Connect with us

Aktuality

Poslanci chcú nahradiť Tamajku v dozornej rade TAVOSu, primátor s tým nesúhlasí

Published

on

Výmenu v dozornej rade Trnavskej vodárenskej spoločnosti navrhli na svojom prvom tohtoročnom zasadnutí vo štvrtok 18. februára členovia Mestského zastupiteľstva v Piešťanoch. Primátora mesta Miloša Tamajku by v prípade schválenia valným zhromaždením tejto akciovej spoločnosti mal nahradiť poslanec Jozef Malík (NEKA – Spoločne pre Piešťany). Poslanci prijali tiež uznesenie, aby primátor návrh v tomto znení predniesol na valnom zhromaždení TAVOSu. Miloš Tamajka s tým ale nesúhlasil a vyjadril sa, že uznesenie určite nepodpíše.

IMG_9752_resizePersonálne zmeny v TAVOS sa začali tým, keď mimoriadne valné zhromaždenie v polovici júna minulého roka odvolalo všetkých členov dozornej rady a nahradilo ich novými menami. Jej predsedom sa stal primátor Piešťan Miloš Tamajka a podpredsedom primátor Trnavy Peter Bročka. Zástupca najväčšieho akcionára  – (Trnava má v TAVOS-e približne 30-percentný podiel, ostatné akcie vlastnia mestá a obce v kraji) sa zároveň postavil proti pripravovanému rozdeleniu spoločnosti, ktoré malo podľa viacerých zdrojov „odčerpávať“ tržby.  Koncom júla sa zmenila aj časť predstavenstva, ktoré vedie staronový predseda Pavol Nižnánsky a v polovici augusta skončil vo funkcii generálny riaditeľ Radoslav Jakab. Vedením TAVOS-u bol poverený do výberu nového riaditeľa Ivan Ščasný.
Akciová spoločnosť na svojej web stránke ešte  8. septembra 2015 zverejnila informáciu o výberovom konaní na nového „generála“. Prihlásil sa doňho aj súčasný člen predstavenstva Ivo Foltín a  jeho menovanie odporučila výberová komisia, ktorej predsedom bol Miloš Tamajka.

Primátor Peter Bročka v novembri predložil poslancom piešťanského mestského zastupiteľstva list, v ktorom uviedol, že s kandidátom, ktorého vybrala komisia, nesúhlasí. Podľa neho navrhol najskôr vymenovať Iva Foltína do funkcie predseda dozornej rady Miloš Tamajka bez výberového konania, čo Bročka odmietol. Tvrdí tiež, že pri zasadaní predstavenstva, ktoré sa chcelo oboznámiť i s ďalšími kandidátmi, sa ho členovia Ivan Ščasný, Ivo Foltín a Ján Kučera zámerne nezúčastnili, aby nebolo uznášaniaschopné, hoci sa počas jeho rokovania nachádzali v budove. Primátor Piešťan sa obhajoval pred poslancami tým, že o výbere kandidáta rozhodla komisia zložená z členov dozornej rady, on nemal dôvod ho spochybňovať.

IMG_7486_resizePodľa Bročku však pánov Foltína a Kučeru navrhol za členov predstavenstva práve Miloš Tamajka a spoločne blokujú rozvoj spoločnosti, hospodáriacej s mnohomiliónovým majetkom. „Ako zástupca najväčšieho akcionára trvám na návrhu, nahradiť Foltína a Kučeru v predstavenstve a miesto nich navrhnúť ďalších akcionárov, starostov v poradí s najväčším percentuálnym podielom v TAVOS-e“ napísal v liste Bročka.

Miloš Tamajka tvrdí, že súčasná situácia v TAVOSe je protiprávna, lebo predstavenstvo odmietlo menovať za generálneho riaditeľa kandidáta, ktorý vzišiel z výberu. Poslancov dokonca obvinil z klamstva a zavádzania, keď svoj návrh obhajovali stratou dôvery akcionárov. „Čo sa týka akcionárov, tí mi dali dôveru, pretože ma zvolili za člena dozornej rady a následne dozorná rada ma zvolila za predsedu,“ uviedol. Podľa poslanca Tomáša Hudcoviča budú mať práve akcionári posledné slovo, pretože oni schvaľujú členov dozornej rady: „Keď tam dôvera je, tak to zostane ako doteraz.“

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPrimátora Miloša Tamajku podporil aj nový šéf oddelenia právnych a klientskych služieb Mestského úradu Pavol Vermeš, ktorý tvrdil, že poslanci prejudikujú rozhodnutie iného orgánu, na čo nemajú právo. Zastupiteľstvo však rovnakým spôsobom odporúčalo vlani v apríli valnému zhromaždeniu za člena dozornej rady Miloša Tamajku. Vtedy primátor takéto uznesenie podpísal.

20160220_154856-ad-, foto: L. Turňa, A. Drahovská

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články