Polovica povrchu cyklotrasy z Nového Mesta nad Váhom do Trenčína je už hotová

Polovica povrchu cyklotrasy z Nového Mesta nad Váhom do Trenčína je už hotová

26. júla 2020 Off Od PNky.sk

Z najdlhšieho úseku Vážskej cyklomagistrály už dokončili viac ako polovicu. Stavba je dokonca o mesiac v predstihu pred plánovaným termínom. Celú cyklotrasu v dĺžke 21,2 km z Nového Mesta nad Váhom do Trenčína by mali otvoriť na jar budúceho roku.

Len mesiac a pol od odovzdania staveniska sa vznikajúca cyklotrasa medzi Trenčínom a Novým Mestom nad Váhom môže pochváliť novým povrchom na viac ako polovici svojej dĺžky. „Podľa zmluvy bola dĺžka stavebných prác stanovená na 210 dní, spolu so zimnou odstávkou majú byť práce hotové do konca marca budúceho roka. Zhotoviteľ je v predstihu viac ako jeden mesiac, ale samozrejme uvidíme, aké bude jesenné počasie. Verím však, že cyklotrasu sa nám podarí otvoriť na jar budúceho roku pred novou sezónou,“ povedal trenčiansky župan, ktorý si výstavbu tohto cyklistického diela prišiel osobne skontrolovať. Financie vo výške 4,2 mil. eur naň Trenčianska župa získala z Integrovaného regionálneho operačného programu.

Súčasťou cyklotrasy so šírkou tri metre budú aj tri odpočívadlá. „Konštrukcia vozovky je budovaná na stredne ťažké zaťaženie, skladá sa zo štrkodrvy, cementobetónovej stabilizácie a dvoch vrstiev asfaltu. Jej výhodou je aj to, že sa napája na jestvujúce cyklotrasy v Trenčíne a tiež na už vybudovaný úsek medzi Novým Mestom nad Váhom a Hornou Stredou,“ zdôraznil hlavný stavbyvedúci a vedúci prevádzkovej jednotky STRABAG v Trenčíne Anton Boc.       

Vážska cyklomagistrála  spája Južné Slovensko, Stredné a Horné Považie s Kysucami a zároveň je napojením na český systém cykloturistických trás. Využíva jestvujúce spevnené i nespevnené komunikácie .

Trenčiansky samosprávny kraj sa ako prvý pustil do projektu, v rámci ktorého buduje nové komunikácie pre cyklotrasu pozdĺž Váhu, využívajúc pri tom jestvujúce cesty, ale aj koruny hrádze a plochy pod nimi . Prvý úsek od Hornej Stredy, teda južnej hranice kraja, po Nové Mesto nad Váhom bol odovzdaný do užívania v roku 2018. Trenčiansky kraj pracuje postupne na ďalších úsekoch.

Trnavský kraj prisľúbil prebudovať napojenie medzi Hornou Stredou a Piešťanmi. Projektová dokumentácia už bola spracovaná.

Zdroj a ilustr. foto: tsk.sk/-th-