Connect with us

Aktuality

Poslanci rozhodli o podpore basketbalových ME juniorov sumou 30 000 eur

Published

on

Mestské zastupiteľstvo na svojom mimoriadnom zasadnutí v stredu 26. apríla preberalo návrh zmien v programovom rozpočte. V tomto bode viedli poslanci rozpravu o ME v basketbale hráčov do 18 rokov, ktoré malo mesto spolufinancovať sumou 30 000 eur prostredníctvom OOCR Rezort Piešťany. V dlhej diskusii zaznievali rôzne vyjadrenia, pričom väčšina z prítomných bola za podporu podujatia, i keď niektorí poukazovali na neakceptovateľnú výšku sumy, ktorá by mohla byť využitá i na pálčivejšie a dlhodobo neriešené problémy. Z viacerých úst zaznievala aj kritika voči radnici kvôli obsahovej stránke predkladaného materiálu i tomu, že sa nedostal na stôl komisií okrem Komisie pre financie a podnikanie. Poslanci návrh nakoniec schválili, za bolo 14 z nich. Majstrovstvá Európy sú naplánované v termíne od 26. júla do 6. augusta 2017 v Bratislave a Piešťanoch.

„Vnímam to ako mierne nesystémové riešenie, „ad hoc“ riešenie čo ja už x-krát spomínam. Pokiaľ my sa nedostaneme na to systémové riešenie v rozpočte, teda najprv musíme tieto rezíduá alebo nedostatky z minulosti vyriešiť a potom môžeme rozdávať a dávať na Majstrovstvá Európy, na tenistov, futbalistov, basketbalistov a možno rugbistov. Čiže môj návrh je taký, že 10 000,- na ME a 20 000 eur na zvýšenia rozpočtovej položky na opravy a rekonštrukcie školských zariadení,“ prezentoval svoj názor počas rozpravy Juraj Brna.

Poslankyňa Zita Bruncková, členka Komisie pre financie a podnikanie tlmočila stanovisko, podľa ktorého komisia neodsúhlasila ani euro, nakoľko materiál na komisiu bol len príliš strohou poznámkou a neobsahoval konkrétne informácie o tom na čo budú finančné prostriedky vo výške 30 000 eur použité. 

„Turnaj takejto kvality a takéhoto rozsahu je na Slovensku organizovaný po prvý krát. Je to veľká pocta slovenskému basketbalu, je to veľká možnosť a veľká prestíž pre celé Slovensko. Čo sa týka ďalšej perličky, tak naša reprezentácia chlapcov do 18 rokov sa po prvý krát za existenciu samostatného slovenského basketbalu prebojovala do A divízie, čo znamená do najvyššej divízie Majstrovstiev Európy. Čiže po prvý krát budú v najvyššej divízii, ktorej ME budú organizované na Slovensku a po prvýkrát so slovenským tímom… To, že sme sa rozhodli pre organizáciu v Bratislave a v Piešťanoch má dva základné aspekty. Bratislava tá bola jasná, je to hlavné mesto usporiadateľskej krajiny a malo by byť angažované do organizácie Majstrovstiev Európy a Piešťany boli zvolené práve kvôli tomu, že v Piešťanoch to basketbalom žije,“ uviedol vo svojom príspevku Martin Struhár, riaditeľ turnaja mužských Majstrovstiev Európy do 18 rokov na Slovensku.

„Uvedomme si, že pokiaľ sa budeme podieľať na spolufinancovaní tak ako to žiadajú páni, ukážeme aj ostatným, potencionálnym budúcim organizátorom, rôznych majstrovstiev, že sme priateľskí k takýmto aktivitám a že vítame v meste také športové aktivity… Ja to vidím takto. Nebuďme naozaj malicherní lebo také, že dajme im 10 000,- a budeme sa tváriť, že ako sme im pomohli, to nie je správne. Niekedy treba niečo viacej dať, aby sme niečo viac mohli dostať, aby sme sem prilákali aj tých ostatných,“ povedala Iveta Babičová.

