Connect with us

Aktuality

Pozemky na zeleň získali od mesta bez súťaže, teraz na nich chcú stavať ďalšie obchody

Published

on

Vlani na jeseň schválilo piešťanské mestské zastupiteľstvo zámenu a predaj pozemkov spoločnosti ZKA Slovakia na Bratislavskej ulici oproti sídlisku Adam Trajan. Udialo sa tak bez obchodnej verejnej súťaže, hoci ju niektorí poslanci navrhovali. Uznesenie zastupiteľstva hovorilo, že predávané pozemky budú využité pre dotvorenie areálu plochami zelene. Investor teraz žiada o podpis dodatku zmluvy. Podľa novej situácie sú však už na pozemkoch navrhnuté ďalšie obchodné prevádzky.

O dodatku k zmluve, ktorú podpísal v marci tohto roka primátor Peter Jančovič, má vo štvrtok 27. júna rozhodovať mestské zastupiteľstvo. Spoločnosť ZKA Slovakia, ktorej zastupiteľstvo vlani schválilo na základe dôvodu osobitného zreteľa zámenu a predaj pozemkov bez obchodnej verejnej súťaže, sa medzičasom premenovala na Projekt Piešťany.

Pôvodne firma hovorila o realizácii obchodnej galérie v tvare L, dvoch polyfunkčných objektoch a zariadení sociálnej starostlivosti. V aktuálnej žiadosti sú polyfunkčné objekty nahradené jedným objektom bytového domu. Objekt pôvodnej obchodnej galérie sa má zmeniť na obchodné centrum pozostávajúce z troch objektov, pričom dva majú byť  využívané pre obchodné účely a tretí pre rýchle občerstvenie. Objekt pôvodného zariadenia sociálnej starostlivosti sa mení na objekt zariadenia sociálnych služieb, rozdelený na objekt A a B.

Situácia a návrh pri zámene a predaji pozemkov

Kým podľa situácie na základe, ktorej sa rozhodovalo o odpredaji  a zámene pozemkov mesta mimo komerčnú súťaž, bolo v lokalite nakreslených viac ako 260 parkovacích miest, v novej štúdii je ich už len 209.

Predkladaný dodatok rieši tiež zmeny v rozsahu vybudovania časti prepojovacej komunikácie medzi Bratislavskou a Komenského ulicou, vybudovanie cyklochodníka pre cyklistov a chodníkov pre chodcov, ktoré sa zaviazal vybudovať investor. Mesto Piešťany sa má zaviazať vyvinúť primerané úsilie a spoluprácu a poskytnúť spoločnosti súčinnosť pri realizácii výstavby celej prepojovacej komunikácie medzi Bratislavskou a Komenského ulicou. Časť od obchodného centra po Komenského ulicu má realizovať samospráva na vlastné náklady.

Firma Projekt Piešťany pri zámene necelých 2000 m2 pozemkov podľa zmluvy doplatila Mestu Piešťany 23 800 eur. Mesto pri tejto operácii získalo pozemky zo severnej strany záhradkárskej osady, ktoré podľa návrhu majú byť trávnatými plochami  a nemajú žiadne samostatné využitie. Investor získal pozemky, na ktorých majú byť obchody a parkovacie miesta. Za predané pozemky o výmere 2122 m2 zaplatil Projekt Piešťany 424 400 eur. Pôvodná navrhovaná cena bola výrazne nižšia. Na túto sumu ju zdvihli poslanci až priamo na rokovaní. Stalo sa tak potom, čo mali na stole aj ďalšiu ponuku na odkúpenie všetkých pozemkov za cenu 200 eur za meter štvorcový. 

-th- Zdroj: www.piestany.sk Situácie: Projekt Piešťany

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články