Connect with us

Aktuality

Premiér sľúbil, že preverí peniaze na novú halu

Published

on

Róbert Fico po neformálnom brífingu s poľnohospodármi a novinármi na poli v Maduniciach prisľúbil zástupcovi primátora Michalovi Hynekovi, že si overí, aká je situácia ohľadom peňazí na novú hokejovú halu a s vedením mesta sa v najbližšej dobe určite stretne. Hoci premiér bol po celý čas v „obložení“ najmä zástupcov poľnohospodárskych podnikov z regiónu, viceprimátorovi sa podarilo využiť chvíľu pred jeho odchodom a dohodnúť s ním návštevu na úrade vlády.

fico (1)Predseda vlády Róbert Fico prišiel do areálu Poľnohospodárskeho výrobno-obchodného družstva v Maduniciach spolu s ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ľubomírom Jahnátkom a predsedom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Milanom Semančíkom. Predstaviteľov vlády privítala starostka obce Madunice Alena Jelušová, ktorá premiéra pozvala aj na známe Cibuľové slávnosti.

Stretnutie sa nieslo v neformálnom duchu na poli, kde kombajny práve žali pšenicu a okolo Róberta Fica sa vytvárali hlúčiky debatujúcich. Jednou z najviac diskutovaných tém bolo pripravované zníženie dane z pridanej hodnoty na základné potraviny. Rezonovali najmä otázky, ako zaručiť znížením dane aj nižšiu cenu pre spotrebiteľa v obchodných reťazcoch, k čomu minister Jahnátek uviedol, že Európska komisia má v januári februári predstaviť v tomto duchu program jednotnej legislatívy.

„Čím viac peňazí dávame do poľnohospodárskej prvovýroby, tým viac im znižujú ceny obchodné reťazce, a vlastne celý ten zisk zostáva reťazcom. Takže nad týmto sa musíme zamyslieť,“ uviedol a pokračoval, že k Slovensku sa pridali aj Francúzi či Portugalci, teda veľké ekonomiky, o ktorých si mysleli, že majú podobné záležitosti vyriešené. Problémy s niekedy až 150 %-nou maržou obchodníkov riešia podľa ďalších diskutujúcich aj anglickí pestovatelia. Pomôcť by podľa ministra mohlo aj rozšírené uplatňovanie zákona o cenách. Ten v paragrafe 12 hovorí napríklad aj o tom, že neprimeranú cenu nesmie dohodnúť predávajúci a kupujúci pri predaji alebo nákupe tovaru na ktorý sa poskytujú dotácie zo štátneho rozpočtu ani predávajúci v dominantnom postavení.

fico (19)

Pri odchode, keď sa premiér už oficiálne rozlúčil, sa k nemu podarilo dostať aj piešťanskému viceprimátorovi. Zaujímalo ho najmä, či mesto môže počítať s ďalšími prisľúbenými 500 tisíc eurami na výstavbu novej hokejovej haly, prípadne, či milión eur, ktoré má úrad na účte, môže použiť. „Dobre, musím sa na to pozrieť, lebo tam bol nejaký problém a nejaká lehota. Musím ale hovoriť s vedúcim úradu vlády. Viem, že ste dostali milión na výstavbu haly, boli nejaké návrhy, že to vraj neviete spotrebovať. Vy teda chcete použiť tie peniaze? Ale potrebujete ešte naviac…“ zareagoval predseda vlády a po súhlase viceprimátora ďalej uviedol, že bude hovoriť so šéfom úradu vlády Igorom Federičom o aktuálnej situácii. Michal Hynek ho ďalej požiadal o osobné stretnutie, s čím premiér súhlasil. Dohodnúť ho má vedenie mesta tiež prostredníctvom Igora Federiča.fico (7)

-ad-, foto: L. Turňa

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články