Aktuality

Popolcovou stredou končia fašiangy a začína pôst

By 22. februára 2012No Comments

Žartovným pochovaním basy sa v uplynulých dňoch podľa tradícií skončilo fašiangové obdobie. Popolcovou stredou, ktorá tento rok vyšla na 22. februára, začína 40-dňové pôstne obdobie – príprava na Veľkú noc.

[singlepic id=12684 w=320 h=240 float=right]V tento deň platí pre veriacich prísny pôst. Mali by sa zdržať mäsitých pokrmov. Počas svätých omší budú poznačení popolom. Pomenovanie Popolcová streda totiž vychádza zo zvyku páliť bahniatka z vlaňajšej Kvetnej nedele. Týmto popolom počas bohoslužby naznačia kňazi na čelá veriacich kríž, ktorý je symbolom pokánia.

Obdobie 40-dňového pôstu sa skončí Veľkým piatkom. Pre našich predkov malo nie len náboženský, ale aj praktický význam. S končiacou zimou sa totiž minuli aj zásoby mäsa zo zabíjačiek a čas mláďat kôz a oviec prišiel až s Veľkou nocou. Aj preto počas tohto obdobia uprednostňovali kaše, múčne jedlá, kyslú kapustu a ryby. Striedma strava prispievala začiatkom jari k vitalite a zdraviu.

Dátum začiatku pôstneho obdobia sa nepravidelne posúva podľa dátumu Veľkej noci. Vlani pripadla Popolcová streda na 9. marca, v roku 2013 to bude 13. február. Veľkú noc slávia kresťania vždy v prvú nedeľu po prvom splne po jarnej rovnodennosti. Jarná rovnodennosť je vždy 21. marca.

Veľkonočná nedeľa je sviatkom Zmŕtvychvstania Pána, kedy si veriaci pripomínajú Kristovo vzkriesenie.

(mp)

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972