Aktuality

Pri hučaní sirén treba zachovať pokoj

By 18. augusta 2011No Comments

Obyvateľov obcí v okolí Atómovej elektrárne Jaslovské Bohunice v stredu 17. augusta podvečer vystrašil signál varovania, ktorý bol pravdepodobne ľudskou chybou spustený omylom. Stalo sa to pri teste novobudovaného systému viac než troch stoviek sirén.

[singlepic id=11482 w=320 h=240 float=right]„Skúška sirén mala byť vykonaná dodávateľom v tichom režime, avšak pri pripojení bol spustený hlasný signál,“ informovali na svojom webe Slovenské elektrárne. Minútový kolísavý tón naznačoval všeobecné ohrozenie. Aby v podobných prípadoch nenastala panika, treba podľa Petra Stillhammera, referenta civilnej ochrany MsÚ v Piešťanoch, vedieť rozoznať signály civilnej ochrany: „Dvojmínútový kolísavý tón sirény upozorňuje na všeobecné ohrozenie. Šesťminútový stály tón hlási ohrozenie vodou a dvojminútový stály tón koniec ohrozenia.“

Po sirénach však musia nasledovať ďalšie výzvy. „V prípade vzniku mimoriadnej udalosti treba zachovať pokoj a rozvahu,“ hovorí P. Stillhammer a dodáva, že zistiť príčinu rozozvučania sirény môžu obyvatelia napríklad na linke mestskej polície 159 alebo na čísle 112. Pri aktuálnom planom poplachu sa však ľudia sťažovali, že na linku 112 sa nedalo dovolať a problém bol tiež s volaním na políciu.

Podľa Jany Burdovej, hovorkyne Slovenských elektrární, ak by sa jednalo o ostrý poplach, tón sirén by bol doplnený aj o textové varovanie. Systém varovania a vyrozumenia, ktorý sa práve buduje, by mal byť po testoch spustený koncom roka 2011.

(mp)

 

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972