Connect with us

Aktuality

Polievka zo srdca opäť zasýtila tých najchudobnejších z nás

Published

on

Farnosť svätého Cyrila a Metoda, Mesto Piešťany a Trnavská arcidiecézna charita pokračovali v stredu 18. januára ďalším zo série podujatí Polievka zo srdca. Po reštaurácii Le Griffon si mohli v čase od 13.00 do 15.00 hodiny ľudia bez domova vychutnať pokrm pripravený kuchármi vo Ville Zuckmann. Najbližšie pokračovanie je na pláne už v sobotu 21. januára a ak by ste chceli pomôcť, môžete tak urobiť podarovaním trvanlivých potravín, či zimného oblečenia, no najviac chýba zimná obuv. Chutné jedlo budú tentoraz pripravovať v reštaurácii Irish Pub Vrbové, pričom prevádzkovatelia sa prihlásili z vlastnej iniciatívy.

IMG_7867_resize

„K tomu, že som sa rozhodla touto cestou pomôcť bezdomovcom ma viedla neutešená situácia medzi ľuďmi i to, ako sa k sebe správame, nevieme si nezištne pomáhať a spoločnosť sa často k tým, ktorí sú na okraji správa veľmi nevšímavo. Nemôžeme sa predsa tváriť, že tu nie sú a je dôležité nezabudnúť na nich a pomáhať im. Veľmi ma potešilo, že sa toľkí ľudia v Piešťanoch dali dohromady, či už z farnosti, ale aj z mesta a chcela by som im poďakovať za ich iniciatívu,“ povedala Berta Ručkayová za prevádzku reštaurácie Irish Pub Vrbové.

Ak chcete pomôcť ľuďom v núdzi prežiť mrazivé dni, môžete tak urobiť darovaním zimného oblečenia, búnd, svetrov, rukavíc a šálov, nedostatkovým tovarom sú najmä topánky. Darovať môžete trvanlivé potraviny, teda paštéty, rôzne konzervy, vrecúškové polievky, ale v nízkoprahovom Centre pomoci človeku na ulici Andreja Hlinku číslo 41 a v Zariadení sociálnych služieb Domum využijú aj potraviny náročnejšie na tepelnú úpravu. V prípade, že sa rozhodnete podarovať veci, ktoré môžu pomôcť ľuďom v núdzi, môžete tak urobiť celoročne.

IMG_7859_resize

Miestny maliar Karol Kuník venoval doborovoľníkom za ich prácu obrázok s motívom anjela a textom“Nikdy som nevidel anjela, ale musí byť nádherný“.

„Všetko sme chceli najprv robiť z kresťanskej lásky a otcom myšlienky bol dekan Jozef Gallovič, ktorý po omši vyzval ľudí k pomoci s navarením polievky. Organizácia rozdávania nebola tak jednoduchá záležitosť, ako sme si predstavovali. Museli sme splniť zásady na základe vyjadrenia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, medzi inými byť vybavení plášťami a jednorázovými rukavicami. Pri usmernení nám pomohol Tomáš Hudcovič, ktorý veľa vecí sám riešil a dohodol aj navarenie polievky v piešťanských reštauráciách. Jedným z dôležitých bodov, ktoré požadovali hygienici totiž bolo práve to, že polievka musela byť navarená v prevádzke, ktorá sa venuje gastronómii a spĺňa potrebné normy. Pomohli nám aj pracovníčky úradu a samozrejme aj ochotní jednotlivci,“ povedala členka tímu dobrovoľníkov.20170114_125329

„Ohľadom podujatia Polievka zo srdca nás oslovili z farnosti Cyrila a Metoda v Piešťanoch. Rozhodli sme sa zapojiť, pretože charitatívnej a sponzorskej činnosti v rozumnej miere sme vždy naklonení, bez snahy náš podnik zviditeľňovať. Tých 30 porcií polievky, ktorú sme pripravili a na ktorej si ľudia bez domova mohli v týchto mrazivých dňoch pochutiť nás naozaj nestálo veľa a myslím si, že je dôležité si pomáhať,“ vyjadril sa manažér Villy Zuckmann Peter Mešťan.

