S  blížiacim sa oteplením a jarou sa blíži aj čas migrácie obojživelníkov. Jednou z lokalít, kde sú prechodom cez  cestu ohrozené ropuchy bradavičnaté, je nádrž Striebornica nad Moravanmi nad Váhom. Pre ich záchranu sa tu každoročne už tri desaťročia organizujú záchranné prenosy. Predtým je však potrebné postaviť zábrany na okraji poľa. Tento rok je stavanie zábran naplánované na sobotu 24. marca od 10:00 h. dsc_0165[1]

Žaby  tiahnu zo zimoviska v blízkom lesíku do jazera, pričom musia prekonať nástrahy číhajúce na nich na ceste spájajúcej Moravany a Výtoky. Prenosy organizuje občianske združenie Kvas.

„Hľadajú sa šikovní mladíci a muži, ktorí si jeden deň namiesto fitka alebo behu naordinujú inú workoutovú aktivitku – rýľovanie. A hľadajú sa tiež dievčatá a ženy, s obratnými rúčkami, ktoré natiahnu špagáty, narovnajú fólie a zospinkujú ich,“ pozývajú členovia OZ. 

Prečo si vyhradiť štyri sobotňajšie hodinky pre stavanie zábran pri vodnej nádrži Striebornica? Pretože ropuchy sa už čoskoro prebudia, budú tiahnuť k vode a je dôležité, aby ich straty na životoch boli čo najnižšie. Úbytok obojživelníkov je, žiaľ, markantný a má negatívne dopady na život prostredia, ktorého sú súčasťou. A my tiež. Nedá sa tešiť z lesa, ak sa ten les stane nefunkčný. Nedá sa tešiť z potoka, ak ostane mŕtvy. Nedá sa tešiť z lúky, ak z nej vymizne všetok život. Na každom živom tvorovi závisí krehká rovnováha v prírode.

„Veľa ľudí sa teší na večerné prenosy, stali sa súčasťou jari v tomto regióne. Sme za to veľmi vďační, no faktom je, že predtým, než začnú večerné prenosy, treba postaviť zábrany. Tak sa pusťme spoločne do práce, už v sobotu 24. marca o desiatej,“ pozývajú organizátori.

Odporúčamsa pracovná obuv a oblečenie, optimálne je zobrať si aj gumáky.

th_20110402_6192[1]

Ako to potom vyzerá pri prenosoch spolu s informáciami, prečo sú tieto aktivity dôležité sa dozviete v nasledujúcom videu:

(red) Foto: th a ar

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972