„Úsilie basketbalového hnutia v Piešťanoch si zaslúži pozornosť, veľkú pozornosť, teraz myslím po tej technickej stránke, po tej športovej je to druhá kapitola. Myslím si, že by to bola určitá satisfakcia pre týchto ľudí a odmena, či už je to pán Drgoň, alebo pán Nerád, ktorý to zafinancoval (Diplomat arénu, pozn. redakcia) a na druhej strane športové výkony pod vedením Pospíšila, ktoré má s Čajkami. Keďže máme predpoklady na finančné krytie týchto prostriedkov, všetkými desiatimi som za,“ vyjadril sa k téme poslanec Remo Cicutto. 

Andrej Klapica konštatoval, že Komisia pre financie a podnikanie nemala vôbec žiadne informácie a ani sami organizátori nevedeli, že materiál bude na túto komisiu predkladaný. Uviedol, že to boli hlavné dôvody prečo sa komisia rozhodla nepodporiť návrh. Poslanec ďalej deklaroval, že Majstrovstvá Európy v basketbale víta, pretože ich považuje za dobrú propagáciu nášho mesta vo svete prostredníctvom návštevníkov, dobrú príležitosť pre reklamu miestneho cestovného ruchu, ako aj veľkú reklamu pre šport smerom k mládeži.

„Tento materiál bol pôvodne naplánovaný na máj, na májové zastupiteľstvo, hovorím o podpore basketbalového podujatia a z operatívnych dôvodov to bolo preložené na apríl. Juraj Brna to nazval ako nezodpovedné a nesystémové riešenie a ja s týmto plne súhlasím… Ja teraz tvrdím, že radnica a spôsob, akým to bolo odprezentované a že nebol dostatok informácií, bolo to šité horúcou ihlou, bolo to narýchlo preložené na apríl, že radnica ubližuje takémuto veľmi potrebnému a dôležitému podujatiu,“ uviedol Martin Cifra.

„Nedá mi to, aby som na to nereagoval. Úrad je tu stavaný do takého svetla ako je. Musím si zastať svojich kolegov, v súčasnej dobe úrad vykonáva veľmi veľa akcií, je to vidieť vonku, mnohí kolegovia sú pracovne veľmi vyťažení a z tohoto dôvodu – či je tento argument oprávnený alebo nie je. Pre mňa je podstatné, že to samozrejme bolo prerokované vo finančnej komisii, ktorá to stanovisko má aké má,“ reagoval prednosta MsÚ Eduard Strapatý.

Poslanec Peter Jančovič kritizoval úroveň spracovaného materiálu na rokovanie Mestského zastupiteľstva, ktorý bol podľa neho spracovaný povrchne a Majstrovstvá Európy do 18 rokov v ňom takmer vôbec neboli spomenuté. 

„Teraz, keď už sa tu viackrát rozprávalo o nejakej Pandorinej skrinke, týmto krokom aj keď pán Cicutto hovorí, že je to výnimočne 30 000,- otvoríme nejakú Pandorinu skrinku, kde budú všetci chcieť podporu v budúcich rokoch. Ja by som im to mile rád dal, ale buďme realisti a poďme do takých čísiel, ktoré vieme ustáť a nie ísť do niečoho čo nevieme ustáť. Keď si zoberieme Bratislavu, ktorá povie objem podpory 50 000,- tak to je Bratislava s rozpočtom x miliónov a nie mesto Piešťany s rozpočtom 20 miliónov aj s kapitálkami,“ vyjadril sa Tomáš Hudcovič.

Mestské zastupiteľstvo návrh podpory mužských Majstrovstiev Európy do 18 rokov nakoniec sumou 30 000 eur schválilo, za bolo 14 poslancov, zdržali sa dvaja a dvaja boli proti.

-lt/Zdroj: Mestské zastupiteľstvo/Foto: vv-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články