozemky nadobudla kúpou v roku 2008 vrátane pozemkov, ktoré majú podľa odborníkov významnú ekologickú hodnotu. Komisia pre ochranu životného prostredia s takouto zmenou nesúhlasila. „Žiadali sme vyňať toto územie z materiálu do termínu spracovania analýzy genofondovej plochy, ktorá bude podkladom pre [singlepic id=15401 w=320 h=240 float=right]určenie hraníc úpravy plochy miestneho biocentra Malá Vrbina,“ povedala predsedníčka komisie Eva Wernerová. Komisia nesúhlas opiera aj o posudok na danú lokalitu, ktorý v máji tohto roku spracoval RNDr. Peter Tremboš, PhD. Podľa neho ide o dôležitú genofondovú plochu a biocentrum Malá vrbina je významným ekostabilizačným prvkom. Predstavuje jednu z najcennejších lokalít na území mesta Piešťany, aj keď je v súčasnosti pod silným antropogénnym tlakom, keďže tu dochádza k nepovolenému [singlepic id=15330 w=320 h=240 float=left]skládkovaniu odpadu a nie najpriaznivejší je aj hluk z priľahlej cestnej komunikácie. „Ide o cenný biotop, zvyšok vŕbovo-topoľového lužného lesa, ktorý zabezpečuje vhodné stanovištné podmienky zvlášť pre obojživelníky a avifaunu. Na tejto lokalite boli identifikované vzácne rastliny ako je prilbovka biela, bradáčik vajcovitolistý a kruštík širokolistý,“ píše v posudku Peter Tremboš.

Pri hlasovaní mestskej rady o odporúčaní pre mestské zastupiteľstvo bol proti zmene územného plánu iba poslanec Juraj Brna. „Z môjho pohľadu ide o cenné prírodné územie. To isté hovoria aj odborníci, takže nevidím dôvod prečo by sme mali schváliť možnosť jeho zastavania,“ povedal J. Brna. Dôvody prečo mestská rada odporúča preklasifikovanie možnosti využitia pozemkov pomenovala poslankyňa Mária Beňová, ktorá sa hlasovania zdržala (info o hlasovaní doplnené 30.6.2011 12.43 h): „Bola som sa tam osobne pozrieť. Je tam totálny neporiadok. Ako prinútime ľudí, aby to upratali? Preto si myslím, že by bolo lepšie tam mať športové zariadenia.“

[youtube width=“522″ height=“320″]http://www.youtube.com/watch?v=KmqC2b44DxA[/youtube]

Podobná situácia zmeny plochy ekostabilizačnej zelene na plochy bývania v zeleni vrámci zmeny územného plánu nastáva aj na sídlisku Heinola. Ekostabilizačná zeleň v tejto lokalite bola podľa všetkého cielene dlhšiu dobu devastovaná tak, že dnes sa už nedá zachrániť. Po zmene územného plánu bude možné túto lokalitu teda zastavať.

[nggallery id=856]

Text a foto: T. Hudcovič

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články