Connect with us

Aktuality

Pri ceste do práce aj do prírody bude potrebný test

Published

on

Vláda ohlásila opätovné celoplošné testovanie na ochorenie covid-19. Je s ním spojený zákaz vychádzania, ktorý ministri predĺžili do 7. februára. Na cestu do práce aj do prírody bude potrebné potvrdenie o antigénovom alebo PCR teste.

Plošné testovanie sa na celom Slovensku koná od 18. do 26. januára. Ľudia si môžu nechať spraviť test aj na miestach, kde prebieha vyšetrenie pomocou antigénových testov kontinuálne. V Piešťanoch sú to kúpele a areál hotela Granit. Cez víkend (23. a 24. januára) bude v Piešťanoch viac odberných miest. Pripravuje ich samospráva, ktorá na tento účel hľadá dobrovoľníkov.

„Ktokoľvek si od zajtra (18. januára, pozn. red.) spraví test, bude sa ním preukazovať od 27. januára do 2. februára, kdekoľvek ho bude potrebovať,“ povedal na nedeľnej tlačovej konferencii minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Viac odberných miest bude v Piešťanoch, a pravdepodobne aj v okolitých obciach, otvorených cez víkend – podobne ako pri prvom kole celoplošného testovania na prelome októbra a novembra.

Rozdiel je v tom, že ľudia si nemusia nechať spraviť test iba počas soboty a nedele (23. a 24. januára), ale bude im platiť aj potvrdenie o vyšetrení na covid-19 s dátumom od pondelka 18. januára. Na jedno z dvoch odberných miest fungujúcich v Piešťanoch preto môžu zájsť už  počas pracovného týždňa.

Podľa uznesenia vlády bude od 27. januára do 2. februára potrebné potvrdenie o negatívnom výsledku testu pri ceste do práce, ale aj pri pobyte v prírode a individuálnom športe v rámci okresu. Taktiež pri ceste na čerpaciu stanicu a poštu, do banky, trafiky, servisu bicyklov a motorových vozidiel, na výdajné miesto internetových obchodov. Test nepotrebujú iba deti do 15 rokov a seniori nad 65 rokov.

Výnimku majú tiež ľudia, ktorí prekonali covid-19 a budú mať pri sebe potvrdenie, ktoré nie je staršie ako 90 dní. Testy nemusia absolvovať ani tí, ktorí boli očkovaní dvoma dávkami vakcíny a od druhej dávky uplynulo 14 dní.

Test nie je potrebný pri ceste do najbližších potravín, drogérie a lekárne, pri ceste na testovanie, k lekárovi, na pohreb blízkej osoby, pri ceste za účelom starostlivosti o blízku osobu alebo pri prechádzke so psom do vzdialenosti 1 000 metrov od domu.

Po celoslovenskom testovaní bude nasledovať testovanie v 37 najhorších okresoch. Ich obyvatelia budú potrebovať potvrdenie o negatívnom výsledku testu aj v období medzi 3. a 7. februárom. Ľudia žijúci v 36 okresoch, ktoré na tom budú lepšie, ďalší test nemusia podstúpiť.

Mesto Piešťany pripravuje otvorenie viacerých odberných miest na víkend (23. a 24. januára). Prístupné by mali byť od 8.00 do 20.00 h. Minulý týždeň zverejnilo výzvu pre dobrovoľníkov, ktorí chcú v tomto termíne s testovaním pomôcť. O ďalších podrobnostiach budeme informovať.


Aktuálne majú záujemcovia o testovanie na ochorenie covid-19 v Piešťanoch možnosť nechať si urobiť vyšetrenie zdarma antigénovými testami v dvoch odberných miestach. Testuje sa počas pracovných dní, cez víkendy a sviatky boli odberné miesta doteraz zatvorené. V Piešťanoch nie je zatiaľ možné sa na antigénové testovanie vopred objednať.

Slovenské liečebné kúpele Piešťany, Kúpeľný ostrov, Kúpeľný dom Napoleon III, pondelok až piatok od 10.00 do 18.00 h

Hotel Granit (Vojenský kúpeľný ústav), Teplická 81, pondelok až piatok od 8.00 do 16.00 h

Posledné odbery sú vykonávané cca 30 min. pre koncom otváracej doby, z dôvodu vyhodnocovania testov.

Podľa informácií zverejnených ministerstvom zdravotníctva je možné sa na bezplatné antigénové testovanie aj objednať, najbližšie takéto odberné miesta sú v Trnave a Topoľčanoch.

Každý, kto má príznaky alebo podozrenie na ochorenie, môže požiadať o vyšetrenie pomocou PCR testu. Elektronický formulár nájdete na adrese korona.gov.sk.


Text: Martin Palkovič

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články