Aktuality

Prekvapenie pre rodičov – deti prídu bez vysvedčení

By 31. januára 2012No Comments

Polročné hodnotenie má novú podobu. Deti neukážu rodičom vysvedčenie, ale iba klasifikáciu prospechu a správania. Školy majú možnosť hodnotiť žiakov aj slovne.

[singlepic id=25009 w=320 h=240 float=right]Podľa nového zákona pedagogická rada školy určuje ako bude polročné hodnotenie žiakov vyzerať. Ku klasickým vysvedčeniam na papieri s vodotlačou sa rodičia dostanú až na konci roka. Polročné vysvedčenia dnes prvýkrát nahradila klasifikácia prospechu a správania.

„Žiaci našej školy dostanú výpis známok,“ povedala riaditeľka školy F. E. Scherera Gizela Talačová. Podľa nej sa tým šetrí papier i čas pedagógov.

Výpisy polročného hodnotenia, ktoré dnes prinesú žiaci domov budú iba na obyčajnom papieri a bez razítka. Nie je to totiž oficiálny dokument. Pri každom predmete však bude známka od 1 do 5, tak ako pri klasických vysvedčeniach.

Školy sa mohli rozhodnúť aj pre slovné hodnotenie. „To nám nevyhovuje, pretože známka má päť stupňov a slovné hodnotenie po novom je iba štvorstupňové. Podľa nás nespĺňa požiadavky na hodnotenie,“ vysvetlila riaditeľka.

[singlepic id=25008 w=320 h=240 float=right]„Ak rodičia potrebujú polročné vysvedčenie, škola má na svojom webe žiadosť, na základe ktorej im ho vystavíme. Je to najmä pre rodičov, ktorí sa napríklad sťahujú, aby mali oficiálny doklad pre ďalšiu školu,“ povedala G. Talačová. Na ZŠ F. E. Scherera o vysvedčenie požiadali rodičia dvoch žiakov.

Gizela Talačová tieto zmeny schvaľuje. Podľa jej slov šetria čas aj peniaze. Ešte výhodnejšie však využívanie internetovej žiackej knižky, ktorú rodič kontroluje priebežne. „Nájdu tam aj záverečnú alebo polročnú známku a na strane detí to vylučuje podvody. Rozmýšľame, že o rok urobíme polročnú klasifikáciu iba formou internetovej žiackej knižky. Vytlačený výpis by dostali iba tí rodičia, ktorí nemajú prístup na internet,“ uzavrela riaditeľka ZŠ F. E. Scherera.

Text a foto: Martin Palkovič

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972