Aktuality

Pri pamätnej tabuli Nežnej revolúcie nespomínali v dobrom

By 17. novembra 201318 novembra, 2013No Comments

Je výsledkom udalostí z novembra 1989 parlamentná demokracia alebo zlodejský korporatívny fašizmus? Aj túto otázku si položila hŕstka ľudí, ktorí sa stretli v deň 24 výročia Nežnej revolúcie na Námestí slobody pri príležitosti odhalenia pamätnej tabule.

[singlepic id=48894 w= h= float=center]

Spomienkovú akciu iniciovalo občianske združenie Pro Civitate a zúčastnil sa jej aj Marian Gula z Ústavu pamäti národa. „Nesmieme zabúdať na ľudí, ktorí hľadali pravdu dávno pred 17. novembrom 1989, ktorí obetovali svoju slobodu aj životy. Na ich počesť si musíme pripomínať 17. november,“ povedal Marian Gula.

Koncom novembra 1989 bolo vtedajšie Námestie Dukelských hrdinov pravidelne preplnené. Ľudia sa stretávali, aby zmenili spoločenský systém. „Dnes sa hanbím, že som tu vtedy štrngal kľúčmi,“ povedal pri spomienke na tieto udalosti Ján Jánošík. Revolúcia nám podľa jeho názoru nepriniesla parlamentnú demokraciu, ale zlodejský korporatívny fašizmus.

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=0QVE8BRHkSo[/youtube]

Odhalenie tabule s nápisom Slobodu dosiahneme hľadaním pravdy sa stretlo s nezáujmom verejnosti. O všeobecnej apatii hovorili aj účastníci diskusie, ktorá sa neskôr uskutočnila v komunitnom centre ŽiWell. Hŕstka pamätníkov a zopár mladších ľudí debatovalo o ponovembrovom vývoji našej spoločnosti. Zatiaľčo starší sú zo súčasnej situácie znechutení, zástupcovia generácie, ktorá vyrastala po roku 1989, chvália možnosť slobodne sa vyjadrovať alebo cestovať.

Text, foto a video: Martin Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972