Connect with us

Aktuality

Potomkovia rabína Yisachara Schlomo Teichtala včera odhalili pamätník

Published

on

Mestský úrad v Piešťanoch privítal v piatok 16. decembra vzácnych hostí, na návštevu do nášho mesta zavítali potomkovia rabína Yisachara Schlomo Teichtala. Cestu na Slovensko uskutočnili pri príležitosti 70. narodenín jeho vnuka a menovca. Okrem oficiálnej návštevy radnice slávnostne odhalili pamätník v parčíku pri Gymnáziu Pierra de Coubertina, ktorý bude pripomínať vrchného rabína pôsobiaceho v Piešťanoch v období 2. svetovej vojny. Má upozorniť nielen na jeho prínos pre židovskú komunitu v našom meste, ale aj posolstvo hrdosti a odvahy, ktoré dokázal šíriť i počas deportácie do koncentračného tábora Osvienčim v roku 1944. 

IMG_6321_resize

Počas spomienkovej udalosti v parčíku za Gymnáziom Pierra de Coubertina bol slávnostne odhalený pamätník, pripomínajúci rabína Yisachara Schlomo Teichtala, ktorý bol počas 2. svetovej vojny vrchným rabínom a “Av Beise DIN” teda vedúcim židovského súdu. Podujatia sa zúčastnili viacerí jeho potomkovia, medzi inými aj jeho menovec a okrem príhovorov si prítomní vypočuli aj čo napísal vo svojom liste prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

„Vnuci, pravnuci, prapravnuci a potokovia sem dnes prišli, aby znovu zapálili iskru, ktorá bola zadusená počas vojny. Dnešok je novým dňom pre mesto Piešťany, ktoré sa stalo počas vojny temným miestom. Zdalo sa, že je všetko beznádejné, no dnes to je znovuzrodenie, keď ľudia tohto mesta vidia, ako sa jeho rodina vrátila späť, aby znovu rozžiarili svetlo a urobili mesto lepším miestom. Dnes pochodujeme po rovnakých uliciach, po ktorých bol nútený kráčať náš dedko pred zrakmi nacistov. Dnes sme hrdými židmi a hrdými Piešťancami a sme svetlom pre ostatných. Každý človek dokáže urobiť toto miesto najlepším mestom na svete a všetko čo bolo zrúcané, bude znovu postavené, pretože sme položili základný kameň pre budúce židovské kultúrne centrum v Piešťanoch,“ povedal vo svojom príhovore rabín Yitzchok Teichtal.

IMG_6318_resize

Picture 5Picture 7n_resize„Som veľmi vďačný mojim deťom za tento nepredstaviteľný dar na moje sedemdesiate narodeniny. Je to úžasne hrejivý pocit, byť tu dnes s vami. Predstavujem si rok 1942 a tú temnotu, ktorá bola v srdciach všetkých mojich blízkych v Piešťanoch. Stratili sme nádej, vyzeralo to, že svetlo niekdy nezažiari. Dedo však aj vtedy tvrdil, že svetlo sa vráti a príde žiarivá budúcnosť. A napriek tej temnote nikdy neopustil svoju komunitu, aj keď k tomu mal príležitosť. Svojich najbližších neopustil ani v najťažších chvíľach a nanešťastie ho to stálo život,“ povedal vnuk  a jeho menovec rabína Yisachara Schlomo Teichtala.

IMG_6096_resize

„Rabín Teichtal bol pre židovský národ významnou osobnosťou, viedol rabínsky seminár, ktorý školil rabínov pre ich službu v komunitách po celej Európe. V Piešťanoch zostal až do deportácie posledných obyvateľov židovského pôvodu. Do Osvienčimu bol odvezený v lete roku 1944 a zavraždený bol v januári roku 1945 počas transportu do koncentračního tábora Mauthausen. Dnes sme slávnosne odhalili plaketu za prítomnosti rodinných príslušníkov rabína Teichtala, ktorý sa do Piešťan zišli z celého sveta. Som veľmi rád, že máme možnosť týmto spôsobom vzdať úctu a hold človeku, ktorý si takúto poctu zaslúži,“ povedal viceprimátor Michal Hynek.IMG_6183_resize

„Môj dedo nám rozprával, ako kráčali po uliciach Piešťan počas deportácie, jeho brat stál po jeho boku a on mu povedal, nekráčaj so zvesenou hlavou, kráčaj s hlavou hore, pretože židia sú bohom vyvolení a národy sveta sú požehnané cez vás. Prišli sme sem o viac ako 75 rokov neskôr, jeho deti, vnuci, pravnuci a pochodujeme tu s hlavami hore. Vieme, že náš dedo skoro prežil vojnu. Dobro konal aj počas posledných momentov svojho života. Vo vlaku sa snažil pomôcť židovi, ktorý chcel zdvihnúť kúsok chleba ležiaci na zemi. Ukrajinský nacista však prišiel za ním a chcel mu ho vziať, dedo sa ho chcel zastať a povedal: Nie, to nie je správne. Ten chlieb patrí tomu človeku. Vojak ho hneď na to zabil. Dedo celý svoj život konal dobro a také boli aj posledné momenty jeho života,“ dodal počas svojho príhovoru rabín Yitzchok Teichtal pôsobiaci v Amerike.IMG_6146_resize

IMG_6317_resize„Predovšetkým potrebujeme vedieť, že máme jednu základnú povinnosť. Albert Einstein povedal: Svet nebude zničený tými, ktorí páchajú zlo, ale tým, že dobrí ľudia zostanú ticho. Všetci by sme tak mali nielen konať dobro, ale nebáť sa vystúpiť proti tým, ktorí páchajú zlo,“ dodal rabín židovskej komunity v Piešťanoch a predstavený “Chabad stredného Slovenska” Zev Stiefel.

AK

-lt-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články