Interaktívna vychádzka, usporiadaná Piešťanským informačným centrom s názvom “Po stopách Ľudovíta Wintera“, síce prilákala len jednu triedu z Gymnázia Pierra de Coubertina, ale to vôbec neubralo na jej hodnote. Históriu priblížil žiakom Tomáš Bušo a jeho prednáška sa netýkala len spomínanej osobnosti budovateľa kúpeľov, ale aj minulosti nášho mesta. 

IMG_6657_resize

Vychádzka odštartovala pri reliéfoch zobrazujúcich Zoborskú listinu a Fraeunfeldov plán, ktorých autorom je Patrik Kovačovský. Študenti sa postupne presunuli pozdĺž Neposlušnej čiary, ktorá sprevádza návštevníkov po pamiatkach v centre až k Vile Astória, a potom zamierili k Barlolámačovi.

   IMG_6700_resize

IMG_6655_resize

REKLAMA

bio dia web baner 300x300 apr15

Prednáška Tomáša Buša sa týkala napríklad toho, ako Ľudovít Winter prevzal vedenie kúpeľov po svojom otcovi. Nebolo to pre neho nič jednoduché, pretože podľa pamätí celé noci nespával a veľká zodpovednosť ho ťažila. Za svoj životný cieľ si stanovil získať pre Piešťany svetové meno, čo sa mu v nemalej miere podarilo. Smutným faktom zostáva, že namiesto vďaky musel prežiť hrôzy koncentračného tábora, a aj následný povojnový útlak zo strany komunizmu.

IMG_6682_resize

Mesto mu vďačí napríklad za výstavbu Kursalonu, kúpeľov Františka Jozefa, Pro Patrie, kúpaliska Eva, hotelov Edenu a Jalty, Ružového mlyna, Mestského úradu  a  hotela Thermia Palace či kúpeľov Irma. U Artura Heyera si tiež objednal návrh symbolu uzdravenia, ktorým sa stal doteraz jedinečný Barlolámač. Ľudovítovi Winterovi teda naše mesto vďačí nielen za rozvoj kúpeľníctva, ale aj značnú časť svojej dnešnej podoby.

IMG_6703_resize

Na kúpeľnom ostrove si niektorí odvážlivci vyskúšali “vajcovku“ a na záver sa dozvedeli aj zaujímavosti o liečivých účinkoch či zložení miestneho bahna. Aj informácia o tom, že pri jednom bahennom zábale sa ho spotrebuje približne 30 kilogramov, bola pre väčšinu žiakov nová. Prednáška trvala takmer hodinu a tí, ktorí dávali pozor sa dozvedeli veľa historických súvislostí.

IMG_6715_resize

-lt-

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972