Vláda ohlásila opätovné celoplošné testovanie na ochorenie covid-19. Je s ním spojený zákaz vychádzania, ktorý ministri predĺžili do 7. februára. Na cestu do práce aj do prírody bude potrebné potvrdenie o antigénovom alebo PCR teste.

Plošné testovanie sa na celom Slovensku koná od 18. do 26. januára. Ľudia si môžu nechať spraviť test aj na miestach, kde prebieha vyšetrenie pomocou antigénových testov kontinuálne. V Piešťanoch sú to kúpele a areál hotela Granit. Cez víkend (23. a 24. januára) bude v Piešťanoch viac odberných miest. Pripravuje ich samospráva, ktorá na tento účel hľadá dobrovoľníkov.

„Ktokoľvek si od zajtra (18. januára, pozn. red.) spraví test, bude sa ním preukazovať od 27. januára do 2. februára, kdekoľvek ho bude potrebovať,“ povedal na nedeľnej tlačovej konferencii minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Viac odberných miest bude v Piešťanoch, a pravdepodobne aj v okolitých obciach, otvorených cez víkend – podobne ako pri prvom kole celoplošného testovania na prelome októbra a novembra.

Rozdiel je v tom, že ľudia si nemusia nechať spraviť test iba počas soboty a nedele (23. a 24. januára), ale bude im platiť aj potvrdenie o vyšetrení na covid-19 s dátumom od pondelka 18. januára. Na jedno z dvoch odberných miest fungujúcich v Piešťanoch preto môžu zájsť už  počas pracovného týždňa.

Podľa uznesenia vlády bude od 27. januára do 2. februára potrebné potvrdenie o negatívnom výsledku testu pri ceste do práce, ale aj pri pobyte v prírode a individuálnom športe v rámci okresu. Taktiež pri ceste na čerpaciu stanicu a poštu, do banky, trafiky, servisu bicyklov a motorových vozidiel, na výdajné miesto internetových obchodov. Test nepotrebujú iba deti do 15 rokov a seniori nad 65 rokov.

Výnimku majú tiež ľudia, ktorí prekonali covid-19 a budú mať pri sebe potvrdenie, ktoré nie je staršie ako 90 dní. Testy nemusia absolvovať ani tí, ktorí boli očkovaní dvoma dávkami vakcíny a od druhej dávky uplynulo 14 dní.

Test nie je potrebný pri ceste do najbližších potravín, drogérie a lekárne, pri ceste na testovanie, k lekárovi, na pohreb blízkej osoby, pri ceste za účelom starostlivosti o blízku osobu alebo pri prechádzke so psom do vzdialenosti 1 000 metrov od domu.

Po celoslovenskom testovaní bude nasledovať testovanie v 37 najhorších okresoch. Ich obyvatelia budú potrebovať potvrdenie o negatívnom výsledku testu aj v období medzi 3. a 7. februárom. Ľudia žijúci v 36 okresoch, ktoré na tom budú lepšie, ďalší test nemusia podstúpiť.

Mesto Piešťany pripravuje otvorenie viacerých odberných miest na víkend (23. a 24. januára). Prístupné by mali byť od 8.00 do 20.00 h. Minulý týždeň zverejnilo výzvu pre dobrovoľníkov, ktorí chcú v tomto termíne s testovaním pomôcť. O ďalších podrobnostiach budeme informovať.


Aktuálne majú záujemcovia o testovanie na ochorenie covid-19 v Piešťanoch možnosť nechať si urobiť vyšetrenie zdarma antigénovými testami v dvoch odberných miestach. Testuje sa počas pracovných dní, cez víkendy a sviatky boli odberné miesta doteraz zatvorené. V Piešťanoch nie je zatiaľ možné sa na antigénové testovanie vopred objednať.

Slovenské liečebné kúpele Piešťany, Kúpeľný ostrov, Kúpeľný dom Napoleon III, pondelok až piatok od 10.00 do 18.00 h

Hotel Granit (Vojenský kúpeľný ústav), Teplická 81, pondelok až piatok od 8.00 do 16.00 h

Posledné odbery sú vykonávané cca 30 min. pre koncom otváracej doby, z dôvodu vyhodnocovania testov.

Podľa informácií zverejnených ministerstvom zdravotníctva je možné sa na bezplatné antigénové testovanie aj objednať, najbližšie takéto odberné miesta sú v Trnave a Topoľčanoch.

Každý, kto má príznaky alebo podozrenie na ochorenie, môže požiadať o vyšetrenie pomocou PCR testu. Elektronický formulár nájdete na adrese korona.gov.sk.


Text: Martin Palkovič

About PNKYSK

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972