Keďže Balkán zasiahli povodne, ktoré boli jedny z najničivejších v histórii, Slovenská katolícka charita (SKCH) vyhlásila popri finančnej zbierke aj materiálnu zbierku na pomoc poškodeným rodinám v Bosne a Hercegovine a v Srbsku.

balkan povodne

Na celom Slovensku SKCH v spolupráci s arcidiecéznymi a diecéznymi charitami vytvorila sieť 32 centier, ktoré budú od ľudí prijímať napríklad čistiace a dezinfekčné prostriedky a vybrané potraviny. Zbierka potrvá do 5. júna 2014, následne materiálnu pomoc SKCH prepraví do Bosny a Hercegoviny a Srbska.

„Naši partneri situáciu označili ako najväčšiu krízu, s ktorou sa stretli od skončenia vojny v deväťdesiatych rokoch. Caritas Srbsko a Caritas Bosna a Hercegovina sa preto s vypätím všetkých síl snažia podať pomocnú ruku všetkým, ktorí to potrebujú. Pomôcť im v tejto zložitej skúške považujeme za našu povinnosť,“ uviedol generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

V Trnavskej arcidiecéze zbierku koordinuje Trnavská arcidiecézna charita. „Konkrétne v Piešťanoch môžu ľudia darované veci odovzdávať v Centre pomoci človeku na Kukučínovej 21. Sme na druhom poschodí, kancelária je označená. Snažíme sa v centre byť pravidelne v stredu a v štvrtok, ale v súčasnosti zabezpečujeme aj chod centra v Seredi, kedy zastupujeme kolegyňu počas jej PN, takže darcov by som chcela požiadať, aby v prípade, že nás nenájdu v kancelárii, nechali dary pri dverách. Alebo nám môžu zatelefonovať na 0910 788 031 alebo na 0948 141 520 či napísať na e-mail zuzana.ryskova@charitatt.sk a vopred sa dohodnúť, kedy by veci priniesli tak, aby sme sa osobne stretli,“ informovala  Zuzana Ryšková, diecézna koordinátorka Zbierky pre Balkán.

Čo je možné darovať?

– balíčky potravín: trvanlivé balené potraviny, ktoré nepotrebujú chladenie – trvanlivé hotové jedlá, sáčkové polievky, cestoviny, ryža, suché strukoviny (šošovica, hrach, fazuľa), ovsené vločky, bezlepkové a dia-výrobky, káva, čaj, rybacie konzervy, paštéty, nátierky, džemy

– hygienické potreby: sprchové gély, mydlá, vlhčené obrúsky, pracie prášky a pracie gély, univerzálny čistič (Fixinela a pod.), šampóny a toaletné potreby, zubné pasty a kefky

– plienky, dámske hygienické vložky, jednorazové holiace strojčeky, holiace peny

– sterilné obväzy, rýchloobväzy, leukoplasty

– zatváracie vrecia na odpad, gumené rukavice

– detské nové oblečenie (0-10 rokov), bavlnenú posteľnú bielizeň, uteráky, novú spodnú bielizeň a ponožky – ostatné odevy sa nezbierajú

Zoznam potrebných vecí je tiež uvedený na www.charita.sk/povodne alebo na www.charitatt.sk.

Okrem toho môže verejnosť podporiť finančnú zbierku, ktorú SKCH vyhlásila, a to ľubovoľným príspevkom na číslo účtu 4008058424/7500, var. symbol je 213. Podporiť zbierku je možné aj zaslaním darcovskej sms v tvare DMS medzera POVODNE na číslo 877. Jej cena je 2 eurá. Výnos zbierky SKCH použije na podporu rodín, ktoré veľká voda obrala o majetok a na odstraňovanie následkov povodní v spolupráci s partnerskými organizáciami Caritas Srbsko a Caritas Bosna a Hercegovina.

Text: Tlačová správa

About

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972