Connect with us

Aktuality

Poslanci o možnom incidente rokovali za zavretými dverami

Published

on

Mimoriadne mestské zastupiteľstvo, ktoré sa konalo túto stredu na mestskom úrade v zasadačke, malo na programe okrem zákonom stanovených iba dva body. Jedným z nich bolo odvolanie riaditeľa Služieb mesta Piešťany, ktorý odchádza v skúšobnej dobe na vlastnú žiadosť a druhým Informatívne oboznámenie s výsledkami bezpečnostných kontrol. Práve tento bod bolo nutné podľa zástupcov vedenia mesta prerokovať bez prítomnosti verejnosti, pretože išlo o utajované informácie, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť mesta.

Pred mestským zastupiteľstvom sa konala aj Mestská rada. Práve tu podal návrh jej člen Jozef Malík (nezávislý – klub Spoločne pre Piešťany), aby primátor mesta namiesto opätovného vymenovania dočasného riaditeľa, ako náhrady za odchádzajúceho Prochásku, navrhol zastupiteľstvu ako kandidáta Igora Blaška, ktorý vzišiel z prvého výberového konania na riaditeľa a nehlasovalo sa o ňom pri prvej voľbe. Argumentoval tým, že nástup riaditeľa rieši mesto už od novembra 2014 a nové výberové konanie tento stav iba predĺži. Jeho návrh nezískal dostatočnú podporu ostatných členov a rovnako to dopadlo aj na rokovaní zastupiteľstva. Primátor Miloš Tamajka teda na miesto riaditeľa Služieb mesta Piešťany vypíše nové výberové konanie a dočasne túto organizáciu povedie jej právnička Erika Studená.

IMG_5837_resize

Ďalší bod rokovania vyvolal búrlivú diskusiu o potrebe vylúčenia verejnosti a podpise mlčanlivosti poslancov o predkladaných skutočnostiach. Poslanec Peter Jančovič (nezávislý) upozornil, že mesto malo poslancov minimálne vopred informovať o tom, prečo a aké prehlásenie o mlčanlivosti majú podpisovať. Nakoniec sa väčšina členov rozhodla, že informácie o prípadnom bezpečnostnom incidente počuť chcú a o tomto bode ďalej zastupiteľstvo rokovalo za zatvorenými dverami. Mlčanlivosť podpísala asi polovica poslancov, tí dostali časť predneseného materiálu aj písomne.

IMG_5956_resize

Poslanci dostali v správe informáciu o vykonaných kontrolách, ktorých bolo päť. Ich výsledky nie sú ešte úplne spracované, ale i tak bolo pomenovaných viacero nedostatkov v oblasti bezpečnosti, ktoré bude musieť radnica v dohľadnej dobe odstrániť.

Odpovede na otázky, ktoré zaujímali poslancov a taktiež verejnosť viac, teda čo konkrétne sa dialo na radnici 7. marca, či nastal bezpečnostný incident, prečo sa kupovali harddisky v sobotu večer, prečo boli odobraté zamestnancom počítače, nepadli.

Rokovanie s vylúčením verejnosti trvalo asi dve hodiny, po ňom zastupiteľstvo pokračovalo bodmi Rôzne a interpeláciami poslancov. Ako prvá vystúpila poslankyňa Iveta Babičová (SDKÚ – DS), ktorá navrhla prijať uznesenie, že sa vzdáva dlhoročnej funkcie v dozornej rade ŠHK 37, kvôli blogu ďalšieho člena zboru Jána Jánošíka (nezávislý – člen klubu Spoločne pre Piešťany). Poslanci jej návrh väčšinou hlasov prijali.

Šéf najväčšieho poslaneckého klubu Tomáš Hudcovič sa vo svojom vstúpení opýtal primátora, či nechce oboznámiť poslancov so situáciou v TAVOS-e, kde sa bude čoskoro konať valné zhromaždenie, načo primátor zareagoval, že bude zastupiteľstvo informovať. Hudcovič však pokračoval návrhom, aby ich po vzore Trnavy informoval vopred a dal si svoje kroky plénom odobriť. Miloš Tamajka však oponoval, že Trnava je iba jedným zo 70-tich akcionárov TAVOS-u a nikto z ďalších obcí takto nepostupoval.

IMG_5851_resize

V závere rokovania s interpeláciou ohľadom Služieb mesta Piešťany prišiel poslanec Andrej Klapica (KDH). Navrhol, aby vedenie služieb pripravilo zoznam návrhov opatrení, ktoré mal v pláne uviesť do života odchádzajúci riaditeľ Miroslav Procháska.  Po približne  štyroch hodinách rokovania sa poslanci rozišli.

-ad/th-, foto: L. Turňa

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články