-lt/Zdroj: Polievka zo srdca/Foto: lt, Polievka zo srdca-

Aktuality

Veľkú noc sprítomňuje pri kostole sv. Štefana aj nasvietený kríž

Published

on

By

Po scéne z Kalvárie, ktorou sa členky Materského centra Úsmev a dobrovoľníci snažili navodiť a priblížiť veľkonočnú atmosféru, pripravili aj ďalšiu symbolickú výzdobu. Pri severných dverách kostola sv. Štefana postavili nasvietený kríž symbolizujúci utrpenie i nádej Veľkej noci.

Hoci sa v posledných dňoch pandemická situácie pomaly zlepšuje, stále je otázne, či bude možné sláviť Veľkonočné sviatky počas obradov prístupných verejnosti. I preto zástupkyne Materského centra Úsmev a ďalší dobrovoľníci rozmýšľali už vopred ako pomôcť pri prežívaní sviatkov. Ich kreativita je známa, a tak i tento raz prišli so zaujímavými nápadmi.

Inštalácia scény z kalvárie pri farskom dvore už niekoľko týždňov  nabáda ľudí zastaviť sa a zamyslieť. Rodiny s deťmi ju majú ako cieľ svojej vychádzky, keď rodičia môžu deťom priblížiť, čo sa dialo počas veľkonočného trojdnia.

Kríž stojaci na Mariánskom námestí pri severných dverách kostola sv. Štefana prináša svetlo. Svetlo nádeje, že po smrti prichádza zmŕtvychvstanie a nový život. Veriaci pri ňom môžu rozjímať nad veľkonočnými udalosťami zo svojej perspektívy, ale prináša dôvod na zamyslenie i pre neveriacich.

-th-

 

Continue Reading

Aktuality

Hygienik neodporúča otvorenie piešťanských škôl a škôlok v plnom rozsahu

Published

on

By

Epidemiologická situácia v okrese Piešťany sa zlepšila, ale regionálny hygienik neodporúča otvorenie škôl a škôlok v plnom rozsahu. Prezenčnú výučbu až po veľkonočných sviatkoch avizuje aj trnavská radnica. Hlohovec s ňou začína už od pondelka 22. marca.

Ešte jeden alebo dva týždne budú školy a škôlky v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany otvorené iba pre deti rodičov, ktorí nemôžu pracovať z domu. V závere včerajšieho (18. 3.) rokovania mestského zastupiteľstva to povedal primátor Peter Jančovič.

Piešťanský región bude podľa COVID automatu od 22. marca zaradený medzi okresy s III. stupňom varovania (bordové), v ktorom je povolené prezenčné vyučovanie v materských školách aj na I. stupni základných škôl. Taktiež sa môžu do lavíc vrátiť deti, ktoré sa nevedia učiť dištančne aj žiaci koncových ročníkov základných a stredných škôl. Rozhodnutie je na zriaďovateľoch, ktorí by sa mali riadiť stanoviskom hygienika.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trnave neodporúča v okrese Piešťany prevádzkovať prezenčnú výučbu od 22. marca. Pre okresy Trnava a Hlohovec je jeho stanovisko miernejšie.

Piešťanská radnica preto otvorenie škôl nateraz odkladá. „Incidencia je u nás vyššia ako v Hlohovci a v Trnave, ale situácia sa zlepšuje. Keď som sa o tom rozprával s regionálnym hygienikom, povedal, nech počkáme,“ vysvetlil primátor Peter Jančovič s tým, že by to malo trvať ešte jeden až dva týždne.

V takom prípade by sa deti vrátili do materských škôl a na I. stupeň základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Piešťany až po veľkonočných sviatkoch, teda 7. apríla.

