Connect with us

Aktuality

Polícia varuje: Nepodceňujte jesenné cesty

Published

on

Polícia upozorňuje vodičov, aby sa pripravili na prelomové obdobie jesene a spôsob jazdy prispôsobili stavu na ceste a poveternostným podmienkach. Platí to, samozrejme, aj pre chodcov, ktorým môže reflexný prvok zachrániť život. Automobilov na cestách pribúda, rýchlejšie sa stmieva, počasie tiež býva často nevyspytateľné a môže spôsobiť zníženie pozornosti aj únavu.

„Skúsenosti z posledných letných mesiacov naznačujú, že vodiči nie vždy adekvátne zareagovali najmä na zhoršenú viditeľnosť a mokré vozovky. Počet dopravných nehôd v daždivých dňoch stúpol najmä kvôli zle odhadnutej situácii na ceste. Niektorí vodiči precenili svoje schopnosti a aj v miernych zákrutách dostatočne neprispôsobili rýchlosť svojim schopnostiam a stavu vozovky,“ uvádza v tlačovej správe krajská policajná hovorkyňa Mária Linkešová.

Advertisement
Hello GPT

 

Štatistiky ukazujú, že svoje pri nehodách zohrala tiež únava a v niektorých prípadoch aj alkohol za volantom. „Okrem toho, vodiči musia rátať v tomto ročnom období s častejšími hmlami, mokrými vozovkami a zníženou viditeľnosťou. Preto je dôležité dodržať tri základné zásady: správať sa na cestách disciplinovane, zodpovedne a ohľaduplne, dodržiavať zásadu vidieť a byť videný, nepreceňovať svoje schopnosti,“ upozorňuje polícia.

Advertisement
Hello GPT

 

dsc_0135Začínajúcim vodičom pripomínajú, že v hmle dokážu zvýšiť bezpečnosť na cestách aj tým, že si zapnú predné a zadné hmlové svetlá. Tie smie vodič použiť len za hmly, dažďa alebo sneženia.

Mali by si tiež zachovať dostatočný odstup: „Vodiči by mali pri zníženej viditeľnosti predĺžiť vzdialenosť medzi vlastným vozidlom a vozidlom jazdiacim pred ním, aby mohli včas zareagovať, adekvátne znížiť rýchlosť jazdy a príp. aj zastaviť vozidlo,“ pokračuje M. Linkešová. Počas zníženej viditeľnosti je vhodné sa orientovať podľa stredových deliacich čiar a smerových stĺpikov pri ceste.

Advertisement
Hello GPT

Problémy môžu spôsobiť aj blatové cesty: „Vodiči by v tomto ročnom období mali počítať aj s nánosmi blata po zbere plodín. V niektorých úsekoch ciest im môže vbehnúť do cesty najmä v ranných hodinách a neskôr aj v poobedných hodinách nečakane zver. Polícia preto apeluje na vodičov, aby boli opatrní a v maximálnej miere sa na jazdu sústredili.“

Na chodcov a cyklistov, ktorí sú najzraniteľnejšími účastníkmi dopravy, apelujú, aby na cesty vstupovali tak, aby ich bolo čo najviac vidieť. „Reflexné prvky a oblečenie je to, čo môže zabezpečiť, že ich ostatní včas uvidia,“ dopĺňa hovorkyňa Krajského policajného zboru.

Zdroj: Tlačová správa KRPZ, foto: KRPZ, archív PNky

Advertisement
Hello GPT

 

 

Advertisement
Hello GPT

 

Advertisement
Hello GPT
Pokračovať v čítaní
Advertisement Hello GPT

Populárne články