Prevod akcií letiska je pozastavený. Investora zatiaľ nenašli

31. augusta 2012 Off Od

Niekoľkokrát odložený prevod Letiska Piešťany na samosprávy sa má uskutočniť do konca roka. Na jednu zo svojich ciest prenajatým lietadlom ho v júni využil aj premiér Robert Fico. Štát podporí spoločnosť sumou 100-tisíc eur.

[singlepic id=16080 w=520 h=350 float=center]

Letisko Piešťany, a. s. vykazuje už niekoľko rokov záporný hospodársky výsledok. Jeho akcionármi sú stále štát, Trnavský samosprávny kraj a Mesto Piešťany. Podľa hovorcu ministerstva dopravy sa spoločnosť nachádza v zložitej finančnej situácii v dôsledku dopadov hospodárskej krízy a absencie pravidelných charterových letov.

„Vedenie spoločnosti sa to snaží prechodne riešiť formou pôžičiek, predajom nepotrebného majetku a komerčnými aktivitami, ako sú krátkodobé nájmy pre firmy za účelom organizovania kultúrno-spoločenských, motoristických a športových podujatí,“ uviedol hovorca ministerstva Martin Kóňa.

Na tento rok bolo podľa jeho slov letisku od štátu pridelených 100-tisíc eur. Zatiaľ ich však neobdržalo, dôvodom sú úpravy zmluvy. „V dohľadnej dobe im budú finančné prostriedky poskytnuté,“ doplnil Kóňa.

O prevode akcií štátu v spoločnosti Letisko Piešťany na samosprávy sa hovorí už niekoľko rokov. Súčasné vedenie ministerstva dopravy prišlo s podmienkou, že v prípade predaja prevádzaných akcií tretej osobe bude mať štát podiel na výnose.

„V súčasnosti ministerstvo komplexne prehodnocuje situáciu v malých letiskách. Z tohto dôvodu bol udelený súhlas s odkladom termínu splnenia realizácie prevodu do 31. decembra 2012,“ ragoval rezort dopravy na otázku, kedy príde k prevodu akcií na mesto a kraj.

Akcionári sále hľadajú strategického partnera. Podľa neoficiálnych informácií sa našla firma, ktorá sa chce zaoberať iba prepravou tovaru. „Ja osobne budem veľmi zvažovať, či takéhoto investora pustiť do Piešťan, pretože by išlo hlavne o nočné lety a zvýšila by sa frekvencia kamiónovej dopravy,“ povedal po júnovom zastupiteľstve primátor Remo Cicutto a zdôraznil, že všetko je zatiaľ iba v teoretickej rovine.

Podľa ministerstva schválený podnikateľský plán letiska nehovorí o možnosti budúcej orientácie na prepravu tovaru namiesto osobnej dopravy.

Letisko by sa mohlo orientovať aj na súkromnú prepravu VIP klientov. Podľa denníka SME ho takýmto spôsobom 15. júna využil premiér Robert Fico. Aby stihol presun z futbalového zápasu v rodnej obci Hrušovany, objednal si let luxusným lietadlom spoločnosti ABS Jet do Košíc. Odtiaľ letel v noci do Pardubíc na konferenciu ČSSD a na obed sa vrátil späť do Piešťan. Táto cesta stála stranu Smer-SD 3200 eur.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič