Connect with us

Aktuality

Predškoláčik – dopraváčik – deti zvládli úlohy i nástrahy počasia

Published

on

V stredu 22. mája 2019 opäť zorganizovala Mestská polícia v Piešťanoch v priestoroch MŠ na Detvianskej ulici dopravnú súťaž Predškoláčik – dopraváčik o cenu primátora Mesta Piešťany.

Tento rok sa konal už 4. ročník súťaže a pozvané boli všetky materské školy v Piešťanoch. Zúčastnilo sa ich päť, z ktorých každá vybrala trojčlenné družstvá detí v predškolskom veku.

Tento rok zamiešalo karty počasie, takže z toho dôvodu niektoré MŠ  odriekli účasť. Na úvod primátor Peter Jančovič privítal deti i   učiteľky a poprial im veľa úspechov v súťaži, rovnako i náčelník MsP v Piešťanoch, Marcel Mihalik, prial deťom veľa zdaru a vedúca referátu prevencie kriminality, Viera Dominová, vysvetlila všetkým organizačné pokyny k preteku i k jednotlivým stanoviskám podľa konkrétnych škôlok.

Potom už na stanoviskách, ktoré organizátori v spolupráci s MŠ na Detvianskej ulici provizórne umiestnili do interiéru, ukázali deti svoje vedomosti i rýchlosť v troch dopravných testoch pod taktovkou mestských policajtov. Keď dážď dovolil, na kolobežkách i bicykloch sa predškoláci rozbehli za úspešnou jazdou zručnosti, kde zvládli hravo semafory, kruhový objazd a základné dopravné značenie za pomoci mestských i dopravných policajtov, tí  pricestovali až z Trnavy.

„Hoci sme mali pripravený pre deti bohatý program, pre silný dážď sa nemohli zúčastniť ani deti, ktoré svojich kamarátov každoročne povzbudzujú, ani príslušníci z OR HaZZ z Piešťan, MsP Piešťany s ukážkami výstroje a výzbroje, či členovia Kynologického klubu Bodona, a tak sme riešili ráno krízový plán,“ hovorí Viera Dominová.


Vyhrali jednotlivci i materské školy

Predškoláci boli hodnotení dvakrát, a to ako družstvá, kde vybojovali krásne ceny pre svoje materské školy a druhýkrát ako jednotlivci. V jednotlivcoch sa doma z 1. miesta a z nového bicykla s prilbou teší Tereza Chlebčoková z MŠ na Považskej ulici, 2. miesto získal a novú nafukovaciu kolobežku s prilbou už testuje po cestách Boris Kováč z MŠ na Valovej ulici a 3. miesto patrí Michalovi Filovi z MŠ na ul. Scherera, ktorý určite skúša skoky na novej freestylovej kolobežke s prilbou. Všetci víťazi dostali i pohár a diplom.

V súťaži družstiev sa najlepšie darilo MŠ na Valovej ulici, ktorá už iste rozbaľuje novú tabuľu pre svojich predškolákov a testuje dopravnú zábavnú hru. 2. miesto patrí MŠ na Považskej ulici, ktorá získala herný koberec a dopravnú hru a 3. miesto získala MŠ na ul. Scherera, ktorá určite využije herný koberec a reflexné prvky pre deti. Každá z víťazných škôlok si môže vystaviť krásny pohár a diplom s podpisom primátora.

„Všetky súťažiace deti dostali pamätné medaile za účasť a niečo sladké pod zub. Víťazom gratulujeme a tešíme sa na 5. ročník súťaže v roku 2020, veríme, že počasie sa umúdri a vyjde tak, ako bolo zvykom po minulé ročníky,“ dodáva V. Dominová.

TS/red

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články