Connect with us

Aktuality

Pondelok – Deň blbec (realita práce v útulku)

Published

on

V pondelok 12. marca podvečer zverejnili na svojej FB stránke príbeh tohto dňa ľudia z Útulku Piešťany, ktorí sa starajú o množstvo psíkov a zvierat. Tento príbeh zrejme nemá dobrý koniec, podľa vyjadrení diskutérov pod postom. Pre to, aby sme si uvedomili, aké môže mať dôsledky naše konanie a čo všetko sa môže stať ak človek nechá svojho psa len tak, zverejňujeme príbeh aj na našej stránke.

Ráno prišla pani majiteľka, že potrebuje dať svojho psa vlčiaka do útulku, lebo je agresívny a nezvláda ho, slúžil u nej vo firme cca 3 roky, to presne nevieme, má ho údajne od cvičiteľa z Ostrova. Snažili sme sa jej vysvetliť, že útulok nie je prvé riešenie, treba ho zdieľať, prípadne dať inému cvičiteľovi, môže poslať fotky, budeme ho inzerovať, ale fyzicky ho nemôžeme prijať, sme plní a takýto pes do útulku nepatrí, nemáme cvičiteľov, ale ošetrovateľov. Vlčiaci a ich kríženci tvoria tretinu osadenstva útulku, ktorí sedia u nás už roky bez záujmu, ako aj v iných útulkoch. 

Za hodinu telefonát, že pri Radošine je vyhodený čierny vlčiak a ohrozuje premávku. Začal kolotoč telefonátov od štátnej polície až po starostu obce, kde má majiteľka firmu, priebežne sme komunikovali s ľuďmi, ktorí pomáhali polícii, aby psík nevybehol na cestu. Pohyboval sa stále medzi Radošinou a Čertovou pecou, kde bol vyhodený. Kontaktovali sme majiteľku, že psa vyhodila, to poprela, vraj jej ušiel. Máme svedkov, čo ju videli psa vykladať z auta na tom mieste. Žiadali sme ju, aby si šla psa vziať, lebo sa nedá odchytiť a môže sa stať nešťastie, ohrozuje premávku a vodičov. Poslala nás doslova do prdele, lebo aj my sme ju tam poslali vlastne tiež, keď sme psa nevzali a nepomohli jej. Jej názor je, že vedúca útulku tam nemá čo hľadať a mala by sa vymeniť za takých, čo by brali všetkých psov aj agresívnych aj normálnych, lebo tam máme psov len na kšefty.

Bol stiahnutý kolega s autom z voľna s vedúcou útulku a šlo sa na miesto, kde čakali ľudia i polícia. Pani z Radošiny a pán z Kubína, ktorým ďakujeme za pomoc, tam strávili dve hodiny aj so štátnou políciou z Topoľčian, ale odchyt bol nemožný, vystresovaný pes lietal hore dole po ceste, potom zabehol do lesa do kopcov, kde zmizol vysoko v lesnom poraste, nebola šanca ho odchytiť,na jedlo alebo tyč už vôbec nie, tak blízko neprišiel. Ešte sme kontaktovali okolitých veterinárov, ale tí narkotizačnú zbraň nemajú. MVDr. Macháč bol ochotný pomôcť, ale zbraň má mimo, môže ju doniesť zajtra. Vrátili sme sa po túre v lese, za hodinu opäť telefonát zo štátnej polície Topoľčany, že pes je späť ako sme predpokladali a nedá sa odchytiť, je tam hliadka, samozrejme ohrozuje premávku. Dali sme im číslo na majiteľku, ktorá prehodila zodpovednosť na x iných ľudí a podľa nej my sme tí, čo máme niesť zodpovednosť ak sa niečo stane. Psíka sa nepodarilo odchytiť ani teraz, vodiči zvýšte opatrnosť na tomto úseku. Ak psíka uvidíte, kontaktujte priamo majiteľku. Prípad je nahlásený na štátnej polícii v Piešťanoch.

Pracovníci Útulku Piešťany chceli psíka odchytiť s veterinárom pomocou narkotizačnej zbrane dnes ráno. Podľa diskusie pod postom ľudia pri ceste medzi Čertovou pecou a Radošinou však už  večer videli psa ležať na okraji vozovky zrejme mŕtveho…

Zdroj a foto: Útulok Piešťany

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články