Connect with us

Aktuality

Pozemky plánovaného aquaparku a rodinnej výstavby na Červenej veži zmenili majiteľa

Published

on

Veľkolepý projekt Beethovenova alej v lokalite Červenej veže skončil dražbou pozemkov a konkurzom spoločnosti, ktorá ho mala realizovať. V dražbe ich získala firma Forespo Development 4, ktorej akcionár financoval multifunkčný areál v Čilistove a v projekte chcela pokračovať. Teraz majú pozemky ďalšieho vlastníka, ktorý ich kúpil v máji tohto roka. Je ním spoločnosť Koruna Finance, ktorú ovláda Gustáv Laca. Jeho podnikateľské aktivity v Bratislave boli podľa medializovaných informácií spojené s firmami podnikateľského impéria rodiny Lexovcov.

Pôvodný projekt Beethovenova alej bol rozdelený na dve časti, prvá mala poskytnúť relaxáciu a oddych návštevníkom mesta v hotelovom komplexe, ktorý mal pozostávať zo 110 izieb, aquaparku, športového areálu a 138 rekreačných chatiek. Druhú časť nachádzajúcu sa bližšie k obci Ratnovce malo tvoriť 164 rodinných domov s pozemkami.

Výstavba obytného a relaxačného súboru Beethovenova alej sa oficiálne začala v novembri roku 2016, keď malo dôjsť k prekládke sietí. V realite však žiaden výrazný stavebný ruch nenastal. Spoločníkmi s.r.o. Beethovenova alej boli  firma IURIS INVEST, ktorej vklad činil 1 837 080 eur a Roman Sklár, ktorý do projektu vložil 596 115 eur. Dlhodobý majetok spoločnosti bol podľa účtovných uzávierok 8,2 milióna eur a bankové úvery dosahovali výšku 3,8 milióna eur. Na jar 2017 namiesto realizácie projektu začal výkon záložného práva bankou UniCredit  formou dobrovoľnej dražby. Stanovená výška minimálneho podania bola  2 850 000 eur.

V polovici roka 2017 sa novým vlastníkom pozemkov stala firma Forespo Development 4.  Podľa informácií zverejnených portálom reality.etrend.sk, za ne zaplatila v dražbe 1,94 milióna.

Beethovenova alej

Nový vlastník mal podľa vtedajšieho vyjadrenia predsedu predstavenstva záujem v projekte pokračovať. „Chceme pokračovať v tomto projekte, v akom rozsahu je zatiaľ predčasné hovoriť. Bolo to v dražbe, tak sme to kúpili a chceme sa tomu venovať,“ povedal pre PNky Vladimír Salkovič, ktorý je zároveň členom predstavenstva Prvej penzijnej správcovskej spoločnosti Poštovej banky z portfólia finančnej skupiny J&T. 

Spoločnosť Beethovenova alej, s.r.o. podľa portálu finstat.sk  hospodárila so stratou 7,248 milióna eur. Následne skončila v konkurze. Okresný súd Bratislava I konkurz vyhlásený na majetok úpadcu v decembri 2018  zrušil  po splnení konečného rozvrhu výťažku.

Ďalším vlastníkom Koruna Finance

V apríli 2019 podľa katastrom zverejnených informácií kúpila pozemky projektu Beethovenova alej spoločnosť KORUNA Finance s.r.o. sídliaca na Mlynských Nivách v Bratislave. Spoločníkmi firmy sú Gustáv Laca a akciovka AlcaPartners, ktorú tiež ovládajú Lacovci. Firma Gustáva Laca Koruna Invest plánovala v Bratislave napríklad realizovať polyfunkčný komplex Klingerka za takmer osem miliárd korún v areáli továrne Gumon v Ružinove. Napokon ho neuskutočnila a pozemky pred dvomi rokmi kúpila firma prepojená J&T Real Estate.

Spoločnosť Koruna Finance ponúka prostredníctvom realitného portálu topreality.sk nehnuteľnosti v Bratislave, Dunajskej Strede a v Spišskej Novej Vsi. Pracovník firmy, ktorého telefónne číslo je uvedené na stránke, nevedel povedať, či mienia ďalej pokračovať v projekte. Prisľúbil kontaktovať kolegov, ktorý majú projekt na starosti s tým, že ak budú mať záujem budú nás kontaktovať. 

-th-  Foto: Beethovenova alej, -th-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články