Cintoríny sa už aj v týchto dňoch pomaly zapĺňajú návštevníkmi, ktorí si na sviatky prichádzajú zaspomínať na svojich blízkych a zapáliť za nich sviečku. Aby ste sa z dušičkovej cesty vrátili aj bez ujmy na zdraví alebo peňaženke, mali by ste si dávať naozaj veľký pozor. Na problémy na cestách či nežiadúcich návštevníkov si posvieti aj polícia, ktorá pripravuje posilnenie hliadok. Má ale aj zopár rád pre všetkých, ktorí sa počas víkendu chystajú „na hroby“.

IMG_8290„Aj tento rok sa očakáva zvýšený nápor zo strany vodičov, preto polícia prispeje k jeho bezproblémovému zvládnutiu. Policajti budú vykonávať zvýšený dohľad nad cestnou premávkou v dňoch 28. októbra až 2. novembra pred, počas aj po Sviatku všetkých svätých. Dopravní policajti budú podľa potreby riadiť a usmerňovať premávku na príjazdových cestách k cintorínom a na parkoviskách. Dohľad zvýšia aj na frekventovaných križovatkách a hlavných cestných ťahoch,“ informovala v tlačovej správe hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová

V týchto dňoch budú posilnené aj hliadky poriadkovej polície, ktoré  budú strážiť verejný poriadok a posvietia si na zlodejov najmä v okolí cintorínov. „Treba počítať s väčším náporom aj na parkoviskách pri cintorínoch. Ak sa chcete vyhnúť stresu pri parkovaní a na cintorín to nemáte ďaleko, vyberte sa naň pešo alebo verejnou dopravou. Pokiaľ cestujete autom, nemalo by v ňom zostať nič hodnotné. Pri úprave hrobov nenechávajte veci bez dohľadu. To platí aj pri návšteve kostolov, kde pri chvíľke nepozornosti môžete prísť o kabát alebo kabelku,“ upozorňuje hovorkyňa.

Rovnako ostražitý treba byť aj v hromadných dopravných prostriedkoch. „Tí, ktorí dochádzajú za prácou, sa možno chystajú predĺžiť si víkend. Čaká ich dlhá cesta domov, aby sviatočné dni trávili s rodinou a blízkymi. Ani na staniciach a počas cesty nezabúdajte na osobné veci. Aj krátkym zdriemnutím, či návštevou toalety sa môže kufor alebo bunda ocitnúť v rukách zlodejov,“ upozorňuje polícia.

Zlodeji vo všetkých prípadoch využívajú nepozornosť, neprehľadnosť situácie a preplnenú dopravu. „Minulý rok sme v mesiaci november zaevidovali 129 vreckových krádeží, 30 okradnutých cestujúcich, dve krádeže na staniciach a takmer 400 krádeží vecí z áut. Krádežiam preto predchádzajme a veci majme stále pod dozorom. Najúčinnejšou prevenciou je nedať zlodejom príležitosť,“ tvrdí Denisa Baloghová.

V prípade, že spozorujete osoby, ktoré sa správajú podozrivo, upozornite na ne hliadky polície dohliadajúce na dopravu a bezpečnosť v blízkosti cintorínov. Prípadne kontaktujte políciu na známom telefónnom čísle 158, alebo 112.

IMG_8298

Ak idete pešo, nezabudnite na reflexné prvky a vodiči by mali v okolí cintorínov dávať veľký pozor, tma prichádza už veľmi skoro…

Rady polície na záver:

– myslite na dostatočnú časovú rezervu, aby ste všetko stihli bez stresu

– pri jazde autom buďte opatrní a ohľaduplní, predvídajte

– zviditeľnite sa reflexnými prvkami a farebným oblečením

– riaďte sa pokynmi policajtov

– nedajte šancu zlodejom, nič si nenechávajte v aute či bez dozoru v cintoríne

– nenoste so sebou veľkú hotovosť a plaťte radšej kartou

– ak ste sa stali obeťou zlodejov, okamžite kontaktujte políciu

Zdroj: Tlačová správa PPZ

About PNky.sk

Redakcia:
Martin Palkovič – zodpovedný redaktor
redakcia@pnky.sk

Inzercia:
inzercia@pnky.sk
Cenník inzercie

Vydavateľ:
HPA, s.r.o .
Bodona 768/48
92101 Piešťany
Slovenská republika
IČO: 47 465 972