Pomohli im, teraz by mali pomáhať oni

Pomohli im, teraz by mali pomáhať oni

12. marca 2017 Off Od PNky.sk

V januári počas najväčších mrazov sa Piešťanoch rozdávala Polievka zo srdca. Za aktivitou, ktorú inicioval dekan Jozef Gallovič, stáli hlavne aktívni dobrovoľníci z farnosti sv. Cyrila a Metoda. Teraz prichádzajú s novým projektom. Núdznych a bezdomovcov chcú zapojiť do verejnoprospešných prác, a tak ich postupne vťahovať späť do štandardného života.

nudzny
Polievka zo srdca bola úspešným projektom. Zohriať sa a najesť počas najväčších mrazov sa prišlo vždy do 20 ľudí. Už pri prvých koordinačných stretnutiach dobrovoľníkov s odborníkmi zo sociálnej oblasti z Mesta Piešťany a Trnavskej arcidiecéznej charity, sa hovorilo o ďalších cieľoch. „Pointa bola v tom, že ak chceme ľudí bez domova posunúť ďalej, nestačí im len dať najesť. Musia vyjsť zo svojho sveta a začať sa cítiť užitoční, pričom taktiež musia pochopiť, že nič nie je zadarmo. Jedna vec im je pomôcť v akútnej situácii a druhá dostať ich zo stavu v akom sú. Preto sme sa dohodli, že skúsime ďalšie aktivity tak, aby sa aj oni zapojili do práce,“ hovorí dobrovoľníčka Ivana Schedlingová.

Práve preto spolu s partnermi pripravujú dobrovoľníci ďalšiu aktivitu. Bude ňou čistenie Vážskeho ostrova  konkrétne štrkových pláží a Vrbiny v blízkosti Prúdov smerom ku kynologickému areálu v rámci Upratovania brehov Sĺňavy a Váhu organizovaného OZ Sĺňava Piešťany a Mestom Piešťany. Zraz je v sobotu 18. marca o 10:00 h pri Železnom moste v blízko azylového domu Domum. V prípade veľmi zlého počasia sa aktivita presunie na sobotu 25.3.
Zapojiť by sa mali bezdomovci i ďalší núdzni, pričom vítaní sú aj obyvatelia Piešťan, ktorým záleží na čistote lokality, ktorú v lete na kúpanie využíva množstvo domácich. Odmenou núdznym bude opäť teplá polievka a chlieb od jednej z najlepších reštaurácií v Piešťanoch. „Radi pomôžeme, keď je to na dobrú vec !“ hovorí Martin Madunický z reštaurácie Le Griffon. Motiváciou pre ľudí, ktorí už nemajú príliš veľké pracovné návyky budú i hodnotnejšie potravinové balíčky zozbierané Trnavskou arcidiecéznou charitou. Do projektu sa zapojili i Piešťanské firmy Emaila a iFocus, s ktorými budú dobrovoľníci spolupracovať i na ďalších  projektoch, ak sa táto aktivita osvedčí.

Ak chcete túto aktivitu podporiť, pomôcť môžete trvanlivými potravinami. „Budeme vďační za akúkoľvek pomoc od ľudí či od firiem – pomôžu najmä trvanlivé potraviny- paštéty, konzervy, toaletný papier a podobne. Priniesť ich môžete do Centra pomoci človeku Piešťany na A. Hlinku č. 41 vedľa Materského centra Úsmev, alebo môžete volať na 0905 117762,“ dodáva I. Schedlingová.
Pomocou je i zdieľanie správy na Facebooku či oslovenie núdznych, ktorých stretnete, aby vedeli, že sa takáto akcia bude diať.
-th-