Pred letisko chcú vrátiť lietadlo

Pred letisko chcú vrátiť lietadlo

7. októbra 2015 Off Od PNky.sk

Včera uzrela svetlo sveta zaujímavá iniciatíva Mojmíra Chomu a niekoľkých aktivistov, ktorí chcú pred letisko v Piešťanoch prinavrátiť atrakciu v podobe lietadla. Dominanta prístupovej cesty od Hornej Stredy a jeden z poznávacích znakov mesta, Tupolev TU – 134 na svojom mieste akosi chýba. Presne to je jedna zo základných motivácií vedúca k snahe, aby toto prázdne miesto zaplnili. Ak všetko dobre dopadne, lietadlo by sa mohlo objaviť pred letiskom už budúci rok.

mp-04-30-13-85162„Dnes, keď chodíme denne okolo, stále nám tam čosi chýba. Poďme tam skúsiť dostať iné lietadlo a postarajme sa, aby nedopadlo podobne ako Tu134. Zatiaľ sa len pomaly rozbiehame a budeme zisťovať konkrétne kroky, ktoré nás čakajú v budúcnosti. Chystáme sa kontaktovať mesto Piešťany a skúsime sa dohodnúť s Vojenským historickým múzeom, či by nechceli umiestniť pred letisko niektorý stroj z múzea. Ak všetko dobre dopadne, lietadlo by mohlo na svojom mieste stáť už budúci rok,“ povedal o motivácii i cieľoch Mojmír Choma.

 

 

Tupolev Tu – 134 Československých aerolínií pristálo na piešťanskom letisku v roku 1988 a od roku 1995 slúžilo ako Snack Bar. Pred viac dvoma rokmi zmenilo lietadlo majiteľa a momentálne sa nachádza v leteckom múzeu v Slávnici, kde prešlo rekonštrukciou a je jedným z lákadiel.

mp-04-30-13-85166Iniciatíva by chcela namiesto neho umiestniť lietadlo, ktoré by mohlo slúžiť ako atrakcia, ale aj ako pútač na Vojenské historické múzeum. Stačil by k tomu menší stroj, ktorý by bolo treba odstrojiť od pohyblivých častí a zabezpečiť servisné otvory.

-lt/foto: facebook.com, Martin Palkovič-