Connect with us

Aktuality

Poslancov čaká téma roka – mestský rozpočet

Published

on

Ako bude mesto hospodáriť na budúci rok stále nie je jasné. Návrh rozpočtu zmenila v utorok 6. decembra mestská rada, zastupiteľstvo o jeho definitívnej podobe rozhodne 15. decembra.

[singlepic id=22375 w=320 h=240 float=right]Poslanci prerokujú aj zvyšovanie niektorých daní. Mestská rada (MsR) mala v tomto bode iba jeden pozmeňujúci návrh, keď zastupiteľstvu odporučila, aby sa daň z nehnuteľností za stavby na bývanie v katastrálnom území Kocurice zvýšila z 0,15 € na 0,20 €/m2 a nie na 0,29 € ako stálo v pôvodnom návrhu. Táto zmena prešla radou jednohlasne. Vzápätí sa však šiesti zo siedmych členov zdržali hlasovania a preto mestská rada neodporučila zastupiteľstvu novelu VZN o dani z nehnuteľností schváliť.

Ďalej členovia MsR našli rezervy v mestskom rozpočte a odporučili, aby radnica ušetrila 6 600 eur na repre výdavkoch (vecné dary, občerstvenie, catering) a 23 250 € na propagácii (položky: odmeny na základe dohôd, propagácia mesta, Radnica informuje a Revue Piešťany). Do rozpočtu členovia rady zaradili výdavky na [singlepic id=22372 w=320 h=240 float=right]projektové dokumentácie parkovísk na sídliskách Adam Trajan a Juh a opravu chodníka na Nálepkovej, pri hoteli Eden (spolu v hodnote 9 600 €) a tiež realizáciu týchto projektov v hodnote spolu 378 000 €. Z uznesení mestskej rady však nie je jasné, z čoho majú byť tieto investície zaplatené, nakoľko vo výdavkovej časti rada navrhla ušetriť iba necelých 30 000 eur.

„Predpokladám znižovanie počtu zamestnancov na mestskom úrade i v mestských organizáciách,“ komentoval pripravovaný mestský rozpočet poslanec MsZ Martin Valo. Podľa jeho slov dáva štát stále menej peňazí a preto treba stále znižovať náklady. Poukázal však aj na to, že spoločnosť, ktorá sa stará o vývoz odpadu „si žije kráľovsky“ a bytový podnik si necháva 35 percent z vybraného nájmu od podnikateľov a iba 65 percent pošle na účet mesta.

[singlepic id=22374 w=320 h=240 float=right]Poslankyňa Eliška Gocká si myslí, že rozpočty mesta a mestských organizácií na rok 2012 sú aj napriek nepriaznivej finančnej situácii štátu zostavené tak, aby zabezpečili štandard v poskytovaných službách pre občana. „Všade sa pristúpilo v rámci šetrenia aj k znižovaniu stavu pracovníkov, pri zachovaní a niekde aj zvýšení pracovných povinností, preto nemienim predkladať ďalšie návrhy na šetrenie,“ uviedla poslankyňa a dodala, že podporí aj avizované zvýšenie daní, pretože bez toho nie je možné udržať chod mesta. Tento krok podľa jej slov zvýši výdavky jedného občana v priemere o 10 eur za rok.

Poslanec Jozef Malík poukázal na to, že všetky mestské organizácie mali za úlohu znížiť svoje náklady najmenej o 5 percent. Povedal tiež, že podporuje návrh rady znížiť repre výdavky a výdavky na propagáciu o 30 tisíc eur. „Priestor pre úsporu vidím aj v pripravovanej reštrukturalizácii Mestskej knižnice a Mestského kultúrneho strediska, taktiež v racionalizácii prevádzky skleníkového hospodárstva Služieb mesta Piešťany,“ vysvetlil Jozef Malík. K zvýšeniu poplatkov za komunálny odpad povedal, že platiť viac by mali najmä tí, ktorí neseparujú.

Text a foto: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články