Connect with us

Aktuality

Poslanci budú schvaľovať nového nominanta do oblastnej organizácie cestovného ruchu

Published

on

Novým nominantom Mesta Piešťany za člena predstavenstva Oblastnej organizácie cestovného ruchu REZORT PIEŠŤANY má byť podľa zverejnených materiálov na rokovanie mestskej rady viceprimátor Michal Bezák. Mesto tak vychádza v ústrety požiadavke členov oblastnej organizácie z radov obcí, ktorí na predchádzajúcich valných zhromaždeniach nezvolili poslankyňu Zuzanu Svrčekovú.

Primátor Peter Jančovič, alebo viceprimátor Michal Bezák, boli pre starostov akceptovateľnými ľuďmi v predstavenstve

Situácia s nomináciou a voľbou nového člena predstaventva Rezortu Piešťany za piešťanskú samosprávu sa ťahá už niekoľko týždňov. Predstavenstvo tak stále vedie bývalý poslanec Peter Tremboš, ktorý sa tejto funkcie vzdal ešte vlani po komunálnych voľbách. Odvtedy sa členom Rezortu a Mestu Piešťany nepodarilo vyriešiť otázku jeho nástupcu.

Poslanci MsZ schválili v úvode roka, aby primátor na tento post na rokovaní valného zhromaždenia organizácie navrhol Zuzanu Svrčekovú. Valné zhromaždenie, konkrétne zástupcovia obcí, ktoré sú členmi OOCR ju však nepodporili dostatočným počtom hlasov potrebným na zvolenie. Ich odkaz znel, že by si vedeli na tomto poste predstaviť niekoho z trojice primátor Peter Jančovič, viceprimátor Michal Bezák, alebo bývalý primátor Remo Cicutto.

Starostovia povedali v čom vidia problém

Členovia Rezortu za samosprávu, a to obce Veľké Orvište, Ostrov a Moravany nad Váhom sa zhodli na tom, že nepodporili pri hlasovaní na post predsedu predstavenstva Rezortu nominantku Mestského zastupiteľstva Piešťany Zuzanu Švrčekovú, pretože ak má Rezort pôsobiť dôveryhodne a má mať svoju vážnosť, tak post predsedu predstavenstva by mal obsadiť primátor, alebo zástupca primátora. Títo majú podľa nás inú mieru zodpovednosti,“ povedal na margo situácie Pavol Paulovič starosta obce Veľké Orvište.

Funkciu predsedu predstavenstva v minulosti zastával primátor Remo Cicutto, ktorý bol pri zrode OOCR. V minulom volebnom období zastupiteľstvo nominovalo a valné zhromaždenie na tento post schválilo, poslanca Petra Tremboša. Ten má profesne blízko k cestovnému ruchu a mal za úlohu naštartovať zmeny v organizácii a procesy, tak aby mohol Rezort pracovať a začať plniť svoje úlohy s vyšším objemom finančných prostriedkov.

Starostovia vyjadrili po opakovaných valných zhromaždeniach a rokovaní s primátorom Petrom Jančovičom svoje výhrady voči Zuzane Svrčekovej. „Od začiatku komunikovala neprimerane, skôr konfliktne čo potvrdilo aj jej ďalšie vystúpenie na zastupiteľstve mesta vo februári,“ povedal za všetkých P. Paulovič. Podľa spoločného vyhlásenia starostov si po tomto nevedia predstaviť ďalšiu spoluprácu so Z. Svrčekovou v prospech rezortu a mesta, pričom očakávajú nomináciu primátora alebo viceprimátora.

Poslankyňa priznáva energickejší prejav. Energiu jej vraj nik nezoberie

Poslankyňa Z. Svrčeková sa vyjadrila, že do funkcie predsedu predstavenstva v Rezorte Piešťany ju navrhli kolegovia poslanci a primátor mesta. „Túto ponuku som prijala ako výzvu naštartovať rozvoj mesta a som kolegom vďačná za ich dôveru. Vypracovala som nový plán  Rezortu s novými produktmi pre rozvoj stagnujúceho cestovného ruchu v Piešťanoch, ale aj v okolitých obciach a mestách, aby došlo k rozvoju cestovného ruchu v celom okrese. Tento plán mi odobrili poslanci, viceprimátor a primátor. Predostrela som ho na porade Rezortu a zároveň som požiadala členov o ich návrhy a vízie. Môj návrh činnosti ako i zmeny v rozpočte boli prijaté. To sú fakty, nič iné len fakty. Na porade neboli prítomní starostovia Moravan nad Váhom a Ostrova. Tých dvoch obcí, ktoré hlasovali proti mne. Mám možno energickejší prejav, keď však chcete presadiť zásadné zmeny v prospech ľudí nášho mesta, tá energia je nevyhnutná. A tú mi určite nikto nezoberie,“ vyjadrila sa Z. Svrčeková.

-th-

 

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články