O tomto termíne hovorí aj trnavská radnica s tým, že otvorenie by znamenalo okamžitý nárast mobility. Mesto Hlohovec začína s prezenčnou výučbou už 22. marca.

O rovnakom dátume začiatku prezenčnej výučby študentov končiacich ročníkov stredných škôl vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti informoval Trnavský samosprávny kraj (TTSK). Dohromady ich je približne 3 400. Školy sú od nich oprávnené žiadať potvrdenie o negatívnom výsledku testu na ochorenie covid-19, ktorý nie je starší ako sedem dní.

„V interiéri zároveň platí povinnosť prekrytia horných dýchacích ciest respirátorom triedy minimálne FFP2. V školách budú platiť prísne hygienické a protiepidemiologické opatrenia. Situáciu v súvislosti s nástupom do škôl bude župa monitorovať a v prípade potreby operatívne prijímať ďalšie opatrenia,“ uviedol Stanislav Pravda, riaditeľ Odboru školstva Úradu TTSK.

Kraj zatiaľ neobnoví prevádzku školských internátov okrem ubytovania študentov končiacich ročníkov stredných zdravotníckych škôl. Jednotlivé stredné školy budú zisťovať záujem žiakov aj učiteľov o stravovanie a podľa toho prispôsobia otváranie jedální.

Vyučovací proces študentov nekončiacich ročníkov 50 župných stredných škôl bude pokračovať dištančnou formou aj po pondelku 22. marca. Župa po dohode so zmluvnými dopravcami posilní vybrané prímestské autobusové spoje zabezpečujúce dopravu študentov do a zo škôl.

Text: Martin Palkovič

Continue Reading

Aktuality

Testovacie miesto v Kine Fontána bude otvorené aj najbližší víkend

Published

on

By

Rovnako ako počas uplynulých víkendov otvorí radnica odberné miesto v Kine Fontána aj 20. a 21. marca. Vyšetrenie na ochorenie covid-19 pomocou antigénového testu tam budú robiť na základe rezervácie. Objednať si presný termín vopred je potrebné aj v ostatných mobilných odberných miestach (MOM) fungujúcich v meste Piešťany.

Odberné miesto v Kine Fontána (Beethovenova 8) bude otvorené v sobotu a v nedeľu 20. a 21. marca od 8.00 do 20.00 h (s prestávkami pre personál v časoch 11.00 – 12.00 h a 17.00 – 18.00 h). Možnosť rezervovať si presný termín bude spustená v piatok 19. marca o 12.50 h na tejto adrese: https://services.bookio.com/mesto-piestany/widget

Termíny vo všetkých ostatných MOM fungujúcich v meste Piešťany je nutné si vopred rezervovať na korona.gov.sk. Bez nutnosti rezervácie aktuálne funguje MOM vo Vrbovom.

Hotel Granit (Kúpeľný ústav F. E. Scherera), Teplická 81, Piešťany, pondelok – sobota od 8.00 do 16.00 h

Napoleonské kúpele, Kúpeľný ostrov, Piešťany, pondelok – sobota od 10.00 do 18.00 h

Unimobunka pri OD Prior, Andreja Hlinku 46, Piešťany, pondelok – piatok od 11.30 do 15.30 h a od 16.00 do 20.00 h, sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.30 do 16.30 h

Unimobunka pri predajniach Topsport a Charvát, Ulica A. Hlinku 7053/48, Piešťany, pondelok až sobota od 8.00 do 12.00 h a od 12.15 do 16.15 h

Parkovisko pri poliklinike, Rekreačná 2, Piešťany, pondelok – streda, piatok – nedeľa od 8.00 do 16.00 h, štvrtok od 8.00 do 18.00 h

Auto City Vrbové, Nám. J. Emanuela 310/26, 922 03 Vrbové, utorok – nedeľa od 9.00 do 12.00 a od 13:00 do 18.00 h

Text: Martin Palkovič Zdroj: piestany.sk, health.gov.sk

Continue Reading

Reklama

Populárne články