Connect with us

Aktuality

Potrebujú Piešťany letisko?

Published

on

Keby v Piešťanoch neboli kúpele, tak okresným mestom je Vrbové. Keby tu neboli kúpele, Piešťany by boli len väčšie Madunice. V roku 1821 zemepán Piešťan gróf Jozef Erdödy, nitriansky župan a štátny minister viedenskej vlády, začal s výstavbou prvých vaňových a bazénových kúpeľov. Kúpele tu sú 198 rokov. Letisko je tu 93 rokov.

Existencia letiska bola v roku 2016 vážne ohrozená. Vtedajší predseda TTSK T. Mikuš zaradil do programu Valného zhromaždenia akciovej spoločnosti Letisko Piešťany uznesenie o likvidácii letiska. Seniorský parlament Piešťany zareagoval 8.11.2016 otvoreným listom akcionárom. Následne zorganizoval petíciu občanov, ktorá dosiahla v Piešťanoch najväčší počet podpisov od roku 1990, viac ako 7500. Likvidácia letiska bola z programu rokovania stiahnutá. Nové vedenie Trnavského samosprávneho kraja vedené Jozefom Viskupičom a mesta Piešťany na čele s Petrom Jančovičom začalo robiť všetko preto, aby sa začalo lietať. A lieta sa.


Vo štvrtok 27. 6. 2019 bude o letisku rokovať v Piešťanoch mestské zastupiteľstvo. Seniorský parlament Piešťany nemôže poslancom radiť v zložitých finančných a právnych problémoch letiska, preto sme sa pokúsili len o toto krátke zamyslenie.

Kúpeľný cestovný ruch pri cca 4700 lôžkach a primeranom počte stoličiek zamestnáva v Piešťanoch odhadom viac ako 3000 ľudí. Barlolamač je stále silná značka, liečivé bahno a voda a kúpeľné prostredie a to všetko dáva Piešťanom zásadnú komparatívnu výhodu, pričom už teraz dochádza k návratu k prírodnej liečbe. ALE: v súčasnosti majú Piešťany vyťaženosť lôžok cca 43%, čo je asi 670 tisíc prenocovaní, pre optimálne vyťaženie na úrovni cca 75% je potrebné aby Piešťany získali ďalších cca 50 tisíc hostí s pobytom viac ako 8 dní, celkom asi 400 tisíc prenocovaní. Potom narastú príjmy v cestovnom ruchu tak, že zamestnanci dostanú primeranú, nie minimálnu mzdu. (Údaje: Piešťany 2034 – mesto bez stresu.) Čiže – musíme hľadať nových hostí, možno tradičných Nemcov, ktorí požadujú, aby sa za cca 5 hodín dostali od domu do hotela. Inak ako lietadlom to nejde.

Sú tú aj iné potreby, vzorom môže byť letisko Györ, ktoré žije z automobilových závodov v okolí (Audi a iné). V čase, keď v okruhu 80 km od letiska Piešťany sú tri veľké svetové automobilky a prakticky pri letisku bude stavať Porsche, tak letisko má v spádovom okolí veľkých potenciálnych klientov.

Ako je to inde v Európe?

Ako kde, ale predovšetkým Európska komisia si uvedomila, že malé (regionálne) medzinárodné letiská je potrebné rozličným spôsobom podporovať, je to v súlade s pravidlami hospodárskej súťaže. V Európe nové pravidlá určilo Nariadenie Komisie (EÚ) 2017/1084 zo 14.júna 2017, ktorým sa mení nariadenie (EÚ) č. 651/2014, pokiaľ ide o pomoc na prístavnú a letiskovú infraštruktúru. Tieto kategórie pomoci boli vyhlásené za zlučiteľné s vnútorným trhom, oslobodené od notifikácie EK pred poskytnutím. (Zdroje: Doc. JUDr. Novák – Sedláčková, TU Žilina, Prof. Ing. Kazda, prezentácie na workshope letisko Piešťany jún 2018)

Náš štát zatiaľ túto pomoc neuzákonil, ale pripravuje sa a  prvou lastovičkou bolo rozšírenie podpory letísk v r. 2019 z 1 mil. na 5 mil. z rozpočtu min. dopravy. Druhou je vyjadrenie premiéra Pellegriniho počas brífingu po rokovaní vlády v Stropkove 25. júna: „Je na mieste zaoberať sa aj podporou malých regionálnych letísk, lebo aj to je totiž jedna z ciest ako podporiť rozvoj cestovného ruchu.“ Pomoc rozvoju leteckej infraštruktúry je veľmi významný faktor rozvoja regiónov, rovnako významný ako rozvoj cestnej, či železničnej infraštruktúry.

Je možné, že by sa letisko sa uživilo samé? Áno, ale pri rozumnom využití potrieb iných významných turistických destinácií v blízkosti, spolupráci s medzinárodnými firmami v okolí a v nadväznosti na spoluprácu v doprave hostí do a z ďalších destinácií majiteľa kúpeľov. Na tom je, ale potrebné ešte veľa pracovať. Je  potrebné vypracovať Plán konsolidácie a reštrukturalizácie letiska, ktorý stále ešte neuzrel svetlo sveta, na základe ktorého musia akcionári, čo najviac spolupracovať.

Naše vyjadrenie pre letisko má dva silné argumenty a sú to fakty o potrebnosti a prínose letiska pre mesto a región, a o nových možnostiach pre rozvoj letiska. Druhým argumentom je silná podpora občanov – viac ako 7500 občanov svojimi podpismi vyjadrili záujem o ďalší rozvoj letiska.

Ing. Štefan Škulec PhD.
predseda Seniorského parlamentu Piešťany